وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه موضوع تولید در زمان حاضر از دغدغه های اصلی رهبر معظم انقلاب است، گفت: مساله تولید به طور حتم بایستی در کشورمان به دغدغه ای ملی تبدیل شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه موضوع تولید در زمان حاضر از دغدغه های اصلی رهبر معظم انقلاب است، گفت: مساله تولید به طور حتم بایستی در کشورمان به دغدغه ای ملی تبدیل شود.

به گزارش ایرنا، محمدرضا نعمت زاده روز پنج شنبه در نخستین گردهمایی مدیران ارشد این وزارتخانه در سالن خلیج فارس نمایشگاه بین المللی تهران در سخنانی افزود: مساله تولید باید به عنوان دغدغه اصلی تمامی آحاد ملت و دستگاه های اجرایی از جمله بانک ها باشد.

وی با اشاره به ارتقای جایگاه روزافزون تولید در کشورهای پیشرفته و صنعتی گفت: در تمام این کشورها تولید به عنوان یک مساله برای تمام ملت مطرح بوده است.

نعمت زاده از موانع فرهنگی و ذهنی به عنوان اصلی ترین موانع تولید در کشور نام برد و گفت: در زمان حاضر حتی فضای ذهنی برخی مسوولان نیز با مقوله تولید همراه نیست، به عنوان مثال به تازگی یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با دفاع از واردات خودروهای خارجی به ما ایراد می گیرد که چرا خودرو تولید می کنید که رفع این مسایل نیازمند ریشه یابی است.

وی با بیان اینکه، کاستی های بسیاری از جمله مسائل مدیریتی، آموزشی، فنی، کیفی و روزآمدی در صنعت کشور وجود دارد، از مدیران این وزارتخانه خواست با ایجاد یک نهضت و با همکاری و همیاری تشکل ها، صنوف و انجمن های بخش های مختلف نسبت به رفع نواقص و کاستی های موجود در بخش صنعت اقدام کنند.

نعمت زاده ضمن تاکید بر حمایت هرچه بیشتر از واحدهای تولیدی غیرفعال از جمله واحدهای کوجک و اینکه مسائل و مشکلات این گونه واحدها علت یابی و دسته بندی شده است، گفت: واحدهای تعطیل و نیمه تعطیل با مشکلاتی همچون سرمایه در گردش، بازار، مدیریت و همچنین مسائل تکنیکی و فنی مواجه هستند که مدیران استانی بخش صنعت باید کمک کرده و مشکلات آنها را مرتفع کنند.

وی با بیان اینکه، بهبود فضای کسب و کار تنها به وزارت صنعت، معدن و تجارت مربوط نمی شود، گفت: این مسائل به سایر دستگاه های اجرایی کشور از جمله سازمان ها و موسسات تحت امر وزارت امور اقتصاد و دارایی به عنوان پرچمدار حوزه اقتصاد کشور به خصوص بانک ها، سازمان امور مالیاتی و ثبت شرکت ها در ارتباط است.

وی همچنین توجه به قاعده عرضه و تقاضا در مسئله تنظیم بازار را بسیار مهم خواند و گفت: قیمت و کیفیت را نمی توان دستوری کنترل کرد چرا که کمبود عرضه به تولید بر می گردد و بایستی آنقدر تولیدات زیاد باشد که مصرف کننده قدرت انتخاب محصولات و برندهای مختلف را داشته باشد.

وزیرصنعت، معدن و تجارت افزود: عرضه کالا همواره در بازار بایستی بسیار بیشتر از تقاضای آن باشد و در صورتی که این دو مساوی نیز باشند، صنعت کشور بازنده است.

وی افزود: ممکن است عرضه کمتر و تقاضای بیشتر مورد پسند بیشتر تولید کنندگان باشد اما این تفکر اشتباهی است چرا که فراوانی عرضه و تقاضا منافع تولید کنندگان و مصرف کنندگان در کنار یکدیگر را تضمین خواهد کرد.

نعمت زاده در ادامه از تبلیغات افسار گسیخته کالاهای خارجی در صداوسیما و همچنین نصب بیلبوردهای تبلیغاتی در مراکز مختلف شهری انتقاد کرد.

وزیر صنعت ، با بیان اینکه حق صنعت دفاع از تولیدات ملی است، گفت: نهضت مبارزه با تبلیغ کالاهای خارجی اخیرا آغاز کرده ایم و مدیران استانی بخش صنعت نیز بایستی با تبلیغات بی ضابطه هرگونه کالاهای خارجی در سطح استان مقابله کنند.

وی با بیان اینکه، سال گذشته نامه ای به رییس وقت سازمان صدا و سیما برای جلوگیری از تبلیغات کالاهای خارجی ارائه کرده است، گفت: رییس این سازمان در پاسخ اعلام کرد که این شرکت ها پول بیشتری می دهند و ما نیز پول لازم داریم، ضمن اینکه اگر ملاک تنها پول درآوردن باشد خیلی از کارهای دیگر را نیز می توان انجام داد.

نعمت زاده همچنین با تاکید بر تعریف برنامه استراتژیک و چشم انداز برای تمامی بخش ها و گروه های صنعتی کشور با همکاری تشکل ها و انجمن های این صنعت گفت: برای مثال برای صنعت خودرو برنامه ای تعریف شد و با اینکه در سطح عالی نبود اما تهیه این برنامه چند صفحه ای باعث حرکت و رونق نسبی تولید در این بخش شد.

وی با بیان اینکه در نیمه دوم سال گذشته برنامه و چشم اندازی برای صنعت فولاد تهیه شد که حداقل تا ۱۰ سال آینده تکلیف این صنعت مشخص است، بر تهیه برنامه تمام گروه های صنعتی در بخش های مختلف از جمله تولید، صادرات، تکنولوژی، سرمایه گذاری و تحقیقات تاکید کرد.

وی همچنین خدمات مرتبط با تولید را موضوعی بسیار مهم دانست و با بیان اینکه، بیش از یکصد فعالیت مختلف است که در ارتباط با مراحل قبل و بعد از تولید است گفت: در کشورهایی که به مرحله فراصنعتی رسیده اند سهم صنعت در اقتصاد پایین آمده و جای خود را به خدمات صنعتی از جمله تحقیق، توسعه و طراحی و مهندسی، تعریف نرم افزارهای مدیریتی، فنی و آزمایشگاه ها، خدمات نوسازی و بروزرسانی صنعت، اصلاح فرایندها، نظارت و بازرسی فنی، خدمات صادراتی، نمایشگاهی و بازاریابی داده است.

نعمت زاده در پایان با اشاره به فرارسیدن روز ملی فنآوری انرژی هسته ای(۲۰ فروردین ماه) ضمن گرامیداشت شهدای این دانش پیشرفته در کشور، بر حفظ و صیانت هرچه بیشتر از دانش هسته ای به عنوان حق مسلم کشورمان و مقابله و ایستادگی در مقابل زورگویان زیاده طلب تاکید کرد.