رییس اتاق ایران در مراسم روز ملی صادرات با تاکید بر اینکه دولت باید برنامه پیش‌بینی‌ شده‌ای را برای قیمت ارز در دو سال آینده ارائه دهد، گفت: استراتژی ارزی کشور دست صادرکنندگان را در توسعه این بخش باز خواهد کرد.

 محسن جلال‌پور، رئیس پارلمان بخش خصوصی کشور در مراسم روز ملی صادرات که با حضور معاون اول رئیس جمهور، وزیر امور خارجه، نواب رئیس اتاق ایران و جمعی از صادرکنندگان کشور در سالن اجلاس سران برگزار شد، با تاکید بر ضرورت نگاه بلندمدت به صادرات توضیح داد: نگاه به صادرات یک نگاه بلندمدت است و اگرچه در روز ملی صادرات همه صادرکنندگان توقع دارند مسائل و مشکلات صادرات را مطرح کنند اما باید نگاهی پایدار به حل مسائل صادراتی داشت.

وی در ادامه پرداخت نشدن مشوق‌های صادراتی را از جمله مشکلات صادر‌کنندگان دانست و در عین حال بر تک‌نرخی شدن ارز و تامین نقدینگی صادرات به عنوان مهم‌ترین ملزومات صادرات تاکید کرد.

رئیس پارلمان بخش خصوصی کشور یادآور شد: البته اتاق ایران قائل به پرداخت جوایز نقدی صادراتی نیست و اعطای مشوق‌های صادراتی را پیگیری می‌کند.

جلال پور خاطرنشان کرد: تنها راه‌حل مشکلات، رقابتی کردن فضای کسب و کار و خروج دولت از تصدی‌گری است، ضمن اینکه برخی از اجبارها در اقتصاد باید به سمت اقتصاد آزاد هدایت شود.

رئیس پارلمان بخش خصوصی خواستار تسریع در الحاق به سازمان جهانی تجارت شد و گفت: ایجاد فضای مناسب و رفع مشکلاتی که بر اثر برخی تحریم‌ها به وجود آمده، باید مدنظر قرار گیرد؛ به این معنا که وقتی در بحث قیمت ارز، تعزیرات و قیمت‌گذاری کالا ورود می‌کنیم، مجبوریم برای پوشش این ضرر و زیان‌ها تمهیداتی را از دولت انتظار داشته باشیم در حالی که اگر در یک فضای رقابتی گام برداریم، بار زیادی از دوش دولت برداشته می‌شود.

رییس اتاق ایران در عین حال نقدینگی را از ملزومات جدی صادرات عنوان کرد و گفت: در رابطه با تسهیلاتی که به صادر‌کنندگان ارائه می‌شود باید تغییراتی ایجاد شود، چون این تسهیلات پاسخگوی نیاز آنها نیست که البته مواردی در بسته سیاست‌های رشد اقتصادی دولت در رابطه با این موضوع در نظر گرفته شده است.

جلال‌پور گفت: مساله تامین نقدینگی امروز یکی از الزامات جدی توسعه صادرات است و بنابراین باید در اجرای بسته سیاست‌های رشد اقتصادی، توجه ویژه‌ای را به این موضوع معطوف کرد.

رئیس اتاق ایران همچنین افزایش سرمایه‌ بانک‌های صادراتی از جمله بانک توسعه صادرات را از مواردی دانست علی‌رغم این‌که سال‌هاست مطرح شده ولی هنوز به نتیجه نرسیده است.

وی تاکید کرد: برنامه پیش‌بینی قیمت ارز باید تحت یک ایده و برنامه به صادرکنندگان ارائه شود به نحوی که یک صادرکننده بداند در دو سال آتی سیاست ارزی کشور چه خواهد بود.

جلال‌پور همچنین با اشاره به ضرورت توجه به بحث گردشگری که می‌تواند منابع ارزی خوبی برای رقابت به وجود بیاورد، ادامه داد: بعضی از اجبارها در اقتصاد کشور وجود دارد که برای برطرف کردن آنها باید مشوق‌های صادراتی در نظر گرفته شود ولی زمانی که اقتصاد آزاد داشته باشیم به طور طبیعی نیازی به این مشوق‌ها نداریم.

رئیس اتاق ایران خاطرنشان کرد: دولت باید به صراحت بگوید آیا همچنان پایبند به تعیین نرخ ارز براساس مابه‌التفاوت تورم داخلی و خارجی است یا اینکه سیاست دیگری را در پیش می‌گیرد؟

وی تصریح کرد: دولت باید تکلیف صادرکنندگان در نرخ ارز را مشخص کند، ضمن اینکه باید مشخص شود در آینده پیش‌رو در تعرفه، نرخ‌گذاری و نیز قیمت ارز چه برنامه‌ای دارد و آیا این برنامه می‌تواند منجر به توسعه صادرات شود؟