صبح امروز جبار کیانی پور رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج با لوبومیر گولیان سفیر کشور اسلواکی در جمهوری اسلامی ایران دیدار و درباره گسترش روابط اقتصادی کهگیلویه و بویراحمد با کشور اسلواکی گفت و گو کرد.

به گزارش روابط عمومی اتاق یاسوج پیش از این نیز با توجه به انتخاب استان کهگیلویه و بویراحمد و اتاق یاسوج به عنوان معین کشور اسلواکی در ایران، وی در براتیسلاوا پایتخت کشور اسلواکی با لوبومیر گولیان دیدار کرده بود.

photo_2017-10-18_13-37-05

رئیس اتاق یاسوج در ابتدای نشست امروز ضمن اشاره به ملاقات اخیر دو طرف، اظهار کرد: در شرایط جدید دیپلماسی که پس از برجام برای کشور ما بوجود آمده است، فعالان اقتصادی اسلواکی بیش از همه برای حضور در ایران و سرمایه گذاری در این کشور راغب بوده اند و اولین هیئتی اقتصادی که بعد از این شرایط جدید به ایران آمدند از همین کشور بوده است، کیانی پور ادامه داد: این نشانه دهنده علاقه مندی دو طرف برای  مراودات بیشتر و همکاری های مشترک است.
جبار کیانی پور بیان داشت: سال گذشته و در راستای این ارتباطات، سفری همراه با ظریف وزیر امور خارجه ایران به براتیسلوا داشتم و از آنجا بود که علاقه مند شدیم که کهگیلویه و بویراحمد پایلوت ارتباطات تجاری با اسلواکی شود و در همین راستا با پیگیری های که انجام شد، اتاق یاسوج به عنوان اتاق معین کشور اسلواکی در ایران انتخاب شده است.
رئیس اتاق بازرگانی یاسوج در ادامه به معرفی استان کهگیلویه و بویراحمد پرداخت و افزود: این استان با جمعیتی حدود ۷۰۰ هزار نفر،  دارای ۲۵ درصد ذخائر نفت و گاز کشور می باشد و روزانه بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ هزار بشکه نفت در این استان استخراج می شود، علاوه بر این کهگیلویه و بویراحمد ۱۰ درصد منابع آبی کشور را دارد، که این حجم از آب و بارندگی موجب شده است این سرزمین اکوتوریسم بسیار زیبا و منحصر به فردی را در جنوب ایران داشته باشد.
وی ادامه داد: کهگیلویه و بویراحمد به لحاظ تنوع گیاهی نیز استانی فوق العاده قوی است به طوری که ۱۲۰۰ گونه گیاهی در این استان وجود دارد که موجب شده است جزو بزرگترین صادرکنندگان گیاهان دارویی کشور به اروپا باشیم.
رئیس اتاق یاسوج بیان داشت: این استان ظرفیت های بسیار خوبی نیز در محصولات باغی و انواع میوه و مرکبات دارد که فرصت بسیار خوبی را برای ایجاد صنایع تبدیلی در استان فراهم کرده است. مهم تر از همه نیز این است که استان به واسطه چهارفصل بودن و ارتفاع زیادی که بخش هایی از آن از سطح دریا دارند شرایط لازم را برای استفاده از انرژی های پاک و تجدید پذیر دارا می باشد.

