رئیس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) خبر داد که به غیر از تیمی از سرمایه‌گذاران فرانسوی که ظرف چند روز آینده به ایران سفر خواهند کرد قرار است در آینده نزدیک تیمی از مدیران شرکت‌های معدنی و صنایع معدنی این کشور نیز به ایران بیایند.

مهدی کرباسیان در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا، درباره سفر هیات سرمایه‌گذاران فرانسوی به ایران ظرف چند روز آینده توضیح داد: ابتدا قرار بود حدود ۵۰ نفر از سرمایه‌گذاران فرانسوی به ایران بیایند که در حال حاضر این تعداد به ۱۰۰ نفر رسیده است و این نشان می‌دهد که فرانسوی‌ها مطلع شده‌اند که بیشتر از سایر کشورهای غربی از بابت تحریم‌های ایران ضرر کرده‌اند.
او درباره شرکت‌های معدنی و صنایع معدنی حاضر در هیات سرمایه‌گذاری فرانسوی نیز عنوان کرد: آنطور که من فهرست شرکت‌ها را دیدم، به جز چند شرکت فعال در حوزه ماشین‌آلات معدنی، شرکت معدنی و صنایع معدنی دیگری در این هیات حضور ندارد.
رئیس ایمیدرو افزود: البته در صحبتی که با سفیر ایران در فرانسه داشتم وی عنوان کرد که به زودی هیات دیگری از سرمایه‌گذاران معدنی و صنایع معدنی فرانسه به ایران سفر خواهند کرد.
به گزارش «ایسنا»، یک هیات تجاری فرانسوی متشکل از نمایندگان شرکت‌های بزرگ فرانسه به‌منظور مذاکره در مورد راه‌های گسترش همکاری با ایران قرار است صبح امروز وارد تهران شوند.
پاتریک بلن، رئیس کمیته خودروسازان فرانسوی و تیه‌ری کورتین، نایب رئیس و مدیرعامل MEDEF اینترناسیونال که بزرگ‌ترین تشکل بخش خصوصی فرانسه است، ریاست این هیات را بر عهده خواهند داشت.
بازدید از شرکت‌های خودروسازی و قطعه‌سازی ایرانی، مذاکره با خودروسازان و قطعه‌سازان داخلی و همچنین نشست با مسوولان دولتی مرتبط از جمله برنامه‌های حضور سه روزه این افراد در ایران است. این هیات قرار است با وزیران مختلف کشور از جمله وزیران صنعت، معدن و تجارت و نفت دیدار و مذاکره کند.
شرکت‌های اروپایی به دنبال توافق هسته‌ای ژنو که تحت آن شماری از تحریم‌ها شامل فروش قطعات خودرو و هواپیما لغو شده است، برای بازگشت به بازار ایران ابراز علاقه کرده‌اند. شرکت‌هایی مانند پژوسیتروئن و رنو از تجدید فعالیت‌شان در بازار ایران که پیش از تشدید تحریم‌ها نیز برای خودروسازان اروپایی مهم بود، سود خواهند برد. پژو تا سال ۲۰۱۱ حدود ۴۵۵ هزار دستگاه خودرو در ایران فروخته بود که این کشور را دومین بازار بزرگ پس از فرانسه کرده بود.