رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، گفت: وقتی در اقتصاد سوگلی نداشته باشیم به طور قطع یک رشد متوازن برای همه فعالان بخش اقتصادی کشور فراهم خواهد شد.

شافعی2غلامحسین شافعی در گفت و گو با  ایرنا، افزود: مبارزه با رانت خواری و ویژه خواری در دولت یازدهم یک اقدام مثبت است که احساس امنیت و آرامش را در فعالیت های اقتصادی کشور ایجاد خواهد کرد.

وی با بیان اینکه اثرگذاری مبارزه با رانت و ویژه خواری در سرمایه گذاری های خارجی و داخلی در آینده اقتصادی کشور خود را نشان می دهد، اظهار داشت: متاسفانه در نظام مالیاتی کشور موضوع فرار مالیاتی اکنون به یک معضل تبدیل شده که برخورد با خاطیان نه تنها می تواند باایجاد یک فضای شفاف، حجم درآمدهای دولت را افزایش دهد بلکه سبب رفع وابستگی اقتصاد کشور به نفت خواهد شد.

رییس پارلمان بخش خصوصی کشور در ادامه با ستایش آمیز خواندن اقدام دولت در مبارزه با رانت و ویژه خواری، گفت: بخش خصوصی نیز باید در نهایت صداقت به دولت کمک کند تا مبارزه با موضوع رانت خواری به سرانجام برسد.

شافعی همچنین مذاکرات ایران با گروه ۱+۵ را موفقیت آمیز و دارای نتایج مثبت برای اقتصاد کشور دانست و گفت: این موضوع سبب استقبال کشورهای دنیا برای توسعه مناسبات خود با ایران شده است.

رییس اتاق ایران یادآور شد: هم اکنون با حجم بسیار بالایی از تقاضا برای مذاکره و اعزام هیات به ایران مواجه هستیم و بسیاری از کشورها تمایل دارند روابط خود با ایران را توسعه دهند که امیدواریم دیگر کشورهای جهان نیز با دیدی واقع گرایانه به آینده روشن ایران نگاه کنند.

وی سپس با اشاره به دیدار هیات های سیاسی و اقتصادی از کشور و اتاق ایران، گفت: این رفت و آمدها حکایت از آینده ای روشن دارد و بسیاری از کشورها ارتباط آینده اقتصادی خود با ایران را بسیار روشن و مثبت ارزیابی می کنند.

گفتنی است، حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رئیس جمهور دستوری مبنی بر شناسایی و پیگیری اشخاصی که با تبانی و کسب امتیازات خاص، زمینه سوءاستفاده و کسب درآمدهای غیرقانونی و غیرموجه بویژه در شرایط تحریم را فراهم کردند، صادر کرده است.

برهمین اساس اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور بتازگی در بخشنامه ای دستگاه های اجرایی را مکلف به ارسال گزارش تخلفات در مورد ویژه خواری کرد.

براساس این بخشنامه دستگاه های اجرایی مکلف شدند، ظرف یک هفته پس از ابلاغ بخشنامه، برای تهیه و ارسال گزارش تخلفات صورت گرفته در مورد شناسایی و مجازات ویژه خواران و صاحبان درآمدهای غیرموجه اقدام کنند.