به گزارش روابط عمومی اتاق یاسوج به نقل از روابط عمومی و ارتباطات دادگستری استان,روز چهارشنبه جلسه کمیته حمایت قضایی از سرمایه گذاری استان در سالن جلسات دادگستری استان برگزار شد. سید حسین سهمگین، مدیر کل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری در این نشست اظهار کرد: اعتبار ۱۹۱ میلیون یورویی شرکت پتروشیمی گچساران از صندوق توسعه ملی تصویب شد و تاکنون ۴۰ میلیون یورو از این اعتبار به این شرکت داده شد.
وی گفت: شرکت پتروشیمی گچساران، ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و امیدواریم که در آینده نزدیک شاهد تولید این کارخانه باشیم.
وی با انتقاد از رویه سرمایه گذاری در استان، گفت: نداشتن مشاور در سرمایه گذاری، بازاریابی ضعیف و بدون تخصص، فرهنگ ضعیف بازپرداخت قرض، ضعف در آینده نگری و علاوه بر همه این دلایل ضعف بنیادین تاریخی در زمینه سرمایه گذاری باعث شده است، گامهای مؤثری در تولید و خدمات برداشته نشود.
در ادامه این جلسه، علی مصلحی، نماینده اداره کل بازرسی استان با تشریح روند اقتصادی سالیان اخیر گفت: تجربه ای که سرمایه گذاران به ویژه سرمایه داران استان های مجاور در این استان دارند این است که این منطقه جای سرمایه گذاری نیست و ترجیح می دهند در جاهای دیگری سرمایه گذاری کنند.
وی بیان کرد: به دلایل بسیاری، هشت استان محروم کشور از بخش سرمایه گذاری غافل ماندند و یکی از دلایل این است که نتوانستند زیر ساختها را آماده کنند و هم اکنون کار سخت شده است، بنابراین نمایندگان مجلس کهگیلویه و بویراحمد باید با دولت و مجلس صحبت رایزنی کنند.
مصلحی با دفاع از عملکرد بانکهای استان افزود: اگر بانک ها بیش از اندازه تهسیلات بدهند جریمه می شوند و در این زمینه باید دولت وارد عمل شود و به صورت ویژه برای نجات استانهای محروم قدم بردارد.
وی تصریح کرد: قانون سرمایه گذاری مشکل دارد و در آن شرایط مناطق توسعه نیافته و محروم در نظر گرفته نشده است، زیرا ما توانمندی و پتانسیل داریم اما پول و سرمایه نداریم.
مصلحی با تشریح نحوه اعطای تسهیلات و بیان نواقص در این زمینه گفت: در طرح توجیهی هم بانک و هم سرمایه گذار همه نکات را رعایت نمی کنند.
نماینده سازمان بازرسی استان در پایان گفت: صنعت نفت و گاز ۸۰ سال در استان ما سابقه دارد اما یک کارخانه مرتبط با این صنعت در استان وجود ندارد، زیرا در گذشته اطلاعی از حقوق و خواسته های خود نداشتیم و امروزه نمی دانیم که چه می خواهیم و از چه راهی خواسته های خود را مطرح کنیم.