به گزارش روایط عمومی اتاق یاسوج به نفل از ایسنا مدیر عامل شرکت سپرده گذاری مرکزی از طراحی نرم افزار سهام عدالت به نام “پیکور” خبر داد و گفت: راه‌اندازی سیستم پس از معاملات بورس به منظور راه اندازی سیستم سهام عدالت به تاخیر افتاده است.

حامد سلطانی نژاد – مدیر عامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی – در گفت‌و گو با ایسنا، به راه اندازی سیستم معاملاتی سهام عدالت اشاره کرد و گفت: برای اینکه سهام عدالت در بازار سرمایه قابل خرید و فروش باشد، باید سیستم جدیدی طراحی و تجهیز شود که این سیستم در حال طراحی است و مشکلی از نظر فنی و تکنولوژی برای طراحی آن وجود ندارد.

وی افزود:سیستم معاملاتی سهام عدالت از ابتدا برای مدیریت حجم انبوهی از سهامداران طراحی شده و طبق همان برنامه در حال پیش روی است و با مذاکراتی که صورت گرفته این سیستم طراحی و اجرا می شود.

وی در مورد زمان راه اندازی این نرم افزار گفت:راه اندازی این نرم افزار بستگی به زمان بندی نهادهای متولی دارد به طوری که وزارت اقتصاد و سایر نهادهای متولی طبق وظیفه باید اطلاعات کل سهامداران را داشته باشند زیرا اطلاعات این جامعه از سهامداران قرار است در بورس و فرابورس نگهداری شود.

وی ادامه داد:بنابراین شرکت سپرده گذاری مرکزی در خصوص زمان انجام معاملات سهام عدالت تصمیم گیرنده نیست زیرا این شرکت، سیستم سهام عدالت را بعد از آماده سازی به متولیان ارائه می کند و متولیان باید در خصوص زمان آزاد سازی سهام عدالت تصمیم گیری کنند.

سلطانی نژاد در خصوص امکان اضافه شدن ۴۵ میلیون نفر به جامعه سهامداران گفت:در دنیا تجربه این موضوع وجود داشته و در سیستم معاملاتی ما نیز این امکان وجود دارد که بتواند حجم انبوهی از سهامداران را تجزیه و تحلیل کند.

مدیر عامل شرکت سپرده گذاری مرکزی عنوان کرد:این سیستم باید طوری طراحی شود که بتوانیم هر لحظه از آن گزارش دریافت کنیم و داشبوردهای نظارتی را روی آن مشاهده کنیم ؛همچنین وضعیت کلی سهامداران و تغییرات به وجود آمده را ببینیم.

وی با بیان اینکه پرتفوی سهام عدالت پرتفوی خوبی است و صنایع خوبی در آن حضور دارند،تصریح کرد:هدف اصلی از طراحی سهام عدالت این بود که وارد بازار سرمایه شود و قیمت آن به وسیله عرضه و تقاضا تعیین شود لذا قطعا بازار سازی برای سهام عدالت به وجود خواهد آمد و قیمت واقعی آن کشف خواهد شد.

به گفته سلطانی نژاد،اگر سهام عدالت به صورت صندوق نیز وارد بازار شود بازهم قیمت آن از طریق عرضه و تقاضا تعیین می شود و در این صورت NAV‌صندوق نیز افشا خواهد شد.

وی در ادامه یادآور شد:در این راستا راه اندازی سیستم پس از معاملات بورس به دلیل طراحی و راه اندازی سیستم سهام عدالت به تاخیر افتاده است زیرا راه اندازی سیستم پس از معاملات زمان بر بوده و اطلاعات باید از سیستم قدیم به سیتم جدید منتقل شود لذا روند پیشرفت آن آهسته شده است تا بتوانیم ابتدا سیستم معاملاتی سهام عدالت را راه اندازی کنیم.

وی نام سیستم معاملاتی سهام عدالت را “پیکور” دانست و عنوان کرد:سیستم معاملاتی سهام عدالت به اسم پیکور نامگذاری شده و اولویت شرکت سپرده گذاری مرکزی راه اندازی پیکور است این در حالی است که راه اندازی آن بستگی به زمان بندی ارائه شده دارد زیرا سهام عدالت یک پروژه ملی بوده و افراد مختلفی درگیر آن هستند و بحث های مربوط به آن فنی و زمان بر است.

سلطانی نژاد ادامه داد: علاوه بر طراحی سیستم پیکور،سیستم پس از معاملات سهام عدالت نیز در حال آماده سازی است و هماهنگی های لازم با بانکهای مختلف و دفاتر اسناد رسمی در حال انجام است تا بعد از آمادگی و هماهنگی با نهادهای متولی راه اندازی شود.

به گفته وی این سیستم مشکل خاصی نداشته و راه اندازی ان بستگی به نظر نهادهای تصمیم گیر دارد.