در پانزدهمین فدارسیون جهانی راهنمایان گردشگری که در بهمن ماه سال ۱۳۹۳ در جمهوری چک برگزار شد، از میان یازده کشور نامزد سه کشور ایران، سنگاپور و دانمارک به عنوان کاندیدای نهایی انتخاب و در نهایت کشور ایران برای اولین بار، با ۱۸ رای موافق میزبانی سال ۲۰۱۷ را کسب کرد.
در پانزدهمین فدارسیون جهانی راهنمایان گردشگری که در بهمن ماه سال ۱۳۹۳ در جمهوری چک برگزار شد، از میان یازده کشور نامزد سه کشور ایران، سنگاپور و دانمارک به عنوان کاندیدای نهایی انتخاب و در نهایت کشور ایران برای اولین بار، با ۱۸ رای موافق میزبانی سال ۲۰۱۷ را کسب کرد.
برنامه این کنوانسیون از ششم بهمن ماه شروع شده و تا هجدهم این ماه ادامه دارد. راهنمایان گردشگری جهان سه روز چهارشنبه تا جمعه هفته گذشته را در استان‌های زنجان، قزوین و همدان سپری کردند و روز قبل در سالن اجلاس سران دور هم جمع شدند تا کنوانسیون ۲۰۱۷ راهنمایان گردشگری را برگزار کنند.
استان های کاشان، اصفهان، یزد و شیراز نیز از چهاردهم الی هجدهم بهمن ماه به عنوان پس تور، میزبان این گروه  خواهند بود. امروز دومین روز برگزاری این کنواسیون در سالن اجلاس سران کشورهاست و تا ۱۳ بهمن ماه ادامه خواهد داشت.
کنوانسیون جهانی راهنمایان گردشگری، بزرگترین و مهمترین گردهمایی راهنمایان جهان است. این رویداد هر دو سال یکبار و زیر نظر مستقیم فدراسیون جهانی راهنمایان گردشگری (WFTGA) در یکی از کشورهای عضو برگزار می شود. کشورهای واجد شرایط برای میزبانی برگزاری کنوانسیون، درخواست کاندیداتوری خود را به هیئت مدیره فدراسیون ارائه می‌دهند.اعضای هیئت مدیره پس از بررسی های لازم، کشورهای مورد تایید را اعلام می کنند تا رقابت به مدت دو سال بر سر کسب میزبانی آغاز شود.
شعار کشور ایران در کنوانسیون ۲۰۱۷ ایران؛ مردمانی مهربان با آغوش باز، فرهنگی کهن و پر رمز و راز نامگذاری شده است.
دستاورد میزبانی این کنوانسیون برای ایران تاکنون آن است که ایران به مدت یک‌سال و نیم تیترِ اول سایت فدراسیون جهانی راهنمایان گردشگری است و این خود تبلیغ بزرگی برای ایران به شمار می‌رود چراکه این سایت ۲۰۰ هزار نفر عضو راهنمای گردشگری دارد. همچنین راهنمایان گردشگری دنیا با شهرهای مختلف ایران آشنا خواهند شد و این کنوانسیون اگر به خوبی برگزار شود می‌تواند تفکر مثبتی را در سطح جهانی درباره گردشگری ایران ایجاد کند. اگر ۳۰۰ راهنمای گردشگری جهانی راضی از کشور خارج شوند، اخباری که درباره امنیت و گردشگری پایدار ایران منتشر می‌شود تبلیغات عظیمی برای گردشگری کشور در سطح جهانی است.
علیرضا سلیمی، عضو هیأت رئیسه فراکسیون میراث فرهنگی و گردشگری مجلس اعتقاد دارد میزبانی کنوانسیون ۲۰۱۷ راهنمایان گردشگری جهان توسط کشورمان می‌تواند موج ایران‌هراسی را تضعیف کند و موجب ارتقاء جایگاه جهانی گردشگری کشورمان شود.
همایش اصلی کنوانسیون ۲۰۱۷ راهنمایان گردشگری جهان روز گذشته با حضور رئیس جمهور، مسئولان سازمان میراث فرهنگی، سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان، شهیندخت مولاوردی معاون امور زنان ریاست جمهوری، نهاوندیان، طالب ریفائی رئیس سازمان جهانی گردشگری و مهرعلیزاده برگزار شد.
حسن روحانی، رییس جمهور و دبیر کل سازمان جهانی جهانگردی در این کنوانسیون، چشم انداز ایران را برای ورود به دنیای گردشگری روشن کرد. چشم‌اندازی که سال‌های سال است در تیرگی به سر می‌برد. در این کنفرانس روحانی اعلام کرد: «نمی‌توان بین ملت‌ها دیوار کشید و با برجام سفره‌مان را برای گردشگران خارجی پهن کردی.»
طالب ریفائی، رئیس سازمان جهانی گردشگری نیز در این برنامه گفت: «من به مردم دنیا پیشنهاد می‌کنم که به ایران سفر کنند چرا که مردم ایران خوب و ملتی فوق‌العاده هستند و با آغوشی گشاده میزبان آنان خواهند بود. ایران همچنین کشوری بسیار مهمی است همچنان که در سازمان گردشگری جایگاه خاصی دارد و در قلب جاده ابریشم قرار گرفته است.»
 او سازمان جهانی گردشگری سال ۲۰۱۷ را سال توسعه پایدار اعلام کرده و گفت: امروزه گردشگری به فعالیت جدی در این حوزه تبدیل شده است؛ چنانکه از هر ۶ نفر یک نفر در سال به سفرهای خارجی می رود که این نشان می‌دهد سفر یک فعالیت تجملی نیست و ما به زودی در دنیا صاحب انقلاب در حوزه سفر و گردشگری خواهیم بود.