وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از اختصاص ۸۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار بانکی به بنگاههای تولیدی خبر داد و گفت: گام اول دولت حمایت از مشاغل موجود است.

 علی ربیعی در خطبه های پیش از نماز جمعه این هفته با تبریک هفته کارگر به کارگران کشور، گفت: بسیاری از کارگرانی که از کار بیکار می شدند فاقد دفترچه بیمه بودند اما دولت برای امسال برنامه بیمه حداقل شش میلیون کارگر فاقد بیمه را در پیش گرفته و تا امروز ثبت نام بیمه رایگان بیش از ۱.۵ میلیون نفر صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه دولت همه توان خود را برای امنیت فکری و اقتصادی کارگران به کار گرفته است، افزود: دولت از ابتدای امسال، ۸۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار بانکی برای حمایت از بنگاههای تولیدی در نظر گرفته و گام اول ما در دولت حمایت از مشاغل موجود است.

ربیعی افزود: دولت درصدد است تا از منابع ناشی از انصرف یارانه ها به بخشهای تولید و اشتغال و سلامت کمک کند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از ضمانت تسهیلات پرداختی به فارغ التحصیلان دانشگاهی در قالب تعاونی های دانش بنیان خبر داد و گفت: فارغ التحصیلان دانشگاهی ما نیازمند ایجاد مشاغل دانش بنیان هستند و این از برنامه های جدی دولت است.

وی گفت: در بحث تعاونی های کار به تجدید نظر پرداختیم و آسیب شناسی کردیم. لایحه ای را نیز تقدیم مجلس کردیم و در این مدت کم بر تعداد تعاونی های تولیدی افزوده شده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به تقویت صندوق حمایت از تعاونی های دانش بنیان گفت: وزارت کار ۸۰ درصد سرمایه گذاری در این حوزه را تحت پوشش قرار خواهد داد.

ربیعی ادامه داد: یکی دیگر از برنامه های دولت تمرکز بر مشاغل خرد و کوچک و روستایی است و در این زمینه مطالعاتی میان وزارت کار، وزارت جهاد کشاورزی و سازمان صنایع دستی ایجاد شده است که امیدواریم در نیمه نخست امسال با موج قبل توجهی از مشاغل روستایی روبه روشویم.

به گفته وی سطح سرانه بیمه روستاییان امسال سه برابر افزایش یافته و همه روستاییان از یک بیمه مجانی برخوردار شده اند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: امسال برای معلولان بهزیستی برنامه هایی در نظر گرفته ایم و ایجاد شغل مناسب برای آنها از جمله این برنامه ها است. دولت منابع و تسهیلات مناسبی را در اختیار سازمان بهزیستی قرار داده و امسال شاهد کار و تولید حتی در میان هموطنان معلول خود خواهیم بود.

وی همچنین از حمایت دولت در بحث بیمه های تکمیلی بازنشستگان کشور خبر داد.

وزیر تعاون، کار ورفاه اجتماعی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: حیات هر ملتی به فرموده امام راحل (ره) مرهون کار و تلاش و کارگران آن است و این حرف به منزله آن است که باید بار معانی آن را برای سالهای سال آموزه و چشم انداز خود قرار دهیم.

وی گفت: هر کشوری از کار و نیروی کار است که به امنیت، اقتدار و خلق ثروت دست می یابد و کار موجب بی نیازی و سرافرازی یک ملت در برابر زورگویی ها است.

ربیعی ادامه داد: اگر جوهره کار در یک جامعه جاری باشد، اقتدار آن جامعه در نظام بین الملل بیشتر و شیندن حرف آن کشور در میان قدرتها بالاتر و رساتر خواهد بود.

وی متذکر شد: تمام آموزه های دینی ما بر این امر تاکید دارند که برای شایسته زندگی کردن و پیش رفتن به سوی آینده ای بهتر و مقابله با زیاده خواهی هایی که امنیت و عزت کشور را هدف گرفته به کار و تلاش نیاز داریم زیرا کار یک ارزش اساسی و دینی و ایرانی است و از آموزش و پرورش تا آموزش عالی در همه زمینه ها باید فرهنگ کار و تلاش را نهادنیه کنیم.

