مدیر کل بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: واردات میوه‌های گرمسیری از جمله انبه، نارگیل و آناناس که تا پیش از این علیرغم ممنوعیت واردات، در بازار داخلی وجود داشت با تعرفه‌های مشخص آزاد شد.

اسماعیل عباسپور اظهار کرد: با توجه به اینکه واردات بدون نظارت و غیر رسمی میوه‌های گرمسیری از جمله انبه‌،‌ آناناس و نارگیل علیرغم ممنوعیت آن انجام می‌شد و این نگرانی نسبت به میزان و سلامت این محصولات وارداتی وجود داشت وزارت جهاد کشاورزی تصمیم گرفت با قرار دادن تعرفه‌های مشخص و ارز متقاضی، واردات این محصولات را در بازار داخلی کنترل کند.

وی افزود: این میوه‌های گرمسیری که عمدتا به عنوان میوه‌های فانتزی شناخته می‌شوند پس از ابلاغ این مصوبه وزارت جهاد کشاورزی وارداتشان منوط به دریافت مجوز از این وزارتخانه و با نظارت کامل بهداشتی سازمان حفظ نباتات انجام می‌شود اما از این پس اگر محموله‌ای از این محصولات در بازار مشاهده شود که بدون نظارت بهداشتی و قانونی وزارت جهاد کشاورزی وارد شده به شدت با متخلفان برخورد و به مراجع ذیصلاح معرفی می‌شوند.

مدیر کل بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد:‌ وزارت جهاد کشاورزی براساس این مصوبه، تعرفه واردات میوه‌های گرمسیری را اعلام کرد که براین اساس تعرفه واردات انبه ۷۵ درصد، نارگیل ۲۵ درصد و آناناس ۵۰ درصد مشخص شده است.

عباسپور با بیان این‌که پیش از این میوه‌های گرمسیری از طریق قاچاق یا بازارچه‌های مرزی به کشور وارد می‌شد‌، تاکید کرد:‌ گرچه وزارت جهاد کشاورزی حامی تولیدکنندگان است اما این محصولات در داخل تولید ندارند یا به صورت محدود و اندک تولید می‌شوند بنابراین واردات و مصرف آن حق مصرف‌کنندگان نیز هست.

وی افزود: البته این وزارتخانه به عنوان متولی حمایت از تولیدکنندگان درصدد است تا این میوه‌ها را که پیش از این نیز در بازار داخلی وجود داشت به گونه‌ای کنترل و مدیریت کند که به تولیدکننده و مصرف‌کننده اجحاف نشود.

به گفته این مقام مسئول یکی دیگر از علت‌های قرار دادن تعرفه و اعمال مدیریت و نظارت بر واردات میوه‌های گرمسیری این است که پیش از این عده‌ای از واردات غیر مجاز یا غیر رسمی این محصولات سود می‌بردند و نه حق و حقوق دولت را پرداخت می‌کردند و نه منافع ملی و سود مصرف‌کنندگان را در نظر می‌گرفتند اما از این پس دولت و وزارت جهاد کشاورزی مصمم است ضمن حمایت از منافع تولیدکننده از حقوق مصرف‌کنندگان نیز دفاع کند.