photo_2017-01-25_08-27-42

هیئت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج که برای شرکت در نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در مسقط عمان حضور دارد، صبح امروز به دعوت جمال عزیز مدیر عامل منطقه آزاد صحار ، از این منطقه بازدید به عمل آورد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج در دیدار با مدیرعامل منطقه آزاد صحار ضمن معرفی توانمندیهای استان کهگیلویه و بویراحمد، بیان کرد: باتوجه به امکانات و موقعیت ویژه منطقه صحار، می توان به برقراری ارتباط و تبادل تجارت و سرمایه گذاری در آینده امیدوار بود.

 جبار کیانی پور به روابط سیاسی خوب دو کشور و بازار ۸۰  میلیونی  جمهوری اسلامی ایران و همینطور بازار ۳۰۰ میلیونی اطراف این کشور، اشاره کرد و افزود: با اینحال اما متاسفانه تبادل تجاری دو کشور ایران و عمان در سطح پایینی مانده است.

photo_2017-01-25_08-27-55

جبار کیانی پور گفت: نکته ای که در توسعه روابط اقتصادی دو کشور ایران و عمان باید مورد توجه قرار داد، هماهنگی‌های سیاسی مطلوبی است که بین دو کشور وجود دارد.

وی ادامه داد: در سال‌های گذشته که مناقشه بر سر برنامه هسته‌ ای ایران بالا گرفته بود و برخی کشورها به‌دنبال ایجاد تنش در روابط ایران و امریکا بودند، عمان تلاش کرده تا نقش میانجیگر را میان ایران و آمریکا ایفا کند و این تلاش‌ها، حتی پیش از به روی کار آمدن دولت باراک اوباما نیز مشهود بود.

رئیس اتاق یاسوج با اشاره به تسلط ایران و عمان بر دو سوی تنگه هرمز، بیان کرد: افزایش همکاری‌های ایران و عمان در حوزه‌های سیاسی و اقتصادی می‌تواند نقش استراتژیک این دو کشور را به‌ویژه برای بهره‌مندی‌های اقتصادی از ظرفیت حمل‌ونقل دریایی ارتقا دهد.

کیانی پور تصریح کرد: همانطور که کارشناسان اقتصادی ایرانی عقیده دارند، به علت ارتباط فرهنگی و سیاسی مناسب ایران با این کشور، عمان می‌تواند پایگاه اصلی تولیدات و محصولات صنعتی ایران و همچنین پل ارتباطی برای توزیع محصولات ایرانی در سایر کشورهای حاشیه خلیج‌فارس باشد.

رئیس اتاق یاسوج ادامه داد: عزم ما ارتباط فراگیر با عمان و ارتباط تجاری از طریق بنادر این کشور بویژه «صحار» و «دوقوم» و جایگزین کردن این بنادر به جای دیگر بنادر کشورهایی است که روابط تجاری آنها تحت تاثیر مسائل سیاسی و خواسته بدخواهان ایران است.

photo_2017-01-25_08-27-44

کیانی پور اظهار کرد: وجود زیرساخت های مطلوب در بنادر این کشور بویژه بندر صحار، نوید بخش سهولت همکاری میان دوکشور خواهد بود؛ همچنین از نظر تردد به بندرعباس بندر صحار مناسب‌ترین بندر برای همکاری‌های کانتینری است و تجار ایرانی در صدد استفاده مطلوب از این فرصت هستند.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اتاق یاسوج در پایان خاطر نشان کرد: ظرفیت های استان کهگیلویه و بویراحمد در زمینه های خدمات فنی و مهندسی، تولید مواد غذایی، محصولات کشاورزی ارگانیک، گیاهان دارویی و صنایع تبدیلی وابسته به آن می تواند زمینه همکاری بالقوه ای را از طریق بندر صحار فراهم آورد.

در ادامه این دیدار مدیرعامل منطقه آزاد صحار عمان در حضور هیئت اتاق یاسوج به معرفی مختصات و سایت های مختلف صحار پرداخت. وی با اشاره به ظرفیت بالای این منطقه و نزدیکی به ایران به خصوص بندر چابهار، ابراز امیدواری کرد که این بندر بتواند باعت توسعه روابط اقتصادی با ایران شود.

 جمال عزیز با اشاره به نقش منطقه آزاد صحار در تسریع صادرات ایران به دیگر مناطق جهان افزود: این منطقه می تواند مکانی برای تولید مشترک کالا و صادرات به کشورهای مختلف دنیا باشد.

 وی به مشارکت چندین کشور از جمله هلند در منطقه آزاد صحار عمان اشاره کرد و ابراز امیدواری کرد ایران نیز بتواند سهم قابل توجه ای از این مشارکت را در آینده ایفا نماید.

مدیرعامل منطقه آزاد صحار افزود: صحار از نظر زیرساختی، بندر کاملی است، منطقه آزاد صحار نیز یک قطب صنعتی و تجاری مهم است که تجار و سرمایه گذاران ایرانی می توانند از این فرصت استفاده خوبی ببرند.

photo_2017-01-25_08-27-39

وی افزود: عمان موافقتنامه های گمرکی بسیار جذابی با بعضی از کشورهای غربی امضا کرده است. به این ترتیب می توان با اتکا به این تعرفه ها، بندر صحار را مکان مناسبی برای صادرات مجدد کالاهای ایرانی به این کشورها به شمار آورد.

در بخش دیگری از دیدار، کلیپ ویدیویی از توانمندیهای استان کهگیلویه و بویراحمد که به زبان انگلیسی ترجمه شده بود برای حاضران عمانی، به نمایش گذاشته شد.

 در پایان نیز هیئت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج در ضیافت ناهار مدیر عامل منطقه آزاد صحار شرکت و بعد  از آن از پورت منطقه آزاد صحار بازدید به عمل آوردند.

به گزارش روابط عمومی اتاق یاسوج، بندر و منطقه آزاد صحار یک بندر با عمق دریایی بالا و یک منطقه آزاد در منطقه خاورمیانه می باشد که در کشور عمان و در نیمه راه بین دبی و مسقط واقع شده است. سرمایه گذاری ۲۵ میلیارد دلاری حال حاضر انجام پذیرفته روی این بندر آن را به یکی از پروژه های توسعه بنادر و مناطق آزاد با سریع ترین میزان رشد در سرتاسر بنادر جهان بدل کرده است. صحار که مکانی کاملا ایده آل برای کسب و کارهای در حال رشد به شمار می رود امکان دسترسی بی نظیر به کشورهای دارای اقتصادهای پررونق حوزه خلیج فارس و همچنین  ایران را فراهم می کند.