رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به طرح ۷۰۰ هکتاری شمس‌آباد چرام گفت: این طرح به دلیل شرایط خوب آب و هوایی می‌تواند بخش کشاورزی را در کهگیلویه و بویراحمد متحول کند.

جعفر گوهرگانی شامگاه دوشنبه در نشست شورای اداری چرام، اظهار امیدواری کرد که با همکاری مسئولان استانی و شهرستانی با مردم چرام بتوان گام‌های اساسی در تولید و شکوفایی بخش کشاورزی این شهرستان برداشت.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد در ادامه اضافه کرد: امروزه باید باور کنیم که کشاورزی عرصه جهاد و حماسه اقتصادی به خصوص برای مناطق روستایی و عشایری است.

وی با بیان اینکه شهرستان چرام از نظر پتانسیل در زمینه عوامل محیطی و بخش حاصلخیز بودن خاک و شرایط اقلیمی غنی است، گفت: با توجه به وسعت کم این شهرستان، تنوع محصولات سردسیری و گرمسیری و همچنین منابع آبی به خوبی وجود دارد.

این مسئول با اشاره به فعالیت‌های انجام گرفته بخش کشاورزی در چرام، خاطرنشان کرد: در ارتباط با زیربخش‌های کشاورزی گام‌های خوبی برداشته شده اما نقاط پرظرفیت بیشتری دیده می‌شود که نیازمند سرمایه‌گذاری بیشتر از جانب دولت و مردم است.

گوهرگانی ادامه داد: اگر امروزه بر تولیدات محصولات کشاورزی و زراعی شهرستان چرام آنالیز بسیار کوچکی داشته باشیم، مشاهده می‌کنیم که در حد این ظرفیت‌ها نیست و بسیاری از محصولات غذایی این شهرستان از نقاط دیگر تامین می‌شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به تامین آب اراضی شهرستان چرام اشاره کرد و یادآور شد: برای بالا بردن راندمان آبی مزارع و اراضی دیمی که در نزدیکی سد کوثر قرار دارد، یک سرمایه‌گذاری مطلوب نیاز است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد، حاشیه دریاچه کوثر را مکان بسیار مستعدی جهت سرمایه‌گذاری در مجتمع‌های کشاورزی و دامپروری دانست و گفت: این اراضی به دلیل نداشتن شیب زیاد که از نظر علمی کمتر از ۳۰ درصد هستند مکان بسیار بکر و مستعدی جهت کشاورزی است که می‌توان در اولویت بخش کشاورزی قرار داد.

گوهرگانی در خاتمه با اشاره به طرح ۷۰۰ هکتاری شمس‌آباد چرام، ابراز کرد: این طرح به دلیل شرایط خوب آب و هوایی می‌تواند بخش کشاورزی را در استان کهگیلویه و بویراحمد متحول کند.

منبع:فارس