رئیس انجمن سرمایه گذاری مشترک ایرانی و خارجی از علاقمندی گروه هتل های زنجیره ای ماریوت به سرمایه گذاری در ایران خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اتاق ایران، سید حسین سلیمی، رئیس انجمن سرمایه گذاری مشترک ایرانی و خارجی در جلسه کمیسیون گردشگری و خدمات اتاق ایران که با حضور اعضای هیأت مدیره تعدادی از اتاق ها و شوراهای بازرگانی مشترک و با هدف بررسی چگونگی جذب سرمایه گذار خارجی برای توسعه مراکز اقامتی و تفریحی کشور برگزار شده بود، گفت: با توسعه ارتباطات خارجی طی ۶ ماه گذشته، درخواست سرمایه گذاران بین المللی برای حضور در طرح های سرمایه گذاری ایران در حال افزایش است.
وی ابراز امیدواری کرد: با ارائه اطلاعات مرتبط با سرمایه های مورد نیاز جهت تکمیل طرح های نیمه تمام و پروژه های آتی از سوی فعالان حوزه گردشگری می توان سرمایه گذاران خارجی را برای حضور در طرح های گردشگری نیز تشویق کرد.
وی در ادامه سخنان خود تاکید کرد: با تغییر رویکردها در سیاست خارجی در شرایط کنونی، سرمایه گذاران خارجی برای حضور در بازار گردشگری ایران از خود علاقه نشان می دهند ،حتی در یکی از جلسات بین المللی گروه هتل های زنجیره ای ماریوت که از برندهای مهم در صنعت هتلداری جهان است، برای احدث هتل های زنجیره ای در ایران ابرازعلاقه کرده است که برای حضور برندهای خارجی در صنعت هتلداری کشورمان نیازمند تدوین برنامه، هدف گذاری های لازم و موثر و رفع موانع مرتبط با سرمایه گذاری خارجی هستیم.

افزایش ظرفیت مراکز اقامتی نیازمند سرمایه گذاری های خارجی
همچنین شبنم بهرامی شبستری رئیس کمیسیون گردشگری و خدمات ایران در این نشست تصریح کرد : پس از انتخابات ریاست جمهوری یازدهم ورود گردشگران به ایران سیر صعودی داشته است. براساس آمار اعلام شده تعداد گردشگران ورودی به کشوربیش از ۲۰ درصد افزایش داشته و خوشبختانه این روند همچنان ادامه دارد.
وی افزود: در صورت ادامه شرایط فعلی بی شک در آینده با کمبود با مراکز اقامتی مواجه خواهیم شد و این موضوع از هم اکنون در برخی از استان های کشور اتفاق افتاده است و مراکز اقامتی در برخی از استان های توریست پذیر کشور تا پایان خرداد ۱۳۹۳ رزرو شده اند.

رئیس کمیسیون گردشگری اتاق ایران ادامه داد: طی ۳ سال گذشته سرمایه گذاران ایرانی شروع به احداث هتل های ۴ و ۵ ستاره در تهران کرده اند که به دلیل کمبود نقدینگی طرح ها نیمه کاره مانده است.
وی عنوان کرد: همچنین این روزها بعضأ با نشست هم زمان چند پرواز بین المللی در فرودگاه امام شاهد صف های طویل برای کنترل پاسپورت ها هستیم که رفع تمامی این کاستی ها نیازمند سرمایه گذاری مناسب و توسعه امکانات در حوزه گردشگری است تا موفق به ارائه چهره ای مثبت از کشورمان به گردشگران بین المللی شویم.

بهرامی شبستری یادآور شد: با ادامه روند کنونی و افزایش گردشگران ورودی، توسعه زیر ساخت های مرتبط با گردشگری ضرورت بیشتری پیدا می کند که انجام آن به دلیل کمبود نقدینگی در داخل کشور نیاز به سرمایه گذاری بین المللی دارد.

براساس این گزارش گروه هتل های زنجیره ای ماریوت شامل ۵۰۰ کمپانی و بیش از سه هزار و ۸۰۰ هتل در ۷۴ کشور دنیاست که مرکز آن در مریلند آمریکا واقع شده است و در سال ۱۹۲۷ توسط بیلی یارد و آلیس ماریوت تاسیس شده است و بعدها این راه توسط وراث آنها ادامه پیدا کرده است.