بازدید اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از کارخانه سیمان مارگون
1 (82)
اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی از کارخانه بزرگ سیمان مارگون بازدید کردند.
پیش از ظهر امروز اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی به ریاست غلامرضا تاجگردون و با حضور غلام محمد زارعی نماینده مردم بویراحمد و دنا از کارخانه سیمان مارگون بازدید کردند.
در این بازدید جبار کیانی پور رئیس اتاق بازرگانی یاسوج، شاهرخ کناری فرماندار بویراحمد، و جعفر گوهرگانی معاون امور اقتصادی استانداری نیز حضور دارند.

رئیس کارخانه سیمان مارگون: در سال ۹۷یعنی سال دوم افتتاح کارخانه روزانه ۳هزار و ۳۰۰ تن سیمان دارد، هر چند مشکلاتی نیز وجود داشت رکود بازار باعث شد نتوانیم به آن صورت محصولات ما به فروش برسد، اکنون با توجه به اینکه بازار جهانی مقداری بهتر شده است ما بالاترین استانداردهای بین المللی را داریم و به صادرات می پردازیم،

رییس کارخانه سیمان ماگرون در این دیدار گفت: شرکت بین المللی گستر هلال خاورمیانه به نام سیمان مارگون ایت از سهام داران خارجی تشکیل شده است، صد درصد کارخانه متعلق به سهام دار خارجی است تا سال۸۹در عرض سه سال موقعیت مکانی این کار خانه مشخص شد و به دلایل محروم بودن استان در این استان راه اندازی شد، این کارخانه بزرگترین صنعت استان است.
حاجیان ادامه داد: این کارخانه در اواخر سال ۹۲کلنک زنی و پایان سال ۹۴ افتتاح شد، ۴۳۳میلیارد تومان هزینه آن شد ۱۱۰میلیارد از بانک سپه اختصاص داده شد.
وی افزود: بعد از این مدت این کارخانه تلاش کرد بالاترین تکنولوژی را از آلمان وارد کشور کند، ۲هزار تن خرید خارجی داشتیم در مجموع تلفیقی از بالاترین تکنولوژی روز اروپا و متخصصین ایرانی به بهره برداری رسید.
حاجیان ادامه داد: این کارخانه با بالاترین کیفیت محصولات خود را تولید می‌کند که ۳۰۰نفر مستقیم و ۳هزار نفر غیر مستقیم در آن کار می کنند.
وی افزود: در سال ۹۷یعنی سال دوم افتتاح کارخانه روزانه ۳هزار و ۳۰۰ تن سیمان دارد، هر چند مشکلاتی نیز وجود داشت رکود بازار باعث شد نتوانیم به آن صورت محصولات ما به فروش برسد، اکنون با توجه به اینکه بازار جهانی مقداری بهتر شده است ما بالاترین استانداردهای بین المللی را داریم و به صادرات می پردازیم، فروش سیمان در استان کم است به استان های همجوار نیز داده می شود، ۸۰کارخانه در کشور در حال فعالیت است و رقابت وجود دارد.
رئیس کارخانه سیمان مارگون ادامه داد: از اسفند سال گذشته نوبت بازپرداخت اقساط وام ما رسید، اکنون ۶/۷ میلیارد تومان به مدت چهار سال باید قسط بدهیم و هر شش ماه ۷/۲ میلیارد باید بازپرداخت یورویی خودمان را پرداخت کنیم.
وی افزود: با توجه به اینکه نقدینگی کمی وجود دارد و هزینه های جانبی که داریم باعث شد حقوق پرسنل عقب بیفتد، به تازگی توانستیم حقوق بهمن کارگران را پرداخت کنیم، تقاضا داشتیم اگر می‌شود این اقساط یک ماه در میان شود که روند خودمان را ادامه دهیم.
حاجیان در پایان گفت: ۳ هزار میلیارد به شرکت گاز بدهی داشتیم که مقداری از آن را پرداخت کردیم، تولید به انرژی نیاز دارد و ما با پایین ترین انرژی کار می‌کنیم ماهی ۶۰۰تا۷۰۰میلیون تومان پول برق ما است، ما حسن نیت خودمان را انجام دادیم سهام دار ما خارجی است باید این را نیز در نظر بگیریم.
مدیر فروش کارخانه نیز در ادامه گفت: بازار داخلی برای سیمان وجود ندارد از زمان استارت تمرکز خود را بر صادرات گذاشتیم با همت بخش تولید کمتر از سه ماه وارد بازار خارجی شدیم و در شش ماه اول شروع به کار کارخانه ۱۱۰هزارتن صادرات داشتیم.
خاکسار افزود: مسله این است که تغییرات ساعتی قیمت هزینه ما را چند برابر افزایش داده است از طرف دیگه پروسه بارش ها در استان و رطوبت بالای منطقه به شدت تولید را کاهش داد و ما را از ظرفیت تولید که ۹۵هزار تن در ماه داشتیم به ۴۰درصد این مقدار رساند.
وی افزود: بارندگی های شدید در بندرها برخی از آیتم های شیمایی محصول را تغییر داده است اکنون در صادرات آن از بندر و دریافت ریالی و دلاری محصول مانده ایم مجموعه این نرسیدن به حد نصاب ظرفیت تولید است.
خاکسار گفت: از اسفند ماه اقساط ما شروع شده با این حجم نقدینگی نتوانستیم ماه قبل را واریز کنیم حداقل به شش ماه تنفس نیاز داریم، ۸ تا ۹میلیارد تومان بدهی های برق و گاز را که متعلق به گذشته بود را با این شرایط پرداخت کردیم مشکل اساسی ما و دغدغه اصلی ما این موضوع است.

نماینده بویراحمد و دنا نیز گفت: مسأله اول تنفس برای این کارخانه است که به این کارخانه کمک می کند، موضوع دوم حمل و نقل این کارخانه است، یکی از ضروریات این کارخانه  حمل نقل است که پایه گذار آن می تواند همین شرکت باشد که امیدواریم  روی این دو موضوع کار شود می‌توانیم مشکلات کارخانه را بر طرف کنیم.

زارعی ادامه داد: در سال‌جاری مشکلی که ایجاد شد عدم بازپرداخت تسهیلات بود، که بانک می گفت باید قیمت به روز شود که کار سنگین و غیرممکنی بود که با تلاش های انجام شده این موضوع حل شد، این دو موضوع اصلی را در برنامه قرار دهیم بقیه موارد استانی برطرف می شود به اتفاق مسولان استانی سفر این جمع پیامدهای خوبی خواهد داشت.