برای نخستین بار نمایشگاه صادرات کالا و خدمات نوین و دانش بنیان ایران در عراق به منظور کسب ظرفیت صادرات ۷۰میلیارد دلاری در این کشور،‌ برگزار می شود و دولت برای حمایت از این نمایشگاه‌ها ۵۰ درصد هزینه اجاره غرفه‌ها را تقبل کرده است.

بر اساس جلساتی که با معاونت فناوری اطلاعات ریاست جمهوری برگزار شده، قرار است ۵۰ درصد هزینه ‌شرکت‌ها در اجاره غرفه پرداخت کند و مابقی آن را شرکت‌ها متقبل خواهد شد. بر همین اساس ۱۵ تا ۱۸ اردیبهشت ماه این نمایشگاه در استان اربیل عراق و در پارک سامی عبد الرحمن برگزار می‌شود.

افشین کلاهی رئیس مجمع تشکل‌های دانش‌بنیان اتاق ایران در نشست خبری صبح امروز در مورد نخستین نمایشگاه صادرات کالا و خدمات نوین و دانش بنیان در کشور عراق اظهار داشت: تشکل دانش بنیان اتاق ایران، در اسفند سال ۹۱ با ۲۵ تشکل زیر مجموعه و ۱۵۰۰ شرکت فناوری ثبت شد تا زمینه صادرات و معضلات شرکت‌های این حوزه را با توجه به شرایط فعلی بازار فراهم کند. در این زمینه جلسات متعددی با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار شد که نتیجه آن برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی در کشور‌های همجوار ایران است.

وی با بیان اینکه اولین هدف این تشکل برگزاری نمایشگاه خدمات دانش بنیان در کشور عراق و شهر اربیل است، گفت: کشور عراق با توجه به رشد اقتصادی ۶ درصدی، تخصیص ۱۷ درصد از درآمد دولت عراق به استان کردستان و برنامه این کشور برای تبدیل شدن به یکی از اقتصا‌دهای منطقه، از جمله بهترین ظرفیت‌هایی است که در مورد صادرات کالا و خدمات به این کشور وجود دارد.

رئیس مجمع تشکل‌های دانش‌بنیان اتاق ایران، تصریح کرد: بر اساس جلساتی که با معاونت فناوری اطلاعات ریاست جمهوری برگزار شده، قرار است ۵۰ درصد هزینه ‌شرکت‌ها در اجاره غرفه پرداخت کند و مابقی آن را شرکت‌ها متقبل خواهد شد. بر همین اساس ۱۵ تا ۱۸ اردیبهشت ماه این نمایشگاه در استان اربیل عراق و در پارک سامی عبد الرحمن برگزار می‌شود.

در ادامه این نشست علی مرتضی بی‌رنگ، معاون امور بین‌الملل و تبادل فناوری معاونت فناوری ریاست جمهوری نیز در راستای برگزاری نخستین نمایشگاه فناوری در کشور عراق خاطر نشان کرد: این معاونت به دنبال حمایت از حضور شرکت‌ها در نمایشگاه‌های تخصصی به خصوص در کشور‌های همجوار است. با برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی می‌توانیم اهداف و سیاست‌هایی که در حوزه فناوری و کالاهای دانش ‌بنیان داریم، را فراهم کنیم.

به گفته وی، با توجه به هم مرز بودن با کشور عراق، دسترسی به کالا و خدمات این کشور به ایران سهل‌تر از سایر کشور‌ها است به نوعی که کشور عراق امکان ورود همه نوع خودرو را دارد ولی ۱۰۰ هزار خودرو در سال گذشته از ایران به این کشور صادر شده است و دلیل آن نیز همجواری به ایران و پوشش کالاها در همه زمینه‌ها است.

ظرفیت صادرات۷۰ میلیارد دلاری فناوری در کشور عراق

بر اساس این گزارش مهدی نجات نیا نیز به عنوان رئیس اداره بازاریابی الکترونیکی و تبلیغات سازمان توسعه تجارت با اشاره به اینکه عراقبهترین فرصت اقتصادی برای دنیا است، اظهار داشت: این کشور با توجه به اینکه دومین منبع نفتی جهان بوده و تا ۴ سال آینده صادرات نفت آن ۵۰۰ هزار بشکه بیشتر از عربستان خواهد شد، می‌تواند یک فرصت بسیار مناسب برای سرمایه کذاری ایران باشد، زیرا از نظر موقعیت جغرافیایی و فرهنگی نیز با این کشور مناسبات خوبی داریم.

وی ادامه داد:‌  کشور عراق با توجه به اینکه ۳ استان مستقل کرد نشین دارد و مجموا ۷ میلیارد دلار صادرات ایران به عراق است، اصل تمرکز ایرن می‌تواند به استانهای جنوبی و شیعه نشین آنها باشد. همچنین استان کردستان نیز یک استان مستقل و دارای ثبات اقتصادی است و ایران می‌تواند صارات خوبی از طریق این استان به کشور عراق داشته باشد، اما نکته مهم این است که باید نگاه مردم عراق را به ایران و کالاهای صادراتی تغییر و جلب کنیم.

رئیس اداره بازاریابی الکترونیکی و تبلیغات سازمان توسعه تجارت گفت: سالانه ۴۰ نمایشگاه در کشور عراق برگزار بوده که ۷۰ درصد این نمایشگاه‌ها در استان کردستان برگزار می شود و با توجه به اینکه ایرانیان نیاز به دریافت روادید نداشته و ثبت شرکت نیز در این استان اسان است، موقعیت مناسبی برای سرمایه‌گذاری است.

نجات‌نیا با بیان اینکه ۱۵ درصد جمعیت عراق در اقلیم کردستان است، تصریح کرد: توسعه صارات به کشور عراق، زمینه ۷۰ میلیادر دلار صادرات فناوری در سال و ۲۰۰ میلیارد دلار برای ساخت و ساز است را برای ایران فراهم می‌کند ولی در حال حاضر تنها سهم درصدی را از این بازار مناسب داریم.

وی با تأکید بر اینکه کشور عراق ۹۹.۵ درصد به کالاهای خارجی نیازمند است و ایران می‌تواند از این ظرفیت استفادهکند، گفت: با برگزاری این نمایشگاه، نگاه کشور عراق به ایران به سطح کشور‌های اروپایی خواهد رسید بنابراین باید در این نمایشگاه از این ظرفیت‌ها استفاده کنیم.

به گزارش ایلنا نمایشگاه صادرات کالا و خدمات نوین و دانش‌بنیان در کشور عراق ۱۵ الی ۱۸ اردیبهشت ماه در استان کردستان عراق شهر اربیل  در ۱۱ گرو کالایی برگزار خواهد شد و مناسب‌تر قیمت محصولات ایرانی نسبت به کالاهای اروپایی و کیفیت مناسب از مزیت‌هایی است که ایران می‌تواند از ان استفاده کند.

همچنین، صد شرکت در فضا هزار متری در این نمایشگاه حضور خواهند داشت و به توجه به پرداخت ۵۰ درصد هزینه غرفه ها توسط معاونت فناوری اطلاعات ریاست جمهوری استقبال شرکت‌ها برای شرکت بالا بوده است.