رئیس کارگروه مزد مجمع عالی نمایندگان کارگران ایران از ارسال ابلاغیه جدید مالیاتی به واحدهای مشمول قانون کار کشور خبر داد و گفت: بالاخره پس از سال ها درخواست و انتظار کارگران، مالیات حقوق شاغلان در کشور یکسان شد که این موضوع به معنای افزایش غیرمستقیم حقوق کارگران خواهد بود.

فرامرز توفیقی در گفتگو با مهر از ابلاغ بخشنامه جدید مالیاتی به واحدهای مشمول قانون کار کشور خبر داد و گفت: در یکی دو روز گذشته بخشنامه ای به بنگاه ها ابلاغ شد که طی آن قرار است از سال جاری، دریافت مالیات از کلیه شاغلان کارگری و کارمندی کشور یکسان شود.

رئیس کارگروه مزد مجمع عالی نمایندگان کارگران ایران اظهارداشت: تا قبل از این، مالیات حقوق کارگران به صورت پلکانی بین ۱۰ تا ۲۵ درصد محاسبه و دریافت می شد در حالی که مالیات حقوق کارمندان ۱۰ درصد ثابت بود. این مسئله باعث انتقادات فراوانی از جامعه کارگری کشور شده بود و آنها خواستار رفع تبعیض در این بخش بودند.

توفیقی با اشاره به اینکه موضوع یکسان سازی مالیات حقوق شاغلان در بودجه امسال پیش بینی شده است افزود: از سال جاری معافیت مالیاتی حقوق کارگران و شاغلان کارمندی یک میلیون تومان خواهد بود.

وی ادامه داد: در صورت دریافت حقوق ماهیانه بالاتر از این میزان، کارگران ۱۰ درصد مالیات پرداخت خواهند کرد و دیگر روش محاسبه پلکانی اعمال نخواهد شد. این مسئله باعث می شود تا در مجموع دریافتی کارگران و مشمولان قانون کار در سال جاری افزایش یابد.

این مقام مسئول کارگری کشور بیان داشت: همچنین پیش بینی شده است بیشتر از یک میلیون تومان تا سقف ۷ میلیون تومان حقوق در ماه ۱۰ درصد مالیات پرداخت کند. به بیان ساده تر فرضا اگر فردی مشمول قانون کار ماهیانه ۷ میلیون تومان حقوق دریافت کند، باید بابت ۶ میلیون تومان آن ۱۰ درصد مالیات پرداخت کند.

به گفته توفیقی، می توان گفت میانگین دریافت مالیات از مشمولان قانون کار در سال جاری کاهش یافته و این موضوع یکی ار وعده هایی بوده که امسال از سوی دولت تدبیر و امید عملیاتی شده است.

رئیس کارگروه مزد مجمع عالی نمایندگان کارگران ایران تصریح کرد: اگر روال دریافت مالیات از حقوق کارگران به صورت پلکانی ادامه می یافت در سال جاری مشمولان قانون کار تا سقف ۱۲ میلیون تومان می توانستند از معافیت مالیاتی بهره مند شوند.

وی تاکید کرد: این مسئله باعث تبعیض مالیاتی برای کارگران در مقابل کارمندان می شد چرا که معمولا افراد دریافتی هایی نیز از محل اضافه کاری ها دارند که این موضوع به ویژه در نیمه دوم سال به ضرر آنها می انجامید به نحوی که سقف ۱۲ میلیون تومان درآمد آنها معمولا در نیمه اول سال یا تا ۹ ماه حداکثر پُر می شد و آنها باید بابت حقوق چند ماه پایانی سال خود، مالیات به مراتب بیشتری در مواقعی تا ۳۰ درصد در ماه نیز پرداخت می کردند.

توفیقی افزود: حالا به ابلاغیه جدید مالیاتی دولت، مالیات حقوق کارگران به صورت ثابت ۱۰ درصد تعیین شده که این اقدام به نفع نیروی کار شاغل در زیرمجموعه قانون کار خواهد انجامید. ضمن این، قرار نیست هزینه ای نیز به کارفرمایان تحمیل شود و یا هزینه ای از سوی دولت پرداخت شود. علاوه بر موارد یادشده، این اقدام دولت در تقویت دریافتی کارگران بار تورمی نیز نخواهد داشت.