photo_2017-08-26_09-42-53

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج سی امین جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان کهگیلویه و بویراحمد با حضور شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت،وکیلی عضو هیئت رئیسه مجلس، زارعی نماینده بویراحمد و دنا و هاشمی نماینده کهگیلویه، استاندار، نائب رئیس  اتاق یاسوج، معاونین استاندار، اعضاء شورا، مدیران دستگاههای دولتی و نمایندگان و فعالین بخش خصوصی در سالن جلسات اتاق یاسوج برگزار شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت: جلوی رفتارهای فسادزا در حوزه فعالیت‌های اقتصادی گرفته شود

وزیر صنعت، معدن و تجارت در این نشست تأکید کرد: جلوی رفتارهای فسادزا در کنار قوانین و بروکراسی‌های زائد در مسیر سرمایه‌گذاری‌های واقعی بخش خصوصی و فعالیت‌های اقتصادی باید گرفته شود.

محمد شریعتمداری در نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی کهگیلویه و بویراحمد در یاسوج اظهار داشت: عزم دولت دوازدهم در حوزه فعالیت‌های اقتصادی به‌ویژه بخش صنعت و معدن برای استفاده از ظرفیت‌های مردمی و مشارکت بخش خصوصی جدی است.
وی وضعیت رونق اقتصادی و فضای کسب‌وکار در جمهوری اسلامی را نسبت به استانداردهای بین‌المللی پایین دانست و گفت: رتبه ایران در این راستا گرچه ظرف چهار سال گذشته از ۱۵۴ به ۱۲۰ رسیده اما همچنان این رقم در شان کشور با ظرفیت‌های متعدد و متنوع آن نیست.
شریعتمداری تصریح کرد: رتبه ایران در حوزه آزادی‌های اقتصادی از ۱۷۳ به ۱۵۵ در دولت یازدهم رسیده که این رقم نیز همچنان فاجعه‌آمیز است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت یادآور شد: اتصال به زنجیره ارزش جهانی، همکاری بیشتر دولت و بخش خصوصی، تأکید بر فعالیت‌ها برحسب قوانین، ساماندهی و اصلاح نظام پولی و بانکی کشور و ایجاد صنایع با حفظ مسائل زیست‌محیطی ازجمله هدف‌گذاری‌های مهم در رشد و توسعه صنعتی است.

راه‌اندازی نمایندگی سازمان‌های ایدرو و ایمیدرو در کهگیلویه و بویراحمد
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در برخی مناطق کمتر توسعه‌یافته همچون استان کهگیلویه و بویراحمد که بخش خصوصی توان کمتری دارد و زمینه برای سرمایه‌گذاری‌ها هنوز فراهم نشده نمایندگی سازمان‌های ایدرو و ایمیدرو راه‌اندازی خواهد شد.
سازمان‌های گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) و سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) از جمله شرکت‌های وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت است.
شریعتمداری همچنین تغییر ساختار این وزارتخانه را یکی از اولویت‌های مهم در دولت دوازدهم دانست و تأکید کرد: وظایف و کارکرد برخی معاونت‌ها و سازمان‌های وابسته سنخیت چندانی با اهداف و رویکردهای مورد نظر در این وزارتخانه ندارند.

تشکیل سازمان حمایت از صنایع روستایی
شریعتمداری تعداد واحدهای صنعتی فعال در سطح کشور را حدود ۸۵ هزار مورد دانست و تأکید کرد: ۸۱ هزار واحد از این تعداد در حوزه صنایع خرد و کوچک فعال است.
وی با بیان اینکه روستاها در حوزه فعالیت‌های صنایع کوچک در کشور رها شده و تاکنون فاقد متولی است، تصریح کرد: سازمان حمایت از صنایع روستایی در وزارت صنعت، معدن و تجارت در آینده‌ای نزدیک ایجاد خواهد شد.
وی ابراز داشت: هم‌اینک شرکت شهرک‌های صنعتی که وظایف خود را تنها در واگذاری زمین به سرمایه‌گذار خلاصه کرده در اولویت تغییر ساختار قرار گرفته است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: فعالیت و تلاش برای توسعه و توانمندسازی مناطق کمتر توسعه‌یافته نقشی تأثیرگذار در فعالیت‌های اقتصادی دارد.

