مدیرعامل شرکت فرش کهگیلویه و بویراحمد از کسب رتبه دوم کشوری استان در تولید گبه خبر داد.

خبرگزاری فارس: کسب رتبه دوم کشوری کهگیلویه و بویراحمد در تولید گبه

مهرداد کاویانی امروز در گفت‌وگو با  فارس، عمده تولیدات کهگیلویه و بویراحمد را گبه،‌ فرش پشمی، ریز بافت قشقایی کلک و ابریشم عنوان کرد و گفت: این میزان تولیدات در استان توسط ۵۰۰ بافنده خانم نیز تهیه و آماده ارسال به بازار می‌شوند.

مدیرعامل شرکت فرش کهگیلویه و بویراحمد اظهار کرد: استان به لحاظ تولید گبه رتبه دوم کشور را کسب کرده که با این وجود در تولید فرش‌های پشمی ریز بافت،‌ کلک و ابریشم از کیفیت نسبتا خوبی برخوردار هستیم که انتظار می‌رود در دیگر تولیدات ارتقاء یابیم.

کاویانی با اشاره به بودجه تولیدات فرش در سطح کشور و استان اذعان کرد: اگر بودجه آموزش فرش به صورت ۱۰۰ درصدی تخصیص یابد این استان می‌تواند به منطقه مناسبی برای تولید دست بافت‌های مناسب و با کیفیت تبدیل شود و زمینه اشتغال‌زایی نیز فراهم شود.

این مسئول با تأکید بر اینکه با ورود بخش خصوصی در تولیدات فرش دست‌بافت کهگیلویه و بویراحمد وضعیت تولیدات به نسبت بهتر شده است، گفت: در حال حاضر با تولید محصولات دست بافت شاهد روند رو به رشدی هستیم.

وی، روستاهای سادات محمودی شهرستان دنا، ‌شهرستان گچساران، شهر یاسوج و شهرستان کهگیلویه را از مهمترین مناطق عمده تولید فرش دست بافت کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد و گفت: امیدواریم با استعدادیابی و علاقه‌مندی افراد در دیگر مناطق بتوان تعداد بافندگان در سطح استان را افزایش داد.

کاویانی، نبود صنایع جانبی تولید فرش را از مهمترین مشکلات این حوزه در کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد و گفت: نبود صنایع جانبی مانند چله‌کشی، رفو گری فرش دست‌بافت، سر راست کردن و پرداخت کردن، ‌نبود کارخانه ریسندگی و بافندگی مناسب،‌ نبود کارگاه رنگرزی و نبود بخش خصوصی توانا در امر تولید فرش و صنایع جانبی را از مهمترین مشکلات پیش‌روی تولیدات فرش استان است.

مدیرعامل شرکت فرش کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: به منظور حفظ اصالت فرش کهگیلویه و بویراحمد و معرفی بافندگان تمام فرش‌های دست بافت بافندگان استان با نام بافنده و استان از طریق دفتر فروش فرش در تهران در بازارهای داخلی و خارجی به فروش می‌رسند.

این مسئول با تاکید بر این‌که اداره فرش کهگیلویه و بویراحمد تمام بافندگانی که دارای کارت مهارت هستند به منظور دریافت بیمه به سازمان صنعت و معدن و تجارت معرفی می‌کند، گفت: اکثر بافندگان تحت پوشش بیمه خدمات درمانی قرار گرفتند.