رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران با بیان اینکه حجم روابط تجاری ایران و امارات باید از ۱۰ میلیارد دلار بالاتر رود، گفت: براساس برنامه ۵ ساله توسعه، ایران آمادگی جذب ۹۰۰ میلیارد دلار سرمایه خارجی در بخش نفت و سایر حوزه های اقتصادی را دارد.

 یحیی آل‌اسحاق در گردهمایی هیات تجاری ایران و امارات از اماراتی ها درخواست کرد که رفت‌وآمدهای تجاری بین بخش‌های خصوصی دو کشور تداوم داشته باشد و گفت: این دیدارها زمینه همکاری‌های اقتصادی مشترک بیشتر از قبل فراهم می شود.

رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران با اشاره به روابط تاریخی دو کشور افزود: رابطه امارات متحده عربی و ایران گرچه گاهی دچار نوسان شده اما هیچگاه قطع نشده است. حتی در دوران دفاع مقدس نیز که من در وزارت بازرگانی مسئولیت داشتم برادران اماراتی در تامین نیازهای وارداتی ما و حفظ روابط تجاری خود با ایران کوشش داشتند و با ما همکاری کردند.

وی تصریح کرد: رابطه بین ایران و امارات حتما ادامه خواهد داشت، اما باید تلاش کنیم تا از تمام ظرفیت ها برای افزایش حجم مبادلات تجاری دو کشور بهره بجوییم هر چند تاکنون ارزش مبادلات تجاری بین ایران و امارات به کمتر از ۱۰ میلیارد دلار نرسیده است.

رئیس اتاق بازرگانی تهران با اشاره به آمادگی تهران برای جذب سرمایه های خارجی اظهار داشت: بر اساس برنامه ۵ ساله توسعه ،ایران آمادگی جذب ۹۰۰ میلیارد دلار سرمایه خارجی در بخش نفت و سایر حوزه های اقتصادی را دارد که با توجه به مهیا شدن دسترسی به بازارهای ۳۰۰ میلیون نفری از سوی ایران برای کشورهای سرمایه گذار این می تواند یک فرصت ایده آل باشد.

آل اسحاق با بیان اینکه بازگشت سرمایه گذاری در ایران تضمین شده است، افزود: قطعا مشکلات ما دیر یا زود حل خواهد شد، اما؛ امیدواریم دوستان و همکاران قدیمی ما بیشتر و زودتر از سایر کشورها نسبت به بهبود روابط اقتصادی خود با ایران اقدام کنند.

رئیس اتاق تهران با اشاره به وجود برخی مشکلات در مسیر روابط تجاری دو کشور خاطر نشان کرد: برخی از این مشکلات ناشی از مسائل و دیدگاه های سلیقه ای است، اما عزم دو دولت بر رفع این مشکلات و توسعه روابط دو کشور است.

وی در پایان متذکر شد: ما گمان می کنیم امارات نیز به دنبال توسعه روابط خود با ایران است و اگر در این مسیر صرفا به جنبه های اقتصادی نیز توجه کنیم در می یابیم که توسعه روابط به نفع هر دو طرف است.