نشست هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج با «شو وی» نخستین سرکنسول جمهوری خلق چین در استان های جنوبی ایران و با حضور تیم اقتصادی دولت در اتاق یاسوج برگزار شد.

 

انعقاد تفاهم نامه خواهرخواندگی یکی از شهرهای کهگیلویه و بویراحمد با یکی از شهرهای کشورچین از موضوعات مهمی بود که از سوی فعالان اقتصادی کهگیلویه و بویراحمد مطرح شد.

راه اندازی یک واحد تولیدی سرمایه گذار کهگیلویه و بویراحمد، جذب سرمایه گذاران چینی برای بهره وری بهتر از ظرفیت های اقتصادی استان به ویژه در حوزه انرژی خورشیدی، آب ،صنعت، گردشگری،ورزش های زمستانی و تابستانی از جمله پیشنهادات فعالان اقتصادی کهگیلویه وبویراحمد برای هیات چینی بود.

دعوت سرکنسولگر جمهوری خلق چین در استان های جنوبی ایران به جشنواره معرفی فرصت های سرمایه گذاری کهگیلویه و بویراحمد، اعزام تیمی از سرمایه گذاران کهگیلویه و بویراحمد به کشور چین و سرمایه گذاری در واحدهای تولیدی نیمه تمام از درخواست های مسوولان استان برای بهتر شدن تعاملات بین ۲ کشور بود.

 

تلاش برای افزایش تعامل های کشورهای چین و ایران

سرکنسول جمهوری خلق چین در استان های جنوبی ایران در این نشست با اشاره به اینکه حوزه مسولیتش در استان های خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، فارس، بوشهر، کرمان، هرمزگان وسیستان و بلوچستان است تاکید کرد: تلاش برای استفاده از ظرفیت های خفته این مناطق برای بهبود روابط با کشورش از برنامه های اوست.

 

«شو وی» با بیان اینکه ایجاد واحدهای تولیدی بزرگ نیازمند مراحلی مانند تامین مالی از طریق فاینانس است تاکید کرد: برای سرعت بخشی به نتیجه می توان از راه اندازی واحدهای تولیدی کوچک آغاز کرد.

وی عنوان کرد:مسوولان کهگیلویه و بویراحمد همواره جذب سرمایه گذاران خارجی را از عوامل توسعه معرفی می کنند اما دفاع و حمایت واقعی از سرمایه گذاران لازمه تحقق این امر است.

سرکنسول جمهوری خلق چین در استان های جنوبی ایران تصریح کرد: فراهم کردن شرایط امن سرمایه گذاری بهترین راهکار برای جذب سرمایه گذاران خارجی در کهگیلویه و بویراحمد و همه نقاط ایران است.

وی خاطرنشان کرد: کشورهای دوست چین و ایران به عنوان ۲ تمدن کهن همکاری های خوبی با هم داشته اند که نمونه هایی از آن را می توان در احداث سد بزرگ چمشیر گچساران که با مشارکت چینی ها ساخته شد مشاهده کرد.

سرکنسول جمهوری خلق چین در استان های جنوبی ایران عنوان کرد: سرمایه هوشمند است و راه خود را در مکان هایی که امنیت و سود کافی دارد پیدا خواهد کرد.

«شو وی» با اشاره به ظرفیت های استان چهارفصل کهگیلویه و بویراحمد در بخش های مختلف ابراز امیدواری کرد که با معرفی این توانمندی ها بتواند زمینه حضور بیشتر تاجران کشورش را در این خطه فراهم کند.

ظرفیت های سرمایه گذاری کهگیلویه و بویراحمد

رییس اتاق بازرگانی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به شرایط خوب سرمایه های طبیعی آب در استان تصریح کرد: این استان شرایط بسیار خوبی در زمینه انرژی های تجدیدناپذیر نیروگاه های خورشیدی دارد که سرمایه گذاری در این زمینه میتواند جذاب و سودآور باشد.

عبدالله قبادی وجود طبیعت زیبا از جمله ارتفاعات دنا و خامی برای اعزام کوهنوردان و علاقه مندان به ورزش های زمستانی در کهگیلویه و بویراحمد را یادآور شد و از نماینده کشور چین خواست تا برای جذب سرمایه گذار در این زمینه تلاش کند.

وی فاصله کوتاه کهگیلویه و بویراحمد با خلیج فارس را فرصت خوبی برای سرمایه گذاری و صادرات کارآفرینان چینی در استان ذکر کرد.

قبادی تاکید کرد: کهگیلویه و بویراحمد با وجود تولید محصولات مرغوب کشاورزی چون پرتقال،سیب،لیموترش، گوجه فرنگی، فلفل،گل رز و گیاهان دارویی که قابلیت صادرات نیز دارد می تواند مقصد فعالیت سرمایه گذاران باشد.

 

رییس سازمان صنعت معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد نیز در این نشست با اشاره به اینکه این استان از انگشت شمار مناطق جنوبی ایران است که ظرفیت های زیادی در زمینه سرمایه گذاری برای آب و صنعت دارد،گفت: آب صنعتی از ظرفیت های خفته استان است.

امیر تیمور موسویان معادن را از دیگر ظرفیت های استان دانست که می تواند زمینه جذب سرمایه گذاران خارجی را فراهم کند.

 

وی اضافه کرد:براساس بررسی های انجام شده از سوی کارشناسان ،کهگیلویه و بویراحمد در زمینه معادنی مانند سلسیین،آهک،منیزیم و فسفات شرایط سرمایه گذاری را دارد.

موسویان تاکید کرد: گیاهان دارویی ،لوازم خانگی و خودروسازی از دیگر بسترها و فرصت های سرمایه گذاری در استان است.

معاون اقتصادی استاندار کهگیلویه و بویراحمد نیز تاکید کرد: برای همه سرمایه گذران خارجی و داخلی که قصد فعالیت در استان را دارند فرش قرمز پهن می کنیم.

سید احسان عسکری افزود: همه دستگاه های اجرایی کهگیلویه و بویراحمد موظف به نهایت تعامل با سرمایه گذاران داخلی و خارجی هستند.

 

درخواست های بخش خصوصی از نماینده کشور چین

رییس اتاق بازرگانی کهگیلویه و بویراحمد همچنین با بیان اینکه قرار است جشنواره ملی فرصت های سرمایه گذاری کهگیلویه و بویراحمد بهار امسال در یاسوج برگزار شود از سرکنسول جمهوری خلق چین در استان های جنوبی ایران خواست تا در این آیین شرکت کند.

قبادی دعوت از تیم سرمایه گذاران کشور چین برای بازدید میدانی از ظرفیت های اقتصادی کهگیلویه و بویراحمد را از دیگر درخواست های بخش خصوصی از نماینده کشور چین ذکر کرد.

حضور نمایندگان کشور دوست چین در استان پرظرفیت کهگیلویه و بویراحمد می تواند گام نخست برای جذب سرمایه گذاران خارجی در این استان و البته صادرات کالاهی تولیدی استان باشد که امید می رود با پشتکار و تلاش بیشتر مسوولان محلی محقق شود.