رئیس پارلمان بخش خصوصی کشور در دیدار با سفیر لبنان در ایران، این کشور را دروازه ورود به بازار آفریقا دانست و گفت:‌ «ایران و لبنان از ویژگی خاصی برخوردارند؛ لبنان دروازه ورود به آفریقا و ایران دروازه ورود به بازار آسیای میانه است. باید از این ویژگی بیشترین بهره را ببریم.»
به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی یاسوج به نقل از اتاق ایران، «غلامحسین شافعی»، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران سه‌شنبه صبح اول بهمن‌ماه در دیدار با سفیر لبنان، زمینه برای توسعه مناسبات تجاری بین دوکشور را آماده دانست و تشریح کرد:‌ «ایران در برقراری روابط بین‌المللی، کشورهای مسلمان را در اولویت قرار می‌دهد. بنا‌بر‌این لبنان در این رابطه از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.»
وی ادامه داد: «در این مدت که ایران دچار تحریم‌های خارجی شده بود، ارتباطش با کشور لبنان پویا و صعودی بود که این مسأله بسیار مهم و ارزش‌مند است.»
رئیس پارلمان بخش خصوی کشور با اشاره به اعزام هیأت‌های تجاری متعدد از ایران به لبنان توضیح داد: «در وضعیت جدید امروز، آینده روشن‌تری برای روابط اقتصادی بین ایران و لبنان پیش‌بینی می‌شود. ایران توانایی سرمایه‌گذاری در زمینه خدمات فنی و مهندسی، عمران و مبادلات کالا را دارد.»
شافعی تشریح کرد: «باید روابط بخش‌های خصوصی دو کشور را ارتقا دهیم و از حضور جمعیت قابل توجهی از تجار بزرگ لبنان در بازار آفریقا و لبنان استفاده کرده و مناسبات ایران با بازارهای این منطقه را توسعه دهیم.»
رئیس اتاق ایران شرایط آب‌و‌هوایی لبنان را برای کشاورزی مناسب دانست و با تکیه بر این موضوع از امکان سرمایه‌گذاری تجار ایرانی در حیطه صنایع تبدیلی در لبنان خبر داد و گفت: «ایران تجربیات بسیاری در رابطه با صنایع تبدیلی دارد. بنا‌بر‌این می‌تواند در این زمینه به توسعه کشاورزی لبنان کمک کند.»
وی در پایان سخنان خود تأکید کرد: «رابطه ایران و لبنان یک رابطه صرفاً اقتصادی نیست و ایران نگاهی متفاوت نسبت به این کشور دارد. بدین ترتیب آماده است تا به شکوفایی اقتصاد لبنان کمک کند.»
اجرای توافقات بین ایران و لبنان را پیگیری می‌کنیم
«فادی حاج علی» سفیر لبنان در ایران، از امضای توافق‌نامه‌های متعدد تجاری بین ایران و لبنان سخن گفت و توضیح داد: «متأسفانه به دلایل متعددی تاکنون این توافق‌نامه‌ها هنوز اجرایی نشده‌اند. لبنان به دنبال آن است که با ارائه راه‌کارهای جدید اجرایی شدن آن‌ها را ممکن سازد. باید موانع موجود بر سر این راه توسط هر دو طرف از بین برود.»
وی ادامه داد: «سرمایه‌گذاران لبنانی حضور خوبی در آفریقا دارند و تعداد زیادی از آن‌ها هم‌زمان سرمایه‌گذاری‌های قابل توجهی در ایران کرده‌اند.»
سفیر لبنان در ایران درخواست کرد: «باید ایران اعزام هیأت‌های تجاری به لبنان را ادامه دهد و از سوی دیگر هیأت‌های تجاری لبنانی را بپذیرد. از این طریق تجار لبنانی توانمندی‌های خود را معرفی کرده و از ظرفیت‌های موجود در ایران مطلع می‌شوند.»
حاج علی نگاه به روابط در زمینه گردشگری و جهانگردی را یکی دیگر از راه‌های توسعه مناسبات دو کشور برشمرد و افزود: «صنعت توریست به تعمیق روابط دو کشور کمک می‌کند.»