به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی یاسوج نشست کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان کهگیلویه و بویراحمد با حضور مسولین اقتصادی استان و با حضور خادمی استاندار کهگیلویه وبویراحمد در سالن شماره یک استانداری برگزار شد.

 رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج در این نشست اظهار داشت: کهگیلویه و بویراحمد برای پیشرفت راهی جز توسعه صادرات ندارد، وی افزود: باید با سایر کشورها مراوده ایجاد کنیم و بتوانیم محصولات ناب خود را به سایر نقاط جهان معرفی کنیم.

رئیس اتاق یاسوج افزود: برای این کار باید موانع صادرات در استان برطرف شده و برخی زیرساخت‌ها را در کهگیلویه و بویراحمد برای توسعه صادرات ایجاد کنیم.

وی یکی از ملزومات در استان را حل کردن مشکلات حمل و نقل های بین المللی و پایانه ها دانست و افزود: از این راه می‌توان صادرات استان را به طور مستقیم از گمرک استان انجام دهیم.

کیانی پور بیان کرد: برخی از صادرکنندگان مطرح و فعال استان با وجود اینکه خدمات خود را در استان می گیرند ولی با اینحال کارت بازرگانی خود را در استانهای توسعه یافته می گیرند و تولیدات خود را از طریق گمرکات این استانها صادر می‌کنند.

عضو هیئت نمایندگان اتاق ایران با اشاره به اینکه چنین اقدامی از سوی صادرکنندگان موجب می‌شود تا کالاهای صادر شده به نام این استان و سامانه صادراتی استان ثبت نشود از مسئولان خواست تا در کمترین زمان ممکن برای این معضل بزرگ چاره‌اندیشی کنند.

کیانی پور با اشاره به برخی از مشکلات حوزه ی کشاورزی در امر صادرات اظهار داشت: چند سال پیش اتحادیه صادرات محصولات باغی و جالیزی کهگیلویه و بویراحمد راه‌اندازی شد اما به دلیل عدم وجود نقدینگی، کار آن‌ها برای کمک به صادرات با رکود مواجه شده است.

وی تصریح کرد: متأسفانه بسیاری از محصولات باغی و جالیزی استان ما هم پس از بارگیری از کهگیلویه و بویراحمد به نام سایر استان‌ها صادر می‌شود.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد نیز در این نشست با بیان اینکه همه باید موانع پیش روی صادرات استان را شناسایی کرده و برای رفع آن‌ها تلاش کنیم، اظهار کرد: چشم‌اندازی باید برای استان تعریف کنیم که طی آن صادرات کالا از کهگیلویه و بویراحمد هر سال نسبت به سال قبل افزایش محسوسی داشته باشد.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد در ادامه گفت: این که برخی تولیدکنندگان به هر بهانه‌ای کالاهای خود را از گمرک استان صادر نمی‌کنند، پذیرفتنی نیست.

این مسئول تأکید کرد: همه خدمات شامل آب، برق، تلفن و زیرساخت‌ها دیگر واحدهای تولیدی از محل این استان است اما در هنگام صادرات هیچ محصولی از آن‌ها به نام استان ما صادر نمی‌شود که باید فکری به حال آن کرد.

استاندار با دستور برای پیگیری ویژه این معضل بزرگ در استان کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: ضرب‌الاجلی برای آن‌ها در نظر گرفته شود تا کارت بازرگانی‌ آن‌ها به نام این استان صادر شود.