20121120063502_IMG_0601

همایش بزرگداشت روز ملی صادرات و تجلیل از صادرکنندگان برگزیده استان کهگیلویه وبویراحمد با حضورجمعی از مسئولین استانی وفعالین اقتصادی  به همت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کهگیلویه وبویراحمد در یاسوج برگزار گردید.

در این همایش جبارکیانی رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج اظهار داشت: صادرات ۹.۸ میلیون دلاری به هیچ عنوان شایسته این استان نیست و همه ما باید تلاش کنیم تا این جایگاه به آن چه شایسته است، برسد. .

رئیس اتاق یاسوج افزود: باید اذعان کرد به رغم قابلیت های بالای تولید وصادرات دراین استان ولی متاسفانه رغبتی برای ورود به مقوله صادرات دراین استان وجود ندارد که لازم است این معضل آسیب شناسی شود که چرا مردم ما به صادرات روی نمی آورند.

کیانی دربخش دیگری از  صحبت هایش به مشکلات اقتصادی کشور اشاره کردو گفت: پیروزی کشور عزیزمان ایران تنها با الگوگیری از وحدت و همدلی دوران جنگ میسر است. دورانی که مسئولان و مردم بدون توجه به چپ ، راست ، اصلاح طلب و اصول گرا تنها برای سربلندی این آب و خاک تلاش می کردند.

رئیس اتاق یاسوج اقتصاد کنونی ایران را گروگان سیاسی دشمن خواند وبیان کرد : جان گرفتن دوباره اقتصاد نیازمند تدابیرسخاوتمندانه دولت مردان است.

وی تاکید کرد: امروز هر کارخانه دراین کشور یک خاکریز محسوب می شود و تعطیلی یک کارخانه یعنی از دست دادن سنگرهای مبارزه باتحریم ها دراین جنگ اقتصادی

رئیس اتاق یاسوج در بخش دیگری از صحبت های خود با انتقاد شدید از عدم توجه مسئولان کشور به تولید وصادرات دراین استان گفت: متاسفانه در همه این سال ها حضور مقامات وزارت صنعت، معدن و تجارت به بهانه هایی چون لغو پروازها، آن هم در آخرین ثاینه ها ممکن نشد، درحالی که اگر اهتمام جدیتری برای حضور در مراسم روز ملی صادرات کهگیلویه وبویراحمد بود بدون شک برنامه ریزی بهتری از سوی مسئولان کشور انجام میشد .

کیانی ادامه داد : نبود فرودگاه و کمبودامکانات ترانزیتی موجب وارد شدن هزینه هایی سرسام آوری  به تولید کنندگان کهگیلویه وبویراحمدی شده که اگر واقعا می خواهیم به اهداف پیش بینی شده صادرات برسیم باید به فکر رفع این نارسایی ها باشیم .

رئیس اتاق یاسوج در بخش پایانی دغدغه های  خود کار کارشناسانه را راه نجات صادرات از بن بست دانست و خاطر نشان کرد : پخش برنامه یک شبه و بروگراسی فرسایشی کمر تولید کنندگان وصادرات را شکسته و با ادامه این وضع نباید انتظار راست شدن کمر تولید رابکشیم.

این مسئول بخش خصوصی در کهیگلویه وبویراحمد از استاندار تازه منصوب شده این استان برای توجه به مسائل بخش خصوصی و نزدیک شدن آن ها به بدنه دولت قدردانی کرد.

دراین همایش سرپرست سازمان صنعت،معدن و تجارت استان گفت: آمار و ارقام  ۷ ماهه سالجاری نماینگر صادرات بیش از۸.۹میلیون دلار صادرات غیر نفتی است که نسبت به مدت مشابه سال قبل از ۳۹ درصد و از لحاظ وزنی ۴۲ درصد رشد داشته ایم که نقطه امیدی برای بخش صادرات غیر نفتی است.

داریوش دیودیده عمده محصولات صادراتی استان را شامل سیمان، انواع موکت، نوشابه و دلستر، آب معدنی وپودر و عصاره شیرین بیان دانست و افزود: عمده بازارهای هدف صادرات استان راکشورهای عراق ، افغانستان ، مالزی ، آلمان و کشورهای حوزه خلیج فارس می باشد.

دیودیده با بیان اینکه هم اکنون بازار داخلی برای توسعه تولیدو صادرات مهیا است افزود: در صورتیکه تولید کنندگان ، قیمت، کیفیت و موقعیت شناسی را درنظر بگیرند می توانند از شرایط موجود بهره لازم را ببرند.

سرپرست سازمان صنعت، معدن وتجارت استان گفت: در زمینه گسترش و توسعه صادرات استان اقداماتی درجهت تدوین برنامه جامع  راهبردی ارتقا صادرات غیر نفتی ، آسیب شناسی  فعالیتهای  صادراتی ، اطلاع رسانی تمامی رویدادهای تجاری داخلی وخارجی ، جوایز صادراتی صادرکنندگان، برگزاری نمایشگاههای تخصصی در سطح استان ، شناسایی بازارهای مطمئن  صادراتی و ایجاد شرایط مناسب رقابتی ، حمل و نقل و ترانزیت کالا صورت گرفته است.