اطلاعات خانواربر اساس قول و قرارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت به نمایندگی از دولت، قرار بود سبد کالا در اول بهمن ماه توزیع شود، اما با سپری شدن یک روز از از زمان موعود، این سبد توزیع نشد. وزیر صنعت، معدن و تجارت در این رابطه اعلام کرد: دولت از آمادگی کامل برای تامین اقلام سبد کالایی برخوردار است و همان‌طور که اعلام شده، توزیع سبد کالایی از نیمه بهمن ماه جاری آغاز می‌شود. این در حالی است که مدیر اجرایی سبد کالا در بخش تامین و توزیع اعلام کرده که سبد کالایی در نیمه اول بهمن ماه توزیع خواهد شد.
بهمن حاج‌علی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس گفت: اطلاعات کامل خانوارها به دست ما رسیده و در حال پایش اطلاعات در سرورهای سازمان هدفمندی هستیم.
وی با اشاره به اینکه کار فنی سامانه توزیع در حال پیگیری است، افزود: تامین کالا برای سبد اول انجام شده است، جای نگرانی وجود ندارد و کالا در کل شبکه توزیع کشور توزیع شده است. ما قرار نیست سایت ویژه، کار ویژه یا عملیات ویژه برای توزیع سبد کالایی ایجاد کنیم، چرا که توزیع سبد کالایی روی سرور‌های سازمان هدفمندی انجام می‌شود.
حاج‌علی گفت: ۱۰۰ درصد اطلاعات مورد نیاز در اختیار ما قرار گرفته است و ما اطلاعات را براساس کد ملی، نام و نام خانوادگی روی سرور سازمان هدفمندی قرار داده‌ایم و اطلاعات در حال پالایش است. همچنین مردم می‌توانند با ارسال پیامک کد ملی خود به سامانه پیام کوتاه، از «دریافت» یا «عدم دریافت» سبد کالایی مطلع شوند. بر اساس این گزارش، شماره سامانه پیام کوتاه و صفحه اینترنتی پس از اعلام از سوی معاونت فناوری اطلاعات وزارت متبوع، متعاقبا از طریق ستاد به سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌ها اعلام خواهد شد.
وی افزود: برای سرپرستان خانوار پیامکی ارسال خواهد شد که حاکی از مشمول شدن آنها برای دریافت سبد کالا است. بنابراین با ارائه کارت یارانه خود به فروشگاه‌های مربوطه می‌توانند از زمانی که توزیع سبد در شبکه توزیع شروع می‌شود، سبد خود را دریافت کنند.
حاج‌علی همچنین درباره رفع مشکل همپوشانی اطلاعات اعلام کرد: با هماهنگی‌هایی که با تمام دستگاه‌های مربوطه انجام شد، مشمولان این طرح همپوشانی نخواهند داشت و خانوارهایی که دو یا چند نفر کارمند، یا کارگر دارند، یک سبد کالا خواهند گرفت.
وی در مورد شناسایی سرپرستان خانوار به خبرگزاری تسنیم گفت: براساس جامعه هدف، همه کدهای ملی این افراد دریافت شده و قرار است بر مبنای آن سرپرستان خانوار مشخص شوند و سپس کارت‌های هدفمندی آنها برای دریافت سبد کالا فعال شود. مدیر اجرایی توزیع سبد کالا تصریح کرد: پولی در کارت‌های هدفمندی سرپرستان خانوار واریز نمی‌شود، بلکه پس از شناسایی سرپرستان، از طریق پیامک شرکت‌های ایرانسل و همراه اول به سرپرستان خانوار اعلام می‌شود که می‌توانند برای دریافت سبد کالا اقدام کنند. حاج‌‌علی با اشاره به اینکه مرغ و برنج سبد کالا از ذخیره‌سازی داخلی تامین شده، گفت: قیمت مرغی که در این سبد کالا قرار دارد به‌دلیل اینکه از ذخیره‌سازی کشور استفاده می‌شود قیمت آن حدود ۴ هزار و۵۰۰ تومان است و اگر قرار بود از بازار و با نرخ فعلی تامین شود، حدود ۷ هزار تومان محاسبه می‌شد.
وی تصریح کرد: قیمت سبد کالایی در مجموع در مقایسه با بازار آزاد، حداقل ۲۰درصد برای دولت ارزان‌تر تمام شده است که البته به صورت رایگان بین مشمولان توزیع می‌شود.
