به گزارش روابط عمومی اتاق یاسوج نشست صبحانه کاری هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج و فعالین اقتصادی استان با دکتر نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهور و سرپرست نهاد ریاست جمهوری در سالن کنفرانس های اتاق یاسوج برگزار شد.

IMG_9233

نهاوندیان: رابطه تعاملی خوب بین اتاق بازرگانی یاسوج با مجموعه دولت در استان کهگیلویه و بویراحمد سرمایه ارزشمندی است که در همه جا وجود ندارد.

دکتر محمد نهاوندیان در نشست با فعالان بخش خصوصی کهگیلویه و بویراحمد گفت: وقتی با نیت خالص خدمت به مردم و تلاش برای سربلندی این ملت نجیب وجود داشته باشد و تدبیر هم در کنار صبر کمک کند نصرت الهی حتما کار را به توفیق نهایی می‌رساند.
وی به ساختمان اتاق بازرگانی یاسوج اشاره داشت و افزود: این ساختمان ممکن است برای شما محلی برای جلسات باشد اما برای من نماد عنایت خدا به یک نیت خالص است.
نهاوندیان تصریح کرد: تا زمانی که اینگونه همