فرزندان این مرز و بوم باید برای کسب درآمدهای مبتنی بر خلاقیت و نوآوری تشویق شوند و این فضا جایگزین درآمدهای مبتنی بر شانس و رانت که توام با فساد است، شود.

رییس دفتر رییس جمهورگفت: وظیفه صندوق نوآوری و شکوفایی، راه اندازی مسابقه ابتکار در کشور است تا جوانان بدانند که با ارایه ایده‌های نو و خلاقیت می توان پله های ترقی در اقتصاد را پیمود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت ،دکتر محمد نهاوندیان که در مراسم تودیع و معارفه رییس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی سخن می گفت، افزود: فرزندان این مرز و بوم باید برای کسب درآمدهای مبتنی بر خلاقیت و نوآوری تشویق شوند و این فضا جایگزین درآمدهای مبتنی بر شانس و رانت که توام با فساد است، شود.
سرپرست نهاد ریاست جمهوری با تاکید بر پیوند حوزه علم و اقتصاد، گفت: چالش اصلی اقتصاد ایران، انتقال از یک اقتصاد با رشد متکی بر منابع و ذخایر به اقتصادی متکی بر بهره وری و نوآوری است.
دکتر نهاوندیان ضمن نکوهش استفاده بیش از اندازه از منابع زیرزمینی برای اداره کشور اظهار داشت: هزینه منابع بین نسلی برای اداره کشور بدهی ما به نسل آینده است.
وی با اشاره به اینکه جریان نوآوری در چارچوب کاغذبازی‌های دولتی، تصویب بخشنامه‌ها و ایجاد سازمانهای عریض و طویل خلق نخواهد شد، گفت: تنها در سایه ارتباط میان سرمایه انسانی و بازار متکی بر تقاضاهای نو، نوآوری شکل خواهد گرفت.
دکتر نهاوندیان افزود: نقش توسعه ای دولت در این زمینه ایجاد بستر برای تعامل بیشتر بازار و صنعت از یک سو و خلاقیت و نوآوری از سوی دیگر است.
رییس دفتر رییس‌جمهور با اشاره به اینکه باید به طور دایم از سوی صنعت و بازار مطالبه کیفیت شود، گفت: دولت باید به گونه‌ای از صنعت داخلی حمایت کند که تولیدات آن بتواند نه تنها در داخل، بلکه در بازارهای بین‌المللی سربلند و پیروز از میدان خارج شود.
دکتر نهاوندیان گفت: صندوق نوآوری و شکوفایی باید فضایی ایجاد کند که بخش خصوصی و شرکت‌های دانش‌بنیان دغدغه نوآوری داشته باشند و بدانند که در این حوزه بیش از سایر حوزه‌ها میدان برای فعالیت وجود دارد.
رییس دفتر رییس‌جمهور با اشاره به اهتمام ویژه رییس‌جمهور و دولت تدبیر و امید به این موضوع در چهار ماه گذشته، از اختصاص اعتبارات خاص و تسهیلات ویژه به شرکت‌های دانش‌ بنیان خبر داد.
دکتر نهاوندیان تصریح کرد: توفیق صندوق نوآوری و توسعه منوط به برقراری پیوندی عمیق با سطح سیاستگذاری کشور، حوزه صنعت و نظام اعتباری و بانکی است.
رییس دفتر رییس‌جمهور در بخش دیگری از سخنانش ضرورت اتخاذ تصمیمات مبتنی بر واقعیت را خاطر نشان ساخت و گفت: متأسفانه در سال‌های گذشته در سفرهای استانی کلنگ‌ طرح‌های بی‌شماری بر زمین خورد که برای تحقق آنها نیازمند ۴۰ سال زمان هستیم.
دکتر نهاوندیان ضمن انتقاد از عملکرد متکی بر شعارهای تبلیغاتی که منجر به آینده فروشی شده است، اظهار داشت: افتخار نیست که پس از سه دهه که از شروع انقلاب می‌گذرد، نخستین نگرانی دولتی که بر سر کار می‌آید این باشد که آیا می‌توان گندم مورد نیاز کشور را تأمین کرد؟
رییس دفتر رییس‌جمهور اظهار امیدواری کرد؛ با اهتمام و هماهنگی صندوق و شرکت‌های دانش‌بنیان به رفع نیازهای کشور، مردم در آینده شاهد شکوفایی اقتصاد و حل مشکلات باشند.
پیش از سخنان رییس دفتر رییس‌جمهور، دکتر حمیدرضا رازقی، رییس پیشین هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی و دکتر ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهور گزارشی از نحوه شکل‌گیری، مشکلات و آینده صندوق نوآوری و شکوفایی ارایه کردند.
در این مراسم دکتر بهزاد سلطانی به عنوان رییس جدید هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی معرفی شد.