رئیس سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه طبق قانون برنامه پنج ساله، میزان صادرات غیرنفتی کشور تا پایان امسال باید به ۶۹ میلیارد دلار برسد، گفت: طبقات تعرفه‌ای واردات کالا کاهش می یابد.

 ولی الله افخمی در نشست با مسئولین و فعالین اقتصادی استان کرمانشاه در اتاق بازرگانی کرمانشاه اظهار کرد: امسال باید ۴۷ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داشته باشیم که نسبت به رقم ۳۲ میلیارد دلار سال گذشته رشد ۵۰ درصدی خواهد داشت و تحقق آن کار سخت و دشواری است.

وی با بیان اینکه امسال باید ۲۲ میلیارد دلار صادرات خدمات فنی مهندسی داشته باشیم و در مجموع صادرات غیرنفتی کشور باید به ۶۹ میلیارد دلار یرسد، گفت: برای تحقق این هدف گذاری باید قوانین زائد حذف شود و امر صادرات تسهیل شود.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به ثبات در سیاست گذاری معتقدیم، اظهار داشت: از وظایف مهم ما جلوگیری از ایجاد تنش و ناآرامی بواسطه تغییر سریع قوانین است و صادر کننده باید بداند قوانین و مقررات مدام دستخوش تغییر نمی شوند.

وی با بیان اینکه در حوزه صادرات هم باید مقررات زدایی کنیم و هم قوانین مان ثبات داشته باشد، گفت: طبقات تعرفه‌ای واردات کالا کاهش می یابد و در حال حاضر ۱۴ طبقه تعرفه ای داریم که از چهار تا ۱۰۰ درصد است و باید این طبقات تعرفه ای را کم کنیم و در این راستا امسال چهار طبقه تعرفه ای حذف می شود و سال آینده بالاترین تعرفه ۷۵ درصد است.

افخمی با بیان اینکه کشورهای توسعه یافته طبقات تعرفه‌ای شان یک یا دو طبقه است، گفت:باید به سمت ثبات در قوانین و کاهش طبقات تعرفه ای برویم تا خود را برای پیوستن به سازمات تجارت جهانی آماده کنیم.

وی به تحریم های اقتصادی کشورمان نیز اشاره کرد و گفت: وزارت امور خارجه کشومان با قدرت در پی باز کردن گره تحریم هاست. بخصوص تحریم های بانکی که تجار و بازرگانان ما را با مشکل مواجه کرده و هزینه تولید را بالا برده است.

وی به موضوع حذف جوایز صادراتی نیز اشاره کرد و گفت: یکی از دلایل حذف جوایز صادراتی کمبود منابع است، ضمن اینکه زمانی که جوایز صادراتی گذاشته شد اختلاف قیمت ارز وجود داشت که اکنون این شرایط وجود ندارد.

افخمی همچنین از افزایش سرمایه بانک توسعه صادرات در سال جاری بر اساس قانون بودجه کشور خبر داد. وی با اشاره به تصویب معافیت مالیاتی صادرکنندگان گفت: در استانها مشکلاتی در این خصوص وجود دارد که پیگیر رفع آن هستیم.

رئیس سازمان توسعه تجارت با بیان اینکه کارت بازرگانی را مبنای کار تجارت قرار دادن درست نیست، گفت: پیش نویسی تهیه کرده و به دولت فرستاده ایم که بر اساس آن صدور و تمدید کارت بازرگانی از دریافت تاییدیه تامین اجتماعی و دارایی معاف خواهد شد. وی گفت: برای برگزاری نمایشگاه اختصاصی در سلیمانیه عراق با محوریت استان کرمانشاه مشکلی از بابت صدور مجوز نداریم.