در این اجلاس یادداشت تفاهم همکاری بین اتاق ایران و اتحادیه اتاقهای امارت امضاء و بر تشکیل اتاق مشترک بین دو کشور و تبادل اطلاعات و هیئت های تجاری تاکید شد.

دراجلاس کمیسیون مشترک بین جمهوری اسلامی ایران و امارات عربی متحده، یادداشت تفاهم همکاری بین اتاق ایران و اتحادیه اتاقهای امارت امضاء و بر تشکیل اتاق مشترک بین دو کشور و تبادل اطلاعات و هیئت های تجاری تاکید شد.

به گزارش  ایلنا، دراجلاس کمیسیون مشترک بین جمهوری اسلامی ایران و امارات عربی متحده  که با حضور وزرای خارجه دو کشور(جواد ظریف و شیخ عبدالله بن زاید ال نهیان) در شهرابوظبی برگزار شد، طرفین بر لزوم تلاش دو جانبه در جهت تقویت و تعمیق روابط سیاسی، اقتصادی و تجاری تاکید کردند.

کمیته همکاریهای اقتصادی، تجاری سرمایه گذاری به ریاست امیر ابوطالبی معاون کل سازمان  توسعه تجارت تشکیل و در ۱۶ بند در زمینه های سرمایه گذاری؛ تبادل هیئت های تجاری؛ برگزاری همایش های و نمایشگاههای بین المللی؛ صنایع کشتی رانی، آلومنییوم؛ سیمان و کودهای شیمیایی؛ سرمایه گذاری در معادن آهن در استفاده از فرصت های سرمایه گذاری در مناطق آزاد واجرای طرحهای صنعتی انرژی بر؛  تحکیم و فعال سازی اتاق های بازرگانی وهمکاری در ساختن و فعال سازی پروژه های  فنی مهندسی به ویژه نمایشگاهی توافق کردند.

در این اجلاس یادداشت تفاهم همکاری بین اتاق ایران و اتحادیه اتاقهای امارت امضاء و بر تشکیل اتاق مشترک بین دو کشور و تبادل اطلاعات و هیئت های تجاری تاکید شد.

در این اجلاس شرکت ملی گاز ایران برای صادرات گاز به طور مستقیم به کشور امارات اشاره کرد و بر مشارکت طرف اماراتی در توسعه میادین نفت و گاز، پتروشیمی و صنایع پالایشگاهی تاکید شد همچنین بر امضاء اسناد توافقنامه همکاریهای گمرکی واجرایی کردن آن موافقتنامه تشویق و بر اجتناب از اخذ مالیات مضاعف تاکید شد.

همچنین در زمینه های بانکی بر ایجاد وارتقاء سطح روابط کارگزاری بانکی با بانکهای اماراتی و افتتاح شعبه بانکهای  خصوصی ایرانی در کشور امارات و بالعکس و همچنین بر رفع مشکلات بانکهای ایرانی موجود در امارات با برگزاری جلسات کارشناسی  تاکید گردید و صندوق ضمانت صادرات ایران نیز امادگی خود را جهت پوشش ریسک عدم باز پرداخت اعتبارات قابل اعطاء به خریداران امارتی با اخذ ضمانتنامه معتبر بانکی اعلام کرد.

شایان ذکر است؛ مهدی کرباسیان معاون وزیرو رئیس هیت مدیره ایمیدرو و سید مهدی میر ابوطالبی معاون کل سازمان  توسعه تجارت و عبدالرضا امینی مشاور وزیر صنعت؛ معدن و تجارت در کشورهای حوزه خلیج فارس در این اجلاس حضور داشتند.