در دیدار “اومیت یاردیم” سفیر ترکیه با رئیس کل گمرک ایران بر تلاش دور کشور برای دستیابی به یک توافقنامه جامع گمرکی تاکید شد.

در این دیدار مسعود کرباسیان از عدم اجرای توافقنامه های استفاده از دروازه مشترک مرزی انتقاد کرد و علت آن را ماده ای دانست که براساس مقررات سازمان تجارت جهانی (WTO) تنظیم شده، در صورتی که ایران فعلا عضو سازمان تجارت جهانی نیست.

کرباسیان تاکید کرد: من به دنبال این هستم که علاوه بر حل مسئله مذکور مسائل مرزی و گمرکی با کشور ترکیه نداشته باشیم و ما به روابط گمرکی فی مابین دو کشور بالاتر از دروازه مشترک مرزی نگاه می کنیم.

رئیس کل گمرک ایران در ادامه تنظیم یک موافقتنامه همکاری جامع گمرکی میان ایران و ترکیه را براساس موافقتنامه مدل جدید سازمان جهانی گمرک (نسخه ۲۰۰۴ میلادی) ضروری دانست.

وی همچنین با اشاره به راه اندازی سامانه جامع گمرک الکترونیکی در کشورمان و ارتباط آنلاین گمرکات اجرایی با مرکز گفت: بازرسی کالاها می تواند یک مرحله ای شود و دلیلی ندارد که ما کالاها در یک طرف ارزیابی کنیم و گمرک ترکیه دوباره همان کار را تکرار کند.

رئیس کل گمرک ایران در مورد صف های طولانی کامیون های ایرانی در مرز ترکیه گلایه کرد و از طرف ترک خواست تا قبل از هر اقدامی در مرز، ابتدا اطلاع رسانی کافی صورت پذیرد تا کامیون داران ایرانی دچار ضرر و زیان نشوند.

همچنین “اومیت یاردیم” سفیر ترکیه هم در این دیدار با اشاره به در پیش بودن سفر رئیس جمهور کشورمان به ترکیه از فراهم شدن مقدمات امضای ۲۶ موافقتنامه همکاری دو جانبه در این سفر خبر داد و گفت: پس از انجام مراحل کارشناسی موافقتنامه جامع همکاری های گمرکی ایران و ترکیه، امکان امضای آن فراهم خواهد شد.

مقرر شد تا علاوه بر رفع مشکلات کامیونداران تُرک در مرز ترکمنستان، دیدارهای منظمی میان رؤسای کل گمرکات ایران و ترکیه در مرکز یا مرزهای دو کشور و با حضور مدیران گمرکات مرزی برگزار شود.

مهر