رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران خواستار نقش آفرینی ایران و ترکیه به عنوان دو کشور قدرتمند در جاده ابریشم شد و گفت: تجار ترکیه می‌توانند با بهره‌گیری از موقعیت جغرافیایی ایران در منطقه به بازار آسیای شرقی دسترسی پیدا کنند و درعین حال ایران نیز از طریق ترکیه به بازار اروپا راه یابد.

به گزارش خبرنگار مهر، غلامحسین شافعی در دیدار فعالان اقتصادی ایران و ترکیه با رئیس جمهور، ضمن قدردانی از مسئولان و مقامات سیاسی ترکیه برای برپایی جلسات متعدد بین ایران و ترکیه، اینگونه دیدارها و نشست ها را اقدامی ضروری خواند.

رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران، همکاری بین ایران و ترکیه را فراتر از روابط عادی بین دو کشور دانست و افزود: خوشبختانه سیاست روسای سیاسی هر دو کشور در راستای حضور در بازارهای منطقه که جمعیتی افزون بر چهارصد میلیون نفر دارد، است.

وی با اشاره به سیاست دولت یازدهم در خصوص همکاری های بیشتر با همسایگان و مسلمانان و در راس آنها ترکیه به عنوان دوست تاریخی ایران از پیگری های جدی بخش های خصوصی به منظور رفع موانع و مشکلات موجود در تجارت بین دو کشور خبر داد.

شافعی با اشاره به پتانسیل های ایران وترکیه در زمینه های مختلف، تصریح کرد: تجار ترکیه ای می توانند با بهره گیری از موقعیت جغرافیایی ایران در منطقه به بازار آسیای شرقی دسترسی پیدا کنند و درعین حال ایران نیز از طریق ترکیه به بازار اروپا راه یابد.

وی در پایان تداوم ارتباطات طرفین را به عنوان دو کشور قدرتمند در راه ابریشم خواستار شد.

همچنین در ادامه رفعت حصارچیکلی اوغلو، رئیس اتاق های بازرگانی و بورس های ترکیه با تاکید بر موقعیت جغرافیایی و شرایط سیاسی منطقه هدف از ارتباط میان ترکیه و ایران را همکاری های مشترک برای دسترسی بیشتر به بازارهای یکدیگر، همسایگان و حتی بازارهای جهانی عنوان کرد.

 وی افزود:  بیشتر شدن روابط اقتصادی بین دو کشور در گرو سرعت بخشیدن به مراحل اجرایی تفاهم ها و موافقت نامه های دوجانبه است.

رئیس اتاق ها و بورس های ترکیه با اشاره به رشد ایران در زمینه های صنعت دفاعی، پتروشیمی و نفت و گاز و پیشرفت های ترکیه در زمینه های صنعت ساختمان و توریسم، تصریح کرد:  در سالهای اخیر سرمایه گذاری های دو جانبه در اینگونه پروژه ها صورت گرفته است که گامی مهم در راستای افزایش مناسبات دو کشور به شمار می آید.

حصارچیکلی اوغلو از ثبت بیش از هشتصد شرکت ایرانی در ترکیه خبر داد و خواستار شد: تجار و بازرگانان دو کشور باید با اتحاد خود به مردم سایر کشورها پیامی محکم و روشن با مضمون “مشارکت و همکاری؛ راه حل توسعه”، بدهند