بعد از ظهر امروز جبار کیانی پور رئیس اتاق یاسوج با سعود بن احمد البروانی سفیر کشور عمان در جمهوری اسلامی ایران دیدار و درباره گسترش روابط اقتصادی کهگیلویه و بویراحمد با کشور عمان گفت و گو کرد.

photo_2017-10-18_17-07-26

به گزارش روابط عمومی اتاق یاسوج، بعد از ظهر امروز جبار کیانی پور رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج در ادامه نشست های خود با سفرای کشورهای هدف ایران و استان کهگیلویه و بویراحمد برای گسترش روابط تجاری، با سفیر کشور عمان در تهران دیدار کرد.

جبار کیانی پور در ابتدای این نشست به حضور اخیر هیئت تجاری اقتصادی اتاق بازرگانی یاسوج در نمایشگاه تخصصی توانمندی های جمهوری اسلامی ایران در عمان و دیدار با مقامات این کشور اشاره کرد و افزود: در این همایش که بخشی از محصولات و توانمندی های استان را عرضه کردیم به این باور رسیدیم که با عمان به عنوان کشور دوست، برادر و همسایه، دارای منافع مشترکی هستیم که می توانیم در حوزه تجارت و مراودات اقتصادی باهم همکاری های مشترک خوبی داشته باشیم.
رئیس اتاق یاسوج بیان کرد: طی بازدید هیئت اتاق یاسوج از ظرفیت های عمان، شرایط این کشور را برای افزایش همکاری های مشترک تجاری و اقتصادی بسیار خوب و ایده عال یافتیم؛ و این موضوع را نیز در ملاقات هایی که با استاندار کهگیلویه و بویراحمد و مقامات محلی داشتیم مطرح کردیم و بدون شک ما می توانیم با عمان با توجه به ظرفیتهایی دو طرف، فعالیت اقتصادی و تجاری خوبی داشته باشیم.
کیانی پور در ادامه به معرفی ظرفیت ها و پتانسیل های استان کهگیلویه و بویراحمد در زمینه ی گردشگری، گیاهان دارویی، صنایع دستی، نفت و پتروشیمی، صنایع تبدیلی، انرژی های پاک و …  پرداخت و افزود: ما در استان کهگیلویه و بویراحمد ظرفیت ها و توانمندی های باغی و گیاهان دارویی فراوانی داریم که می توانیم در این زمینه به خوبی باهم کار کنیم.
رئیس اتاق یاسوج ادامه داد: این استان با توجه به دارا بودن چند اقلیم مختلف، صنایع و محصولات متفاوتی را نیز در دل خود دارد؛  در اقلیم گرمسیری استان صنایع پایین دستی نفت و گاز و پتروشیمی و همچنین باغات مرکبات و  در اقلیم سردسیری محصولات باغی، صنایع تبدیلی کارخانه جات عصاره گیری گیاهان دارویی و تولید محصولات آرایشی و بهداشتی و همچنین صنعت پرورش گل رز  از توانمندی های این استان است.
کیانی پور افزود: با توجه به ظرفیت هایی که در کشور عمان برای کاهش تعرفه تجاری و بارگیری و باراندازی محصولات و ارسال آنها به سراسر دنیا ایجاد شده است، می توانیم سرمایه گذاری های مشترکی هم در عمان و هم در ایران داشته باشیم.
وی ادامه داد: همچنین در حوزه خدمات فنی مهندسی که امروزه عمان نیاز به آن را به شدت احساس می کند، کهگیلویه و بویراحمد با داشتن بیش از ۱۴۰۰ شرکت ساختمانی و خدمات فنی مهندسی ظرفیت های بسیار خوبی در این زمینه دارد.
جبار کیانی پور بیان داشت: این استان همچنین در تولید گوشت قرمز نیز با توجه به ارگانیک بودن و طبیعی بودن خوراک دام در استان ظرفیت بسیار خوبی دارد که در طول سال های اخیر نیز شاهد این تجارت با عمان بوده ایم.
جبار کیانی پور در ادامه ضمن تشکر از حمایت های سفیر کشور عمان در ایران در ارتباط با گشایش اعتبارات اسنادی و lC، افزود: با توجه به اینکه روز به روز حجم مبادلات ایران و عمان در حال افزایش است، ضرورت همکاری های مشترک برای اعزام و دعوت هیئت های اقتصادی دوجانبه یک ضرورت و امری اجتناب ناپذیر و مهم به نظر می آید.
رئیس اتاق یاسوج گفت: ما باور داریم به جای برگزاری نمایشگاه های اختصاصی با عمان بهتر است که به نمایشگاه های تخصصی بپردازیم تا از نزدیک با توانمندی ها و ظرفیت های یکدیگر بیشتر و بهتر آشنا شویم.
 

photo_2017-10-18_17-07-58

سف سعود بن احمد البروانی سفیر کشور عمان نیز در این نشست اظهار کرد: از صحبت های شما اینطور دریافتم که اطلاعات خوب و درک زیادی از موقعیت کلی دو کشور دارید. ما نیز این شرایط را درک کرده و بدنبال گسترش روابط اقتصادی با ایران هستیم.
احمد البروانی افزود: در همین راستا ارتباطات بسیار خوبی با وزارتخانه های اقتصادی ایران برقرار کرده ایم و در تلاش هستیم که به زودی اداره ی جداگانه ای از کمیسیون های اقتصادی مان در ایران و در ارتباط با این وزارت خانه ها ایجاد کنیم.
سفیر کشور عمان به وزیر جدید صنعت، معدن و تجارت ایران اشاره کرد و افزود: دکتر شریعتمداری فردی فعال و پرتلاش است که با جدیت قصد کار کردن دارد، که این اتفاق امیدوارکننده ای برای گسترش روابط و همکاری های مشترک دو طرف خواهد بود.
وی ادامه داد: در آینده ی نزدیک نیز در مسقط با او دیداری خواهم داشت که در خصوص فرصت های بیشتر برای سرمایه گذاری و توسعه روابط ایران و عمان صحبت خواهم کرد.
سف سعود بن احمد البروانی سفیر کشور عمان در پایان به دعوت اتاق بازرگانی یاسوج برای حضور در استان کهگیلویه و بویراحمد اشاره کرد و ضمن تشکر از این دعوت، افزود: طبق برنامه ریزی های که انجام داده ایم در اوایل آبان ماه امسال به کهگیلویه و بویراحمد خواهیم آمد تا از نزدیک از توانمندی های اقتصادی این استان بازدید به عمل آوریم و با مسؤلان و فعالین اقتصادی استان کهگیلویه و بویراحمد نیز دیدار خواهیم کرد.