قائم‌مقام بانک مرکزی از کاهش نرخ ارز طی روزها و ماه‌های آینده به‌دلیل گشایش‌های ارزی ایجاد شده خبر داد و گفت: ۲/۴ میلیارد دلار از دارایی‌های بلوکه شده ایران طی دوره زمانی ۶ ماهه از طریق حساب‌های بانک مرکزی وارد کشور می‌شود که اتفاق بزرگی برای کشور به حساب می‌آید.

 علی اکبر کمیجانی در گفت‌وگو با «ایسنا»، از رفع تحریم‌های بانک مرکزی طی دوره زمانی ۶ ماهه خبر داد و گفت: جزئیات مربوط به توافقات انجام شده در زمینه رفع تحریم‌ها از طریق مقامات رسمی اعلام می‌شود. باید منتظر باشیم تا جزئیات برای اجرایی ‌شدن توافق آماده شود. کمیجانی همچنین از تعیین معاون اقتصادی بانک مرکزی در آینده نزدیک از سوی رئیس این بانک خبر داد.
دوره زمانی ۶ ماهه لغو تحریم‌های بانکی
وی در ادامه از ورود ۲/۴ میلیارد دلار از دارایی‌های بلوکه‌شده ایران از طریق حساب‌های بانک مرکزی طی دوره زمانی ۶ ماهه خبر داد و گفت: بانک‌هایی برای ورود این دارایی‌ها مشخص شده که مربوط به حوزه ارزی بانک مرکزی است و من از جزئیات آن اطلاعی ندارم. قائم‌مقام بانک مرکزی خاطرنشان کرد: جزئیات مربوط به توافقات مربوط به تحریم‌ها برای مقامات رسمی کشور مشخص است که طی روزهای آینده توسط آنها اعلام می‌شود. کمیجانی درباره خوش‌بینی ایجاد شده پس از روی کار آمدن دولت یازدهم و در نتیجه کاهش تدریجی نرخ ارز تصریح کرد: دلیل این خوش‌بینی موجه بوده و امیدواریم ادامه یابد. وی توافقات صورت گرفته را اتفاق بزرگی برای کشور دانست و خاطرنشان کرد: روند رو به بهبود است و در نتیجه توجیه بسیار بالایی برای تداوم خوش‌بینی وجود دارد.
تعیین نرخ از سوی نیروهای بازار
قائم‌مقام بانک مرکزی اظهار کرد: ورود ۲/۴ میلیارد دلار از منابع بلوکه شده ایران و همچنین گشایش‌هایی در زمینه فروش ایجاد می‌شود، به بانک مرکزی برای پاسخ‌گویی به نیاز اساسی ارزی کشور کمک می‌کند و در نتیجه طی روزها و ماه‌های آینده بانک مرکزی و سیستم بانکی کشور توانایی بیشتری در پاسخ‌گویی به نیاز‌های اساسی کشور خواهد داشت. کمیجانی همچنین در پاسخ به اینکه آیا شاهد کاهش نرخ ارز خواهیم بود، گفت: نرخ ارز را عرضه و تقاضا در بازار تعیین می‌کند؛ اما با توجه به گشایش‌های ایجاد شده طبیعی است که انتظار داشته باشیم نرخ ارز به سمت کاهش تغییر کند. وی البته تاکید کرد که نیروهای بازار؛ یعنی عرضه و تقاضا نرخ ارز را تعیین می‌کند. قائم‌مقام بانک مرکزی در پایان در پاسخ به اینکه معاون اقتصادی بانک مرکزی چه زمانی مشخص می‌شود، گفت: به‌طور طبیعی پس از انتصاب بنده به عنوان قائم‌مقام بانک مرکزی دیگر در این سمت فعالیت نخواهم کرد و رئیس‌کل بانک مرکزی به‌زودی فردی را به عنوان معاون اقتصادی این بانک معرفی می‌کند.
دنیای اقتصاد