وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه اختصاص ارز مبادلاتی به تولید کنندگان از سوی بانک مرکزی از ابتدای هفته جاری شده است گفت: در انتهای همین هفته، بانک مرکزی گزارشی از تخصیص ارز مبادلاتی به تولید را اعلام خواهد کرد.

محمدرضا نعمت زاده در حاشیه جلسه امروز شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی در جمع خبرنگاران گفت: در سال گذشته اولویت بندهای کالایی در ۱۰ گروه تعیین شده بود که از دو ماه سال آخر ۹۲ دولت مصوب کرد که به غیر از خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی سی ، سایر کالاها بتوانند وارد کشور شوند چرا که برنامه ها و اهداف دولت بر این تاکید داشت که تنها محدودیت پیش روی واردات از طریق تعرفه باشد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به سئوال مهر مبنی بر زمان آغاز ارائه ارز مبادلاتی به تولید کنندگان متقاضی افزود: امسال نیز همانند سال گذشته واردات کالاهای اولویت ۱۰ با پرداخت دو برابر تعرفه امکانپذیر است و دولت تلاش دارد تا بتواند به تولید کنندگان متقاضی ارز مبادلاتی ارائه دهد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: در این زمینه هیچگونه محدودیتی وجود ندارد و بانک مرکزی آمادگی تامین ارز تولید کنندگان را دارد و از هفته جاری تامین ارز مبادلاتی آغاز شده است. وی ادامه داد: انتهای هفته جاری بانک مرکزی آمار میزان ارز تخصیص یافته برای بخش های مختلف صنعـت و بخصوص خودرو را اعلام می کند.

نعمت زاده اظهار داشت: صنعت خودرو که روند نزولی تولید به خود گرفته بود در دو ماه آخر سال ۹۲ شروع به افزایش تولید کرد که امسال نیز افزایش تولیدی به مراتب بالاتر از سال قبل را در دستور کار دارد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: بانک مرکزی آمادگی ارائه ارز مبادلاتی به صنعت خودرو را دارد و نگرانی در این زمینه نیست. وی تصریح کرد: این وزارتخانه با اتکا به برنامه های حمایت از تولید وزارت امور اقتصادی و دارایی از افزایش ثروت ملی از طریق تولید ملی حمایت خواهد کرد.

نعمت زاده گفت: تلاش ما این است که افزایش تولید به گونه ای صورت گیرد که به زودی بتوانیم درآمدهای تولید را جایگزین درآمدهای نفتی کنیم. به اعتقاد نعمت زاده در زمینه تجارت نیز باید روان سازی و جلوگیری از مقررات زائد صورت گیرد که البته این موضوع آغاز شده است.

نعمت زاده در پایان خاطرنشان کرد: امیدواریم بتوانیم نظارت بر بازار کالا و خدمات را از وضع سنتی خود نجات دهیم.