به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج، هجدهمین جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان کهگیلویه و بویراحمد با حضور استاندار، معاون اقتصادی استاندار، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج، اعضاء شورا، برخی از مدیران دستگاههای مربوطه و نمایندگان و فعالین بخش خصوصی در سالن شماره یک استانداری برگزار شد.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد در این نشست بر تهیه هر چه سریع‌تر سند توسعه صادرات غیر نفتی در استان تأکید کرد و اظهار داشت: سند توسعه صادرات غیر نفتی تنها با برگزاری جلسات تهیه و تدوین نمی‌شود بلکه دستگاه‌های متولی باید این موضوع را به دقت پیگیری و دنبال کنند.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد خواستار تدوین و تهیه سند توسعه صادرات غیر نفتی کهگیلویه و بویراحمد تا پایان دی ماه امسال شد و گفت: دستگاه‌های میراث فرهنگی، جهاد کشاورزی و صنعت و معدن تا پایان دی ماه این سند را تحویل دهند.

وی از برگزاری همایش توسعه صادرات غیر نفتی در استان خبر داد و افزود: با تدوین و تهیه سند توسعه صادرات غیر نفتی با حضور مسئولان کشوری، دانشگاه‌ها و اتحادیه‌ها همایشی به منظور بررسی سند توسعه صادرات استان برگزار می‌شود.

مقام ارشد اجرایی کهگیلویه و بویراحمد در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به دستاوردهای سفر هئیت تجاری و اقتصادی کهگیلویه و بویراحمد به روسیه گفت: استان کهگیلویه و بویراحمد چندمین استان کشور بود که برای امور تجاری و اقتصادی به روسیه سفر کرد و نسبت به سایر استان، سفر خوب و پر باری داشت.

خادمی اضافه کرد: ۸۰ درصد این هیئت تاجران بخش خصوصی و کشاورزی بود و تنها ۲۰ درصد مدیران استان در این سفر حضور داشتند، ضمن اینکه هیئت تجاری روسیه بهار سال آینده به استان سفر می‌کند.

وی با انتقاد از برخی رسانه‌های استان گفت: سفر به استان امسک روسیه دستاورد خوب و عظیمی برای توسعه صادرات استان به همراه داشت اما برخی از رسانه‌های استان به جای پرداختن به نقش این سفر در رشد اقتصاد و پیشرفت کهگیلویه و بویراحمد به حواشی پرداختند، رسانه‌های استان به خوبی به این سفر نپرداختند.

این مسئول تصریح کرد: برخی از بداخلاقی‌های فرهنگی پیشرفت و توسعه کهگیلویه و بویراحمد را نمی‌پذیرد که باید با این بد اخلاقی‌های فرهنگی مبارزه کرد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج در این نشست اظهار داشت: بخش خصوصی استان توان سرمایه گذاری و تجارت خارجی را دارد اما به پشتوانه دولت و مشوق های اقتصادی و اداری نیاز دارد.

جبار کیانی پور افزود: ذات اقتصاد، حسابگری و منفعت است و اگر شرایط آن فراهم شود امکان ورود بخش خصوصی به بازرگانی و صادرات وجود دارد.

وی اظهار کرد: بخش خصوصی هم اکنون بین دو هزار تا سه هزار میلیارد ریال از دولت در استان طلب دارد که نشانه قوت بخش خصوصی استان است.

کیانی پور بیان کرد: در سال های گذشته، بخش خصوصی به سمت فعالیت های پیمانکاری می رفت اما در صورت مهیا شدن شرایط به سمت تولید و صادرات خواهد رفت.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج با بیان اینکه صادرات غیرنفتی استان مغفول مانده است، گفت: تهیه سند توسعه صادرات غیرنفتی موجب رشد استان می‌شود.

وی با اشاره به سفر تیم تجاری اقتصادی استان به امسک روسیه در ماه های گذشته عنوان کرد: در حالی که این سفر در روسیه با استقبال خوب رسانه ها و تلویزون آن کشور روبرو شد اما برخی در کهگیلویه و بویراحمد چنین کاری را زیر سئوال بردند.

کیانی پور بیان کرد: کشور روسیه یکی از شرکای راهبردی ایران است و سفر هیات تجاری اقتصادی استان به آن کشور متناسب با سیاست های بالادستی است.

وی اظهار کرد: این گونه سفرها ادامه خواهد داشت تا زمینه سرمایه گذاری و تجارت خارجی فراهم شود.

کیانی پور بیان کرد: هزینه این سفر برعهده بخش خصوصی بود و دولت در تامین آن نقشی نداشت چون این گونه فعالیت ها از جمله برنامه های مصوب اتاق های بازرگانی کشور است.