وزیر صنعت، معدن و تجارت در گفت‌وگو با صادرکنندگان فرش دستباف ایران، خواستار پیشنهاد دادن راهکارهای اجرایی برای بهبود و افزایش صادرات فرش شد.

به گزارش روابط‌عمومی مرکز ملی فرش ایران، محمدرضا نعمت‌زاده در نشست مشترکی با برخی از فعالان صادرات فرش دستباف ایران که به دعوت مرکز ملی فرش ایران انجام شد، هنر صنعت فرش را مردمی‌ترین و تاریخی‌ترین صنعت ایران دانست و گفت: اگر نخواهیم که این هنر- صنعت دولتی شود، در این راستا بخش‌خصوصی و تشکل‌های فرش باید فعالانه عمل کنند.وی با اشاره به آسیب‌های وارد شده بر تولید و صادرات فرش دستباف گفت: در دهه‌های اخیر هم دولت و هم بخش خصوصی اشتباهاتی در زمینه فرش داشته‌اند و حالا باید با کمک هم به رفع مشکلات بپردازیم.

نعمت‌زاده ادامه داد: باید به دنبال رضایت مشتری باشیم که اگر فرش ما خوب به فروش برسد و بازار پیدا کند، همه ارکان تولید و تجارت فرش از بافنده تا تاجر سود خواهند برد. وقتی فرشی را می‌بافیم که مشتری پسند نیست، از دولت و مرکز ملی فرش، کاری بر نمی‌آید و خود بخش خصوصی باید دریابد که نیاز بازار چیست. وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره مشکلات مطرح شده از سوی صادرکنندگان فرش گفت: بخشی از مشکلات از جمله افول اقتصاد برخی از کشورها و بحران‌های جهانی از دسترس ما خارج است، اما برخی از مشکلات در اختیار ماست که باید با همراهی هم در رفع آنها بکوشیم.وی با تاکید بر لزوم فعال شدن اتحادیه‌های صادراتی فرش گفت: درباره نمایشگاه‌های خارجی و تبلیغات، حاضر به همراهی هستیم و بخش خصوصی خود نیز باید مشارکت داشته باشد.

نعمت‌زاده با نفی رقابت منفی بین فعالان فرش و انذار دادن به شکستن قیمت‌ها پیشنهاد کرد کارگروه‌هایی از سوی مرکز ملی فرش ایران با مشارکت بخش خصوصی شکل بگیرد و برنامه‌های اجرایی و عملیاتی برای بهبود وضعیت فرش ارائه شود. در آغاز این نشست، رئیس مرکز ملی فرش ایران با اشاره به برخی رخدادهای مثبت در ماه‌های اخیر در حوزه فرش دستباف، همراهی و توجه وزیر صنعت، معدن و تجارت به این هنر- صنعت را ستود. حمید کارگر گفت: ثبت جهانی ۱۰ منطقه جغرافیایی فرش ایران، قرار گرفتن لغو تحریم واردات فرش ایران به آمریکا در توافق وین و نیز تملک ساختمان قدیمی شرکت سهامی فرش ایران از سوی مرکز ملی فرش ایران در کنار نامه‌نگاری‌ها و پیگیری‌های مستمر وزیر صنعت، معدن و تجارت، از جمله اتفاقات مثبت ماه‌های اخیر است.

در این نشست صادرکنندگان فرش دستباف ایران به طرح دیدگاه‌های خود در حوزه‌های مختلف مرتبط با این هنر- صنعت پرداختند.لزوم تبلیغات هوشمندانه و گسترده در خارج از کشور، ضرورت تداوم معافیت مالیات بر ارزش افزوده فرش، نیاز به برقراری مجدد مشوق‌های صادراتی، ضرورت دعوت از آمریکاییان برای سفر به ایران، تقویت مرکز ملی فرش ایران و افزایش بودجه آن به ویژه در حوزه تبلیغات، ضرورت فهرست شدن نمایشگاه‌های معتبر برون مرزی و تعیین و تایید صلاحیت شرکت‌کنندگان در این نمایشگاه‌ها و ایجاد یک پایگاه جامع اینترنتی برای فرش ایران از جمله محورهای مطرح شده در این نشست بود.