معاون سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی با بیان اینکه ۲۰ کشور در دنیا به نوشته روزنامه گاردین به عنوان کشور امن گردشگری معرفی شدند، گفت: با توجه به اهمیت امنیت در گردشگری، ایران در این بررسی در رتبه هفدهم قرار دارد. مرتضی رحمانی موحد با اشاره به اینکه استعدادهای گردشگری باید در کشور بازسازی شود، اظهار کرد: استفاده از قابلیت‌های گردشگری با مدیریت هماهنگ انجام می‌شود.
معاون گردشگری، صنایع دستی و میراث فرهنگی با بیان اینکه تنوع محصولات گردشگری در هر منطقه‌ای در ایجاد نشاط و توسعه اجتماعی موثر است، افزود: جایگاهی که ایران در این زمینه در دنیا دارد باعث افسوس‌های پیاپی می‌شود.
وی با تاکید بر اینکه نگاه آینده​نگر به صنعت توریسم به مجموعه تصمیم​ساز کشور کمک می‌کند، بیان کرد: مشکل گردشگری در مدیریت نادرست منابع است.
رحمانی موحد با اشاره به اینکه در یونسکو پس از بررسی ۵۲ شهر به عنوان شهر گردشگر خلاق معرفی شدند، تصریح کرد: هفت عنصر در این شهر‌ها مورد بررسی قرار گرفت. وی وجود این هفت عنصر در گیلان را مورد تاکید قرار داد و گفت: استعدادهای گردشگری در استان گیلان بسیار متنوع و قابل توجه است.
وی با تاکید براینکه نگاه اقتصادی به دریا، سواحل و جنگل در گیلان باید بررسی شود، عنوان کرد: مسئولان باید در بخش مدیریت هماهنگ گردشگری به صورت ملی وارد شوند. به گزارش تسنیم، معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی با اشاره به ناامنی‌های موجود در مصر، سوریه و سایر کشورهای عربی اظهار کرد: این مهم‌ترین مزیت برای ایران است. رحمانی موحد با اشاره به بودجه مناسب گردشگری برای سال آینده تاکید کرد: توسعه زیرساخت‌ها اجازه استفاده از مزیت‌های گردشگری در توسعه ملی را فراهم می‌کند.
وی با اشاره به ایجاد تمرکز قانونی به فعالیت‌های سفر در کشور گفت: ستاد هماهنگ سفر با هماهنگی دستگاه‌های مرتبط ستادهای استانی و استاندار در استان‌ها فعالیت می‌کند.
رحمانی موحد به پژوهش رفتاری سفر در نوروز اشاره کرد و افزود: برای این امر پرسشنامه‌ای تهیه شده که نتایج پژوهش در آن به عنوان مقاصد جدید و تحریک در سفر بررسی می‌شود.