رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد گفت: با کشف معدن نیترات در منطقه لیراب کهگیلویه، ایران به جمع چهار کشور دارنده این ماده معدنی استراتژیک خواهد پیوست.

داریوش دیودیده با اشاره به ظرفیت‌های معدنی غنی که در کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد اظهار داشت: این استان ظرفیت‌های بالایی در زمینه معدن برخوردار است و می‌طلبد که این ظرفیت‌ها با حضور سرمایه‌گذاران شکوفا شود.

وی با بیان اینکه در سال جاری حدود ۳۰ درصد از صادرات استان در حوزه معادن بود، گفت: بدون شک با حمایت از سرمایه‌گذاری در این حوزه میزان صادرات استان در بخش معدن سیر صعودی بیشتری به خود خواهد گرفت.

دیودیده با اشاره به کشف ذخیره نیترات در منطقه لیراب شهرستان کهگیلویه گفت: این معدن از سوی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور کشف شده است که در نوبه خود به عنوان یکی از معان استراتژیک و اثربخش کشور محسوب می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: حجم این ذخیره ۶۰۵ هزار تن و عیار آن بیش از هشت درصد است که پس از صدور گواهی کشف مرحله بهره‌برداری و تولید نیترات آغاز می‌شود.

ایران به جمع ۴ کشور دارنده نیترات پیوست

رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه با بهره‌برداری از این معدن مهم ایران به جمع چهار کشور دارنده این ماده معدنی خواهد پیوست، اذعان داشت: با توجه به قرار گرفتن این معدن در منطقه کمتر توسعه یافته دیشموک کهگیلویه، بهره‌برداری از این معدن نویدی خوش برای اهالی این منطقه خواهد بود.

وی با بیان اینکه کشور ما در حال حاضر وارد کننده این ماده معدنی مهم و استراتژیک است، افزود: با کشف این معدن کشور ایران علاوه بر تامین نیازهای داخلی به عنوان یکی از صادرکنندگان این ماده محسوب خواهد شد.

دیودیده یادآور شد: نیترات ماده معدنی مهمی است که در بخش‌های مختلفی از جمله صنعت نفت و گاز، پالایشگاه‌ها، صنایع داروسازی و دستگاه‌های سرمایشی و تهویه مطبوع کاربرد دارد.