تلاش برای استفاده از کالاهای داخلی
روز گذشته محمدرضا نعمت‌زاده درباره سبد کالا اعلام کرد: به جز برنج سایر اقلام این سبد کالایی تولید داخل است و چون بسته‌بندی برنج توزیعی ۱۰ کیلویی بود و برنج داخلی در بسته‌بندی بزرگی قرار داشت، در این فاصله زمانی امکان بسته‌بندی کوچک‌تر نبود و لذا مجبور شدیم از محصولات خارجی در این سبد کالایی استفاده کنیم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت ابراز امیدواری کرد همه اقلام بسته‌های بعدی تولید داخل باشد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران نیز اعلام کرده که مازندران در تلاش است برنج داخلی در سبد کالایی خانوارها قرار گیرد.
همچنین در این رابطه حاج‌علی، مدیر اجرایی طرح توزیع، درباره دلایل استفاده از برنج خارجی در سبد کالایی دولت به خبرگزاری تسنیم گفت: چند مساله وجود دارد: نخست اینکه برنج ایرانی کیفی قیمتش بالا است و برنج ایرانی پر محصول هم به لحاظ کیفیت متفاوت است، ولی برنج هندی که در سبد قرار می‌گیرد همه با یک کیفیت بوده و قابل پخت است و موضوع آلودگی که مطرح شده غیر منطقی است، زیرا دستگاه‌های کنترل کیفی بازار را رصد می‌کنند و همه مواد غذایی تحت شرایط استاندارد خاص کنترلی وارد می‌شود.
وی درباره دریافت اطلاعات از تعداد دریافت‌کنندگان سبد کالایی نیز به خبرگزاری  فارس گفت: نحوه مدیریت ما به نحوی خواهد بود که اگر لازم باشد تا یک ماه بازه توزیع را قرار می‌دهیم و مرتبا پایش می‌کنیم که چه درصدی از مردم سبد کالایی را دریافت کرده‌اند یا خیر، بنابراین مردم هیچ‌گونه عجله‌ای برای دریافت سبد نداشته باشند و در بازه مشخص شده و در زمان مشخص می‌توانند سبد را دریافت کنند. اما در این میان مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران مرغ تخم‌گذار به «ایسنا» گفت: محموله‌های تخم مرغ سبد کالا به مباشران توزیع در سراسر کشور در حال ارسال است، اما میزان دقیق اختصاص این محصول به سبد کالای دولت مشخص نیست.
هدایت اصغری اظهار کرد: از آنجاکه هنوز آمار دقیقی از میزان تخم‌مرغ اختصاص یافته به سبد کالای دولت مشخص نشده، اتحادیه مرغداران مرغ تخم‌گذار محموله‌هایی را به هر یک از فروشگاه‌های مشخص شده و مباشران توزیع به صورت علی‌الحساب توزیع می‌کند تا آماده اجرای این طرح باشند.
بر اساس این گزارش، دولت در روزهای آینده، سبد کالایی رایگان خود را به ۱۵ میلیون سرپرست خانوار ارائه می‌کند. در این سبد کالایی، قرار است ۱۰ کیلوگرم برنج هندی، ۴ کیلوگرم مرغ، ۲ بسته ۴۰۰ گرمی پنیر، ۲ بسته ۱۲ عددی تخم مرغ قرار گیرد. به‌منظور اطلاع افراد از تعلق سبد، سامانه پیام کوتاه در این مورد پیش‌بینی شده که متقاضیان می‌توانند با ارسال کد ملی خود به شماره پیش‌بینی شده از این موضوع مطلع شوند. همچنین متقاضیان می‌توانند با مراجعه به صفحه اینترنتی پیش‌بینی شده در این مورد اقدام کنند. آدرس اینترنتی مربوط به توزیع سبد کالایی و همچنین شماره سامانه پیامکی این طرح متعاقبا اعلام خواهد شد.
بعدازظهر روز گذشته آخرین جلسه هماهنگی با اتحادیه‌ها، شرکت‌ها و فروشگاه‌های مسوول در تامین و توزیع سبد کالا، با حضور مدیران و مسوولان فرشگاه‌های شهروند، رفاه، سپه، شبکه‌های توزیع اسکاد، امکان، اتکا، فرهنگیان و سایر شبکه‌های توزیع در معاونت بازرگانی داخلی وزارت صنعت برگزار شد که آخرین تصمیمات این جلسه به‌زودی اعلام خواهد شد.

دنیای اقتصاد