20130101091530_IMG_0799

مدیرعامل بانک توسعه صادرات کشور در نشستی  با حضور جمعی از صادرکنندگان و تولیدکنندگان استان کهگیلویه و بویراحمد، نماینده مردم بویراحمد و دنا در مجلس شورای اسلامی، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج،  رئیس سازمان صنعت،  معدن و تجارت استان کهگیلویه و بویراحمد و دیگر  مسئولین فعال در بخشهای اقتصادی این استان جهت بررسی راه‌های افزایش ارتباطات و حمایت از صادرات و تولید  استان کهگیلویه و بویراحمد در سالن جلسات اتاق بازرگانی یاسوج شرکت کرد.

در این نشست رئیس اتاق بازرگانی یاسوج با اشاره به اینکه استان کهگیلویه و بویراحمد دارای یک درصد جمعیت و وسعت کشور است خاطر نشان کرد این استان دارای سه طلای سیاه به معنای نفت، سبز به معنای جنگل و سفید به معنای منابع آبی و معدنی می باشد.

کیانی پور فاصله صادرات کنونی استان تا مقدار پیش بینی شده در برنامه توسعه کشور را بسیار زیاد عنوان کرد و گفت: امیدواریم بتوانیم با حمایت تمامی دستگاهها از جمله بانک توسعه صادرات به اهداف صادراتی پیش بینی شده استان در برنامه برسیم.

وی بیان کرد: انتظار ما از بانک توسعه صادرات کشور با توجه به شرایط ویژه و نابرابر بودن حمایت ها از این استان نسبت به دیگر استان ها سهولت و همکاری بیشتر در اعطای تسهیلات به صادرکنندگان و افزایش اختیارات مدیران شعبه استانی است.

رئیس اتاق بازرگانی یاسوج با اشاره به نوسانات شدید ارزی در سال جاری و افزایش حداقل سه برابری هزینه های واحدهای تولیدی از جمله واحدهای تولیدی صادراتی خواهان تامین سرمایه در گردش این واحدها از جانب بانک ها از جمله بانک توسعه صادرات شد.

کیانی پور گفت: بانک توسعه صادرات با توجه به رسالتش می تواند نقش بسیار پررنگی را در جهت افزایش و رونق صادرات این استان بازی کند.

در ادامه جلسه نماینده مردم بویراحمد و دنا در مجلس شورای اسلامی عنوان داشت: استان کهگیلویه و بویراحمد با توجه به نقش کریدور شمال به جنوب و نزدیکیش به آبهای آزاد خلیج فارس، در بهترین نقطه اقتصادی کشور قرار گرفته است.

غلام محمد زارعی با اشاره به ظرفیت های بکر استان  در زمینه های مختلف گفت: استان کهگیلویه و بویراحمد می تواند نقطه سقلی در زمینه سرمایه گذاری در بخش های متفاوت باشد.

در ادامه مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران، سیستم بانکی کشور را در کما خواند وبیان کرد: ازآنجا که بانک یک بانک ارزی است ، گذر از تحریم ها مهم ترین دغدغه و مشکل ما است که موجب  پرداخت هزینه های سه تا چهار درصد برای مبادلات وجود و ارز از سوی این بانک شده است .

بهمن وکیلی با بیان این که مدیریت این بانک ماموریت مقابله با تحریم ها را دارد،افزود: با پیدا کردن واسطه اکنون هیچ مشکلی در نقل و انتقال وجوه نداریم .

مدیرعامل بانک توسعه صادرات ادامه داد: سیستم بانکی اکنون دربین پاسخ دادن به دستگاههای نظارتی و انجام کارهای ریسک پذیر در شرایط خاص اقتصادی کشور دچار مشکل شده است و متاسفانه به جای دیدن این همه کار خوب فقط می پرسند این کار اشتباه انجام شده و درچنین شرایطی بانک ها با مشکلات زیاد ی مواجه هستند.

وکیلی با شمردن برخی از محدودیت های بانکی عنوان کرد: اکنون همه مشتریان و صادرکنندگان مشکلات را گردن بانک ها می اندازند ولی نمی دانند بانک ها چه می کشند و لحظه به لحظه باید پاسخگوی دستگاههای نظارتی باشند.

وی گفت: بانک توسعه صادرات کوچک است و پرونده های تسهیلاتی  به صورت مداوم بررسی و نظارت می شوند که راهی نیست که در برخی موارد قانونی از جمله اخذ وثیقه را انجام دهیم .