رییس مرکز بین المللی توسعه پژوهش های بصره عراق گفت: این کشور بازار مناسبی برای عرضه محصولات تولیدی ایران و استان خوزستان است.

ماجد راشک عبدالله فرطوسی دیشب در نشستی با حضور مسوولان شهرک های صنعتی و سازمان صنعت، معدن و تجارت خوزستان در محل شرکت شهرک های صنعتی خوزستان اظهارکرد: محصولات تولیدی استان خوزستان از کیفیت بسیار خوبی برخوردار هستند و می توانند در بازار عراق جایگاه مناسبی داشته باشند.
وی گفت: خوزستان فاصله کمی با کشور عراق دارد، با این وجود ارتباطی که بین خوزستان و کشور عراق است چندان قوی نیست، و باید ارتباط عراق با خوزستان تقویت شود.

رییس مرکز بین المللی توسعه پژوهش های بصره عراق با بیان اینکه اتاق بازرگانی استان بصره عراق آمادگی دارد زمینه لازم برای حضور تجار و تولید کنندگان خوزستانی را در عراق فراهم کند بیان داشت: اتاق بازرگانی بصره می تواند برای تعامل هر چه بیشتر فعالان اقتصادی عراق و خوزستان زمینه را برای گفتمان و ارتباط بیشتر این افراد فراهم کند تا تجار با هم صنف های خود در دو طرف تعامل داشته باشند.

وی گفت: تا چند ماه گذشته کشور عراق از واردات کالا، مالیات و تعرفه گمرکی اعمال نمی کرد اما به دلیل پایین آمدن قیمت نفت، از این پس این دو کار اعمال می شود.

فرطوسی افزود: نخستین همایش بین المللی در مورد شرکت های اقتصادی در آینده ای نزدیک در عراق برگزار می شود و با توجه به فاصله کم عراق با خوزستان، این استان می تواند حضور فعالی در این همایش داشته باشد.

وی اظهارکرد: کشور عراق در حال راه اندازی وب سایت الکترونیکی برای معرفی پروژه های صنعتی کشور عراق و خوزستان است و در کنار آن نیز مقرر شده است نمایشگاه دایمی در عراق برای عرضه محصولات خوزستانی برپا شود که تولید کنندگان در طول سال می توانند در این نمایشگاه حضور یابند.
وی با اشاره به ممنوعیت ورود برخی کالاها به کشور عراق از جمله ماهی و محصولات کشاورزی بیان داشت: مدتی است که با ورود محصولات کشاورزی به کشور عراق ممانعت می شود که این کار در جهت حمایت از کشاورزان عراقی است.

هیات عراقی از اتاق صنعت و بازرگانی استان بصره عراق که از اوایل هفته جاری وارد خوزستان شده است، از شهرک های صنعتی آبادان و خرمشهر و شهرک های صنعتی شماره یک، دو و سه اهواز دیدن کرد