photo_2017-08-26_09-43-11

سیاست تنش‌زدایی دولت در شکوفایی اقتصاد داخلی مؤثر است
وزیر صنعت، معدن و تجارت با تأکید بر برنامه‌ریزی و تعیین خط و مشی اصولی دولت دوازدهم در حوزه‌های داخلی و خارجی، گفت: یکی از سیاست‌های اصلی در این راستا صیانت از برجام و سیاست راهبردی تنش‌زدایی در سطح منطقه وجهان است.
شریعتمداری گفت: ازجمله چالش‌ها و مشکلات اساسی بسیاری از سرمایه‌گذاران داخلی در استان‌های مختلف نبود بازار سرمایه و تجاری‌سازی است که رفع این مشکل باید با کمک سیاست خارجی کشور حل شود.
وی افزود: باید راه انتقال صحیح سرمایه‌های خارجی در داخل کشور انجام شود که تحقق این مهم نیازمند حمایت جدی و نقش‌آفرینی سیاست خارجه کشور است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: همچنین یکی از سیاست‌های راهبردی دولت دوازدهم در حوزه سیاست داخلی تأکید بر تحقق و اجرای منشور حقوق شهروندی است که نقش تعیین‌کننده‌ای در حمایت از سرمایه‌گذاران و رونق فعالیت‌های اقتصادی خواهد داشت.
شریعتمداری ابراز داشت: ‌ایجاد نشاط در جامعه و تقویت اعتماد عمومی از طریق عمل به وعده‌ها ازجمله سیاست‌های داخلی موردنظر معنای واقعی می‌یابد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه سفر یک‌روزه خود به کهگیلویه و بویراحمد پس از شرکت در نشست شورای اداری و دیدار با فعالان اقتصادی در یاسوج به‌منظور افتتاح و بازدید از چند طرح صنعتی و معدنی به شهرستان‌های گچساران و کهگیلویه سفر کرد.

وکیلی: جاذبه سپرده‌گذاری بانک‌ها مانعی بزرگ سر راه رونق تولید/سپرده‌گذاری باید تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان باشد

 محمدعلی وکیلی در این نشست با اشاره به برخی از موانع بر سر راه تولید و سرمایه‌گذاری در این بخش اظهار کرد: برای مثال سرمایه‌گذار در بخش سیمان و آجر سرمایه‌گذاری می‌کند و کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی راه‌اندازی می‌شود که این تازه اول مصیبت است.

عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بعد از راه‌اندازی تازه مصیبت حمل و نقل و صادرات و بازار و سایر مشکلات را دارند و یکی از دلایل مهم این است که توجهی به موضوع آمایش در سرمایه‌گذاری نشده است.

وکیلی در بخش دیگری از اظهارات خود با بیان اینکه اقتصاد کشور بانک‌محور است اظهار کرد: برای رونق تولید باید بانک‌ها جاذبه سپرده‌گذاری را از دست بدهند.

این عضو هیأت رئیسه مجلس افزود: به همین خاطر بخش خصوصی پول خود را به بخش تولید نمی‌آورد لذا باید سپرده‌گذاری در سقف محدود و ۲۰۰ میلیون تومان باشد.

وی در ادامه همین مبحث افزود: البته دولت نباید اجازه دهد که این پول تا مدتی وارد بازار ارز و طلا شود تا این که به حوزه تولید و سرمایه‌گذاری رفته و رونق ایجاد کند.

 

هاشمی پور: انتظار می‌رود وزیر صنعت و معدن، فسفات چرام را بعد از ۴۰ سال تعیین تکلیف کند.

عدل هاشمی‌پور در این نشست اظهار داشت: انتظار می‌رود وزیر صنعت مقدمات تسریع در روند مطالعات و امکان‌سنجی فسفات چرام توسط ایمدرو را در کمترین زمان ممکن فراهم کند.

وی خواستار برطرف کردن مشکلات سد راه عملیات اجرایی سیمان سپوی دهدشت شد و ادامه داد: این کارخانه در صورت راه‌اندازی نقش به‌سزایی در توسعه صنعتی استان و ایجاد اشتغال دارد.