به گفته وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی منزلت اقتصادی کشور در گرو سختکوشی و ارج نهادن به کار است و تنها به این طریق از اقتصاد غیر مولد، نفتی و رانتی رها خواهیم شد.

به گزارش ایسنا، ربیعی با بیان اینکه سرمایه هیچ دولتی برای خلق اشتغال کافی نیست، افزود: بودجه دولت برای فایق آمدن بر مشکلات ناشی از یک جمعیت بیکار کافی نیست لذا از همه کسانی که سرمایه های اندک دارند می خواهیم که این سرمایه های اندک را در جهت تولید به کار ببندند و در این مسیر باید تلاش کنیم تا انگیزه اقتصادی در مردم ایجاد شود.

او در ادامه سخنان خود متذکر شد: در حوزه رفاه دولت برنامه اساسی خود را با طرح امنیت غذایی و مقابله با فقر دنبال می کند و درصدد است تا غذایی که در سفره مردم قرار می گیرد با بهداشت و امنیت غذایی آنان در ارتباط باشد به همین منظور در سبد دوم کالا که برای آن برنامه ریزی کرده است ارزش و میزان کالاهایی را که نیاز مردم در سبد غذایی است با در نظر گرفتن جامعه هدف پیش بینی کرده است.

وی گفت: دولت سیاستهایی را که رشد بهره وری در اقتصاد را دنبال کند سرلوحه برنامه های خود قرار داده است و تولید نیروی انسانی با کیفیت از جمله سیاستهایی است که از اقتصاد مقاومتی به دست گرفته و در این راستا، سازمان فنی وحرفه ای کشور در کنار کارگران به افزایش مهارت آنها خواهد پرداخت و برنامه هایی را در حمایت از فارغ التحصیلان آماده کار در نظر گرفته تا از دروس آکادمیک به مهارتهای شغلی برسند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درعین حال با تاکید بر حمایت گسترده از تولید ملی خاطر نشان کرد: اولین حرکت ما در اقتصاد مقاومتی حمایت از تولید ملی است؛ همه ما در زمانی نه چندان دور کفش‌های ایرانی داشتیم و جوراب ایرانی به پا می کردیم بنابر این نباید وضع امروز جامعه به سمتی برود که حتی کالاهای کوچک از خارج تامین شود.

ربیعی گفت: دولت اجرای سیاستهای صادرات و واردات خود را در حمایت از تولید آغاز کرده است ولی این امر به تغییر فرهنگ نیاز دارد.

به اعتقاد وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی هر جامعه ای که رنگ سعادت و خوشبختی دیده از کالاهای داخلی خود حمایت کرده است. به همین منظور باید شعار مصرف کالاهای ایرانی را آغاز کنیم و از تولیدات داخلی مصرف کنیم حتی اگر هزینه های بالایی برای ما داشته باشد چون آینده کشور و فرزندانمان در گرو حمایت از تولید داخلی است.

ربیعی با بیان اینکه حق نداریم منابع ناشی از ارز را خرج مصرف گراییی کنیم، گفت: نیازمند تغییر سبک زندگی و نگاه به مصرف هستیم.

وی از همه آحاد جامعه به ویژه کارگران خواست تا آغازگر حمایت از سیاستهای تولید داخلی باشند.

وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی گفت: فرهنگ کار موضوع و دغدغه امروز جامعه است و باید سختکوشی و تلاش را مدنظر قرار بدهیم تا سعادتمندی جامعه و آسودگی خاطر فرزندانمان را تامین کنیم.

ربیعی در پایان تاکید کرد: باید به سمتی برویم که در هر خانواده یک شغل ایجاد کنیم و آن یک شغل را افزایش بدهیم.

ایسنا