وزیر توسعه و برنامه ریزی ترکیه از تجار ایرانی درخواست کرد تا تبادلات تجاری خود با ترکیه را از طریق لیر انجام دهد و گفت: ضامن خرید املاک ترکیه از سوی ایرانی‌ها هستیم.

 جودت ایلماز در حاشیه نشست تجاری ایران و ترکیه در جمع خبرنگاران گفت: سیاست تبادلات تجاری ایران و ترکیه با پول ملی دو کشور یک سیاست مهم است که باید اجرایی شود.

وزیر توسعه و برنامه ریزی ترکیه در پاسخ به مهر افزود: اساس این کار باید از سوی بانک های مرکزی دو کشور فراهم شود که این کار صورت گرفته اما تاکنون عملیاتی نشده است.

وی تصریح کرد: مانعی در این خصوص وجود ندارد و مکانیزم های کاری باید از سوی تجار فرا گرفته شود تا این موضوع عملیاتی شود.

به گفته ایلماز ما از تمامی تجار ایرانی درخواست می کنیم تا شرایط کار با ترکیه را بر مبنای لیر فراهم کنند.

وزیر توسعه و برنامه ریزی ترکیه در پاسخ به سئوال دیگر مهر مبنی بر رونق فروش ملک در بخش های مختلف ترکیه به ایرانی ها گفت: ترکیه ضامن خرید ملک از سوی ایرانی ها در ترکیه است و تاکنون موردی مبنی بر تخلف در این زمینه مشاهده نشده است.

وی در پاسخ به این پرسش مهر مبنی بر اینکه ایرانی ها نگران سرنوشت خریدهای خود در ترکیه همانند اتفاق سال گذشته برای خریداران ملک در دوبی هستند، گفت: حقوق بین المللی هر گونه تضییع حقی از ایرانی ها را استیفا خواهد کرد و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

ایلماز زمینه های همکاری ایران و ترکیه را بسیار زیاد دانست و خاطرنشان کرد: توریسم، خودروسازی، کشاورزی، نفت و گاز از جمله زمینه های همکاری دو کشور هستند.