photo_2017-10-18_13-37-13

جبار کیانی پور در ادامه این نشست تصریح کرد: در ماه های اخیر ارتباطات بسیار خوب دیپلماسی و اقتصادی با مسولان مرتبط در کشور اسلواکی داشته ایم، بخصوص در همایش اخیر ساریو که آنجا مذاکرات بسیار خوبی برای حل برخی از مشکلات و موانع، میان دو طرف انجام شد.
رئیس اتاق یاسوج ادامه داد: مهمترین مشکلی که برای فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران دو کشور وجود دارد بحث مسائل بانکی است که دو طرف در تلاش هستند با رفع این موانع و مشکلات مراودات تجاری دو کشور را گسترش دهند.
وی افزود: به همین خاطر تاکید داریم بحث مشکلات بانکی در ارتباط با افتتاح حساب برای سرمایه گذاران در اسلواکی و مشکلات انتقال پول را به سرعت حل کنیم، چرا که با حل این مشکلات جهش بسیار خوبی برای شروع سرمایه گذاری های دو جانبه در ایران و اسلواکی صورت خواهد گرفت.
کیانی پور در ادامه بیان کرد: برای حضور در اسلواکی بسیار مشتاق هستیم و در همین راستا نیز در این کشور یک دفتر تجاری (برای اتاق یاسوج به عنوان اتاق معین اسلواکی) ایجاد خواهیم کرد که در آینده نزدیک برای افتتاح آن به همراه سفیر محترم و برخی از مسولان مربوطه در براتیسلاوا حضور خواهیم یافت.
رئیس اتاق بازرگانی یاسوج افزود: ما در استان کهگیلویه و بویراحمد مایل هستیم از حوزه سرمایه گذاری کشور اسلواکی در صنایع کوچک و متوسط و بخصوص صنایع تبدیلی در حوزه های محصولات باغی، محصولات گیاهی و عصاره گیری همکاری های مشترک داشته باشم.
جبار کیانی پور در پایان خاطر نشان کرد: پس از اختلافات اخیری که آمریکایی ها بوجود آورده اند نیز ما و اروپائیها باید بسیار هوشیارتر عمل کنیم چرا که از حفظ این ارتباط دو طرف نفع خواهند برد و با قطع ارتباطات این اروپائیها هستند که دچار ضرر و زیان خواهند شد.
وی در پایان از سفیر کشور اسلواکی دعوت به عمل آورد تا با حضور در استان کهگیلویه و بویراحمد از نزدیک با فرصت ها و توانمندی های این استان دیدن کند.

 

photo_2017-10-18_13-37-15

لوبومیر گولیان سفیر کشور اسلواکی در جمهوری اسلامی ایران نیز در این نشست اظهار کرد: فصل جدیدی از مناسبات دو جانبه از همین جلسه و از امروز به صروت رسمی شروع می شود، و آز آنجایی که دو کشور ایران و آمریکا نیز اخیرا دچار برخی مشکلات و اختلافات شده اند، این اتفاق می تواند فصل جدیدی بین ایران و اروپا و انجام همکاری های مشترک میان دو طرف باشد.
سفیر کشور اسلواکی افزود: در نظر داریم تا در قالب یک هیئت تجاری به استان کهگیلویه و بویراحمد سفر نمائیم و همچنین در صورت حضور هیئت هایی از اسلواکی در ایران، از نمایندگان اقتصادی استان کهگیلویه و بویراحمد دعوت کرده تا در قالب دیدارهای دوجانبه، همکاری های مشترک اقتصادی و تجاری را آغاز کنند.
لوبومیر گولیان بیان کرد: از آنجایی که تحت سرپرستی اتحادیه اروپا هستیم در همه ی سطوح، هم در سطح رئیس جمهور و هم در سطح نخست وزیری اعلام کرده ایم: که علاقه مند برای گسترش روابط و همکاری های مشترک با ایران هستیم و مشتاقیم که در این زمینه با ایرانی ها همکاری کنیم، چرا که این ارتباطات نه تنها به سود ایران است، بلکه به سود اسلواکی هم خواهد بود.
وی ادامه داد: در همین راستا چه از ایران و کهگیلویه و بویراحمد هیئتی برای اعزام به اسلواکی داشته باشید و چه ما هیئتی از اسلواکی برای ایران داشته باشیم، ما در سفارت اسلواکی در ایران آماده هستیم در این زمینه ها مذاکره و همکاری کنیم.
لوبومیر گولیان با اشاره به برخی مشکلات پیش روی فعالین اقتصادی دو طرف افزود: در نشست اخیری که با وزیر و مدیران اقتصادی کشورمان در اسلواکی داشتیم همه ی این موارد را مطرح کرده و در این خصوص صحبت کرده ایم، امیدواریم به زودی مشکلات مختلف بانکی و ارتباطی میان ایران و اسلواکی برداشته و حل شوند.