صبح امروز سی و پنجمین نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان با حضور اعضای شورا در سالن جلسات اتاق یاسوج برگزار گردید.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج در ابتدای این نشست با قدردانی از حضور و همراهی اعضای شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان در تمامی جلسات سال ۹۶، اظهار کرد: به واسطه یکسال تلاش همه جانبه اعضای شورای گفت و گو، چه مدیران دولتی و قوه قضائیه و چه نمایندگان بخش خصوصی گام های خوبی در جهت بهبود شرایط اقتصادی کاهش نرخ بیکاری وافزایش تولید و اشتغال برداشته شده است.

????????????????????????????????????

جبار کیانی پور در ادامه این نشست افزود: در راستای توسعه استان بخش خصوصی درخواست دارد که هرچه سریعتر پرواز تهران به یاسوج و بلعکس  هرچه سریعتر راه اندازی شود چرا که فرودگاه و جابجایی هوایی یکی از محرکه های مهم استان برای توسعه اقتصادی است.

کیانی پور نقش توسعه حمل و نقل در تحقق صادرات غیر نفتی استان را بسیار مهم ارزیابی کرد و خواستار توجه به توسعه حمل و نقل فرودگاهی در استان شد.

وی ادامه داد: تقاضا داریم تقویم جلسات شورای گفت و گو در ابتدای سال مشخص شود تا ما در بخش خصوصی و دستگاه های دولتی با آمادگی کامل و با دستورکارهایی که از ابتدا تعیین شده اند در این نشست ها حضور پیدا کنیم، تا در فاصله های زمانی مشخص شده، اطلاعات، پیشنهادات و راهکارهای اساسی و کاملی را در این نشست آماده کرده و  ارائه دهیم، چرا که برنامه ریزی مناسب در این حوزه لازم است و رویکرد جلسات نیز باید به شکلی باشد که پرشورتر از گذشته فعالیت شود.

 کیانی پور در ادامه این نشست بیان کرد: توسعه هدفمند اشتغال روستایی و بهره گیری اصولی از تسهیلات اشتغالزایی به کاهش مهاجرت به شهرها کمک می کند.

رئیس اتاق یاسوج افزود: با تحقق نظارت و توزیع صحیح تسهیلات و منابع، علاوه بر کاهش مهاجرت به شهرها، توسعه اشتغال روستایی محقق می شود.

کیانی پور با بیان اینکه بخش خصوصی نیز برای توسعه برنامه ریزی دارد، ابراز داشت: نظارت جدی و مستمر به پیشبرد اهداف کمک می کند. رئیس اتاق یاسوج همچنین با اشاره به اهمیت اشتغال روستایی بر مردمی کردن اقتصاد تاکید کرد.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد در این نشست با اشاره به تسهیلات ارزان‌قیمت ارائه شده در حوزه اشتغال روستایی، گفت: توسعه روستاهای استان بیشتر مبتنی بر خوشه‌های کسب و کار و اشتغال‌زا باشد.

علی‌محمد احمدی اظهار داشت: بیش از یک دهه است که بحث خوشه‌های صنعتی در کشور مطرح بوده و در برخی استان‌ها هم اقدامات خوبی در این زمینه انجام شده اما در استان کهگیلویه و بویراحمد هنوز اتفاق خاصی در این  باره رخ نداده است.

وی افزود: به جای اینکه مکرر در جلسات در مورد حلقه‌های مفقوده صحبت می‌شود، با توجه به اختصاص تسهیلات ارزان‌قیمت ۶ درصد با دوره بازپرداخت در این زمینه، تلاش شود این حلقه‌های مفقوده را گام به گام کامل کرده و گزارش دهید که تاکنون در این زمینه چه اقدامات عملیاتی انجام شده است.

????????????????????????????????????

استاندار کهگیلویه و بویراحمد به مشکلات روستاهای استان اشاره داشت و عنوان کرد: مشکلات در روستاهای استان در هم تنیده شده و علت این است که ما در روستاها متولی سازمانی و اداری نداریم فقط یک دهیاری داریم که برادری‌اش ثابت نشده و تنها دغدغه‌اش تأمین حقوق خودش است باید این را در بحث اداری و سازمانی حل کنیم که در این راستا، دولت و مجلس دنبال پیدا کردن یک متولی برای مسائل روستاها هستند.

احمدی بیان کرد: در شهرستان لنده با کمک بنیاد مستضعفان در حال اجرای یک طرح اقتصادی با مشارکت مردم هستیم که این پایلوت تاکنون موفق عمل کرده و اگر بتوانیم یک ساز و کار مشارکت مردم نهاد را در بحث اقتصادی در شهرستان لنده اجرا کنیم کم کم آن رابه دیگر نقاط استان تسریع می‌دهیم.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی کهگیلویه و بویراحمد نیز در این نشست از تدوین سند راهبردی و تشکیل کنسرسیوم صادراتی خوشه دست‌بافته‌های استان خبر داد.

سهراب بنام اظهار داشت: خوشه‌های صنعتی مجموعه‌ای از واحدهای کسب و کار هستند که در یک منطقه متمرکز شده‌اند، حصول و خدمت مشترکی تولید می‌کنند، فعالیت‌های همدیگر را تکمیل می‌کنند و با چالش‌ها و فرصت‌های مشترک مواجه هستند.

وی با بیان اینکه ۱۵ مشاور در استان آمادگی دارند در مناقصات مرتبط با خوشه‌های صنعتی شرکت کنند، افزود: تعداد خوشه‌های شناسایی شده در کشور ۴۲۹ مورد است که از این تعداد، خوشه‌های شناسایی شده در استان کهگیلویه و بویراحمد ۱۳ مورد است.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه ۴۳ خوشه در سطح کشور در حال اجرا است، گفت: در استان کهگیلویه و بویراحمد نیز خوشه دست‌بافته‌ها در حال پیاده‌سازی بوده و کنسرسیوم صادراتی آن نیز تشکیل شده است.

بنام بیان کرد: تاکنون اقداماتی از قبیل تشکیل بانک اطلاعاتی و تدوین سند راهبردی خوشه دست‌بافته‌های استان انجام شده و پورتال و سایت آن نیز راه‌اندازی شده است.

وی با بیان اینکه شرکت شهرک‌های صنعتی تاکنون ۰.۵ میلیارد تومان روی خوشه دست‌بافته‌های استان هزینه کرده، اظهار کرد: تاکنون در زمینه خوشه دست‌بافته‌های استان، ۳۸ دوره آموزشی تخصصی با شرکت ۱۰۵۰ نفر در سطح استان برگزار کرده‌ایم.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی کهگیلویه و بویراحمد گفت: یکی از برنامه‌های اصلی در بحث اقتصاد مقاومتی تقویت خوشه‌های کسب و کار است که در این راستا ۶ برنامه را در سطح استان در دستور کار داریم.

در پایان این نشست با اهدا تندیس ویژه صادرکننده نمونه،  از  صادر کنندگان برتر استانی تجلیل به عمل آمد.

????????????????????????????????????