هاشمی‌پور افزود: برای کارخانه سیمان سپوی دهدشت ۹۵ میلیون یورو فایناس پیش‌بینی شده و هم‌اکنون در پیچ و خم اداری مانده است.

نماینده مردم کهگیلویه, بهمئی, لنده و چرام در مجلس شورای اسلامی گفت: سیمان سپو در صورت رفتن زیر خط تولید با توجه به فاصله کمتر از ۸۰ کیلومتر در صادر کردن محصول هیچ مشکلی وجود ندارد.

هاشمی‌پور بیان کرد: انتظار می‌رود مسئولان و متولیان امر برای برطرف کردن مشکلات کارخانه آجر دهدشت تلاش کنند و امیدوارم فاز دوم این کارخانه به‌زودی راه‌اندازی شود.

عدل هاشمی‌پور اظهار داشت: مسئولان در استان کهگیلویه و بویراحمد تعارفات را کنار گذاشته و به جای کلی گویی یک راهکار عملی برای پیشرفت و توسعه استان ارائه دهیم.

نماینده مردم شهرستان‌های کهگیلویه، بهمئی، لنده و چرام در مجلس شورای اسلامی افزود: آقایان چرا نمی‌گویند در این استان معادن پنهان و آشکار زیادی داریم و ۴۰ است که فقط نام یک معدن برای شهرستان چرام مانده است.

هاشمی‌پور با بیان اینکه معدن فسفات چرام و معدن سرفاریاب بدون هیچ کاری رها شده‌اند خطاب به وزیر صنعت و معدن گفت: کارگروهی را جدا از سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کهگیلویه و بویراحمد در این استان مستقر کنید تا هم تصمیم‌ساز و هم تصمیم‌گیر باشد.

وی بیان کرد: چرا دولتی‌ها سرمایه‌گذار معدنی را که می‌تواند ۵۰۰ نفر را صاحب شغل کند، فراری داده و شرکت سرمایه‌گذار رفت و دیگر هم برنگشت.

نماینده مردم شهرستان‌های کهگیلویه، بهمئی، چرام و لنده در مجلس تأکید کرد: باید برای وضعیت معادن این استان تدبیری اندیشیده شود.

نایب‌رئیس اتاق بازرگانی: بانک‌های خصوصی با فعالان اقتصادی همکاری نمی‌کنند

نائب رئیس اتاق بازرگانی یاسوج گفت: ۱۴۰ میلیاردتومان سفر ریاست جمهوری به کهگیلویه و بویراحمد به بخش خصوصی پرداخت نشد.

چنگیز هاشمی در این نشست اظهارداشت: در سفر ریاست‌جمهوری به این استان مبلغی معادل ۱۴۰ میلیارد تومان یارانه تخصیصی به این استان وعده داده شد اما فقط در حد شعار ماند.

وی با بیان اینکه سازمان توسعه تجارت ایران نیز هیچ همکاری با بخش‌خصوصی در کهگیلویه و بویراحمد ندارد، یادآور شد: بانک‌ها و مؤسسات خصوصی این استان نیز با بخش خصوصی برای رفع موانع تولید هیچگونه همکاری ندارند.

نائب رئیس اتاق بازرگانی یاسوج افزود: متاسفانه مؤسسات و بانک‌های خصوصی با سرمایه گذاران و بخش‌خصوصی همکاری خوبی ندارند و تاکنون نتوانسته‌اند مشکلات موانع تولید را برطرف کنند.

هاشمی با ادامه انتقادات و گلایه‌های خود از بانک‌ها و موسسات‌خصوصی با بخش‌خصوصی در کهگیلویه و بویراحمد, تصریح کرد: این بانک‌ها و مؤسسات، سرمایه‌ها را در این استان جمع‌آوری و به تهران می‌فرستند اما در استان خود کمکی نمی‌کنند.

وی گفت: خواستار راه اندازی کلنیک‌های تخصصی در حوزه مشورتی و راهکاری سرمایه گذاری در کهگیلویه و بویراحمد هستیم.