یونهاپ نیوز اعلام کرد دولت کره جنوبی با هدف ایجاد توازن میان خواسته‌های آمریکا برای تحریم ایران و تهدیدهای تهران در نظر دارد مذاکراتی را با دو کشور در این خصوص انجام دهد.

به گزارش گروه اقتصاد بین الملل فارس دولت کره جنوبی از یک سو تحت فشار شدید آمریکا برای پیروی از این کشور و اعمال تحریم های یک جانبه علیه ایران قرار داد و از سوی دیگر با تهدیدهای مقامات ایران مواجه است که گفته اند چنین تصمیمی با مقابله به مثل ایران رو به رو خواهد شد.
خبرگزاری یونهاپ نیوز کره جنوبی به نقل از یک مقام این کشور اعلام کرد سئول در نظر دارد به زودی مذاکراتی را با ایران و آمریکا در این خصوص انجام دهد.
این مقام کره ای گفت: هنوز هیچ چیزی در مورد این که مذاکرات چه زمانی و چگونه آغاز شود گرفته نشده است اما ما به زودی مذاکراتی را با ایران و آمریکا انجام خواهیم داد.
بر اساس این گزارش یکی از گزینه های مورد نظر آمریکا بسته شدن شعبه بانک ملت ایران در سئول است. این در حالی است که نقل و انتقال پولی میان ایران و کره جنوبی تا حد زیادی از طریق این بانک انجام می شود که در صورت تعطیلی آن شرکت های کره ای متضرر می شوند. بیش از ۷۰ درصد مبالغی که از سوی شرکت های ایرانی به شرکت های کره ای پرداخت می شود از طریق این بانک است.
لوازم خانگی از مهمترین اقلام صادراتی کره جنوبی به ایران است. ایران بزرگترین شریک تجاری کره جنوبی در خاورمیانه است. مبادلات دو کشور در سال گذشته به ۱۰ میلیارد دلار رسید. همچنین کره جنوبی ۱۰ درصد نفت خام مورد نیاز خود را از ایران وارد می کند.
سفیر ایران در سئول تهدید کرده است در صورت همراهی کره جنوبی با آمریکا در تحریم ایران منافع دو هزار شرکت کره ای در ایران به خطر خواهد افتاد و زندگی بیش از ۱۵۰ هزار کره ای تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.
به عقیده تحلیلگران دولت کره جنوبی با توجه به فشارهای آمریکا و تهدیدهای ایران در نظر دارد با انجام مذاکرات با هر دو کشور راه حل میانه ای را بیابد و به عبارتی توازنی میان خواسته های آمریکا و ایران برقرار کند.