به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی یاسوج ظهر پنج شنبه رئیس و پرسنل سازمان صنعت، معدن و تجارت استان و همچنین رئیس و پرسنل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج با نمایند ولی فقیه در استان دیدار کردند.

آیت الله سید شرف الدین ملک حسینی در این نشست افزود: بی شک فعالیت سرمایه گذاران داخلی و خارجی در استان موجب بالندگی اقتصادی استان می شود.

وی امنیت را لازمه سرمایه گذاری دانست و گفت: این امنیت دارای ابعاد مختلفی از جمله انتظامی، همراهی و حمایت از سرمایه گذار و کاهش بروکراسی ها و امنیت کار است.

نماینده ولی فقیه در استان اظهار داشت: اگر کسی از استانی دیگر قصد سرمایه گذاری در این استان را داشته باشد قطعا در خصوص موانع سرمایه گذاری در این استان سوال خواهد کرد و اگر کوچکترین مانعی ببیند سرمایه گذاری نخواهد کرد.

آیت الله ملک حسینی گفت: اگر بنشینیم و منتظر بمانیم که سرمایه گذاری از آسمان بیاید بر شانه این استان بنشیند، چنین چیزی رخ نخواهد داد.

نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری گفت: تلاش در عرصه اقتصادی به نتیجه خواهد انجامید و باید تلاش های هدفمند و شاکله دار باشد و اگر این اتفاق در استان بیفتند قطعا می توان به آینده امیدوار بود.

وی گفت: امروزه عقلانیت بر آن است که بدانیم دشمنی داریم که ما را تحریم کرده و می بایست از تمامی ظرفیت های درونی استفاده کنیم.

آیت الله ملک حسینی تاکید کرد: فراهم کردن فرصت برای انسانهای زیاده خواه و حمایت از افرادی که از تسهیلات و منابع استفاده کرده و کاری انجام نداده اند اگر بخواهیم از آنها در برابر بانک حمایت کنیم جنایت کرده ایم و عقلانیت ایجاد می کند کسانی که به سرمایه ها تعرض می کنند جلوی آنها گرفته شود.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج در این دیدار اظهار داشت: استان وضعیت خوبی در حوزه کسب و کار ندارد و با وجود تلاش های دولتمردان همچنان تولید در استان کهگیلویه و بویراحمد با مشکل مواجه است.

جبار کیانی پور افزود: مهمترین مشکلی که در حال حاضر برای واحد های تولیدی وجود دارد بحث تامین منابع مالی است، که تامین برخی از این منابع با کمک بنگاههای اقتصادی بزرگ و بخشی دیگر از آن نیز با کمک منابعی که دولت تعیین کرده است مانند صندوق توسعه ملی، امکان پذیر خواهد بود، وی افزود: با اینحال در بحث صندوق توسعه ملی تاکنون تنها از یک درصد منابعی که باید جذب میشد، در استان جذب شده است.

رئیس اتاق یاسوج در ادامه بیان داشت: بخش خصوصی تقاضا دارد نماینده محترم ولی فقیه در استان با بررسی این موضوع و پیگیری های لازمه بروکراسی استفاده از این منابع را برای استان به حداقل برساند.

کیانی پور تصریح کرد: عدم استفاده از ظرفیت صندوق توسعه ملی در استان ناشی از نگاه بنگاه های تامین منابع برای تولید است. وی ادامه داد: متاسفانه هیچ منابعی از محل هدفمندی یارانه ها نیز که قرار بود به تولید و رونق کسب و کار کمک کند، به استان داده نشده است.

رئیس پارلمان بخش خصوصی استان خاطر نشان کرد: انتظار بخش خصوصی برای رونق کسب و کار در استان این است که در سطح کلان کمک هایی به استان شود.

کیانی پور در ادامه ضمن اشاره به اهمیت توسعه صادرات غیر نفتی در استان، افزود: در حوزه صادرات در سالهای اخیر پیشرفت خوبی داشته ایم و در مجموعه اقتصادی استان برنامه داریم با کمک استاندار محترم و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بخش صادرات غیر نفتی استان را توسعه دهیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد نیز در این نشست افزود: ۱۰۰درصد فعالیت های اقتصادی استان توسط بخش خصوصی انجام می گیرد.

وی بیان کرد: آینده فعالیت های اقتصادی در کشور به سمت بخش خصوصی در حال انجام است و هر چه بخش خصوصی توانمند تر و حضورش جدی تر باشد می توان به آینده کار امیدوارتر باشیم.

دیودیده برخی موانع و ساختارها و عدم وجود هماهنگی لازم بین دستگاهها را از جمله مشکلات در این بخش عنوان کرد و گفت: امیدوارم در سال ۹۴ که برنامه دولت مبتنی بر سه محور مهم رونق کسب و کار، توسعه صادرات و ایجاد فرصت های شغلی است این موانع نیز مرتفع شود.

وی افزود: در حال حاضر واحدهای به تولید رسیده استان ۷۰۳ مورد است که بخشی از این واحدها فعال و بخشی نیمه فعال و راکد هستند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گفت:۴۵ درصد از واحدهای تولیدی استان در ابتدای سال ۹۳ راکد بودند که در پایان این سال به کمتر از ۳۳ درصد رسید.

وی واحدهای مهمی همچون کارخانه آرد و نشاسته یاسوج، کارخانه قند، خوراک دام طیور یاسوج، پالایش و تولید روغن در گچساران را از جمله واحدهای تولیدی فعال شده عنوان کرد.

وی با بیان اینکه برنامه سال ۹۴ کاهش واحدهای راکد و به حداکثر رساندن میزان توان تولیدی واحدهای استان است، بیان کرد: امیدواریم ظرفیت تولیدی این واحدها در سال جاری به بیش از ۷۰ درصد برسد.

وی عنوان کرد: ۲۱ هزار واحد صنفی نیز در بخش خدمات، توزیع و … در استان فعالیت می کنند.