ایسنا: بلومبرگ در گزارشی نوشت تولیدکنندگان آسیایی در میان بزرگ‌ترین برندگان گشایش بازار ایران خواهند بود.

این پایگاه خبری آمریکایی در ادامه گزارش خود با اشاره به اینکه درهای بازارهای ایران به‌زودی به روی شرکت‌ها باز می‌شود، خاطرنشان کرد: اگر چه گشایش بازار ایران به معنای اشباع بیشتر عرضه در بازار جهانی نفت خواهد بود، اما در عوض همه چیز از خودرو تا هواپیما وارد این کشور می‌شود و تولیدکنندگان آسیایی یکی از بزرگ‌ترین برندگان خواهند بود.

به‌عنوان مثال خودرو را در نظر بگیرید. مطمئنا مصرف‌کنندگان ایران که یکی از بزرگ‌ترین بازارهای خودرو خاورمیانه به شمار می‌رود، به استقبال مدل‌های جدید آسیایی خواهند رفت. ماری بیزدن، مدیر بخش تحلیل خودروی موسسه بی‌ام‌آی ریسرچ می‌گوید پیش از وضع تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران، بیش از یک میلیون خودرو در این کشور فروخته شد و اکنون در پایان محدودیت‌های تجاری قریب‌الوقوع به نظر می‌رسد فرصت فوق‌العاده‌ای برای خودروسازان آسیایی به وجود آمده است و تنها شرکت‌هایی مانند تویوتا و هیوندای نیستند که از گشوده شدن این بازار منفعت می‌برند.

انجمن تجارت بین‌المللی کره برآورد کرده است که ارزش بازار ساخت و ساز ایران از ۷/ ۸۸ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۳ به ۴/ ۱۵۴ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۶ صعود خواهد کرد. بر پایه پیش‌بینی این گروه صنعتی، کره‌جنوبی با توجه به تلاش ایران برای بازسازی زیرساخت، می‌تواند فروش محصولات فولادی، پتروشیمی و ماشین‌آلات را به این کشور افزایش دهد. همچنین کره‌ای‌ها انتظار دارند فروش قطعات خودرو، تلفن همراه، یخچال و لوازم خانگی دیگر به ایران افزایش پیدا کند. بزرگ‌ترین شریک تجاری ایران در سال گذشته چین بود و پس از آن امارات متحده عربی قرار داشت که با داشتن مزیت نزدیکی به ایران دسترسی راحت به خریداران ایرانی متقاضی کالاهای غربی را امکان‌پذیر کرد. از میان چهار شریک تجاری بزرگ بعدی، هند، کره جنوبی و ژاپن در آسیا هستند.

طبق برآورد واحد اطلاعات اکونومیست، رشد اقتصادی ایران از دو درصد در سال جاری به ۲/ ۵ درصد در فاصله سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۹ تسریع خواهد شد. ایران در حال حاضر در رتبه بیست و نهمین اقتصاد بزرگ جهان قرار دارد اما تا سال ۲۰۲۰ به رتبه بیست و دوم صعود خواهد کرد و بالاتر از کشورهایی مانند سوئیس، آرژانتین، تایوان، سوئد و تایلند قرار خواهد گرفت. بر پایه گزارش اکونومیست، جذابیت این اقتصاد بزرگ، متنوع و پیشرفته غیرقابل انکار است و قطعا با برداشته شدن تحریم‌ها و رونق اقتصاد، مردم به اندازه کافی پول برای خرج کردن خواهند داشت. چارلز رابرتسون، مدیراقتصاددان جهانی موسسه تامین سرمایه «رنسانس کپیتال» به تازگی در گزارشی نوشت: وزیر خارجه آمریکا انتظار دارد تحریم‌ها ظرف ۶ تا ۱۲ ماه پس از توافق هسته‌ای برداشته شوند، اما کپیتال رنسانس پیش‌بینی می‌کند اصلاحاتی که در ایران انجام می‌گیرد، این چارچوب زمانی را حداقل خواهد کرد یعنی در‌های ایران می‌تواند تا سال ۲۰۱۶ به روی سرمایه‌گذاران گشوده شود.