به گزارش روابط عمومی اتاق یاسوج، کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی,صنایع,معادن و کشاورزی یاسوج جلسه ماهیانه خود را سه شنبه ۱ بهمن ماه برگزار کرد. « اسکندر روزبهی»، رئیس اتاق اصناف , الله دادی نائب رئیس اتاق اصناف,و نمایندگانی از صنف آهن فروشان مهمان عبدالحسین تقویان رئیس کمیسیون تجارت اتاق یاسوج بودند.

مشکلات صنف های مختلف استان در زمینه مالیات اولین موضوع مطرح شده در این جلسه بود که کارشناسان اتاق بازرگانی,صنایع,معادن و کشاورزی یاسوج ,نمایندگان اتاق اصناف و فعالین بخش خصوصی به بحث و تبادل نظر در این زمینه پرداختند.  بر اساس اعلام آمار ارائه شده از طرف نائب رئیس اتاق اصناف در رابطه با دریافت مالیات بر ارزش افزوده در سال ۹۱ ؛میزان ۷۵% کل این مالیات بر ارزش افزوده در استان کهگیلویه و بویراحمد از شهرستان بویراحمد اخذ گردیده است. به گفته نائب رئیس اتاق اصناف به نظر می رسد مالیات وصولی در سطح شهرستان های دیگر استان از وضعیت مناسبی برخوردار نبوده و عدالت در قانون ارزش افزوده رعایت نگردیده است.در ادامه این بحث به منظور روشن شدن وضعیت مالیات بر ارزش افزوده شهرستانها مقرر شد این موضوع در در جلسه آینده شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی مطرح و مورد پیگیری قرار گیرد.

موضوع بعدی بررسی شده در این نشست مشکلات به وجود آمده بین اصناف آهن فروشان و اداره مالیات استان مبنی بر پرداخت ۶ درصد ارزش افزوده بود. آنگونه که آهن فروشان می گویند در دیگر استانهای کشور ۶% مالیات بر ارزش افزوده آهن آلات از آهن فروشان اخذ نمی گردد چرا که این ۶% در معاملات سازمان بورس پرداخت می گردد.در این خصوص مقرر گردید از طریق اتاق بازرگانی,صنایع,معادن و کشاورزی یاسوج استعلامی از سازمان بورس اوراق بهادار کشور به عمل آمده تا نسبت به روشن شدن وضعیت پرداخت ۶ درصد مالیات ارزش افزوده اظهار نظر گردد. همچنین مصوب گردید از طرف اتاق یاسوج پیگیری به عمل آید تا به منظور همسان سازی نحوه پرداخت مالیات بر ارزش افزوده استان کهگیلویه و بویراحمد با استانهای همجوار استعلام به عمل آید و نتایج این استعلام با مستندات ارائه  تا در صورت لزوم در نشست شورای گفت و گو مطرح شود.

بحث وضعیت فضای کسب و کار در بخش تجاری و اصناف؛موضوع دیگری بود که در این نشت به آن پرداخته شد. که در ادامه به منظور بررسی وضعیت فضای کسب و کار در بخش های مخلف استان, مقرر شد اتاق اصناف لیست صنوف مختلف به تفکیک شهرستان و همچنین ضوابط و مقررات ایجاد کسب و کار را در اختیار اتاق قرار دهد تا اتاق یاسوج با بررسی و تحقیق, گزارشی مناسب در این خصوص تهیه و در اختیار اتاق اصناف و شورای گفت و گو قرار دهد تا این شورا به منظور اجرای این طرح در آینده,راهکار های مناسب را ارائه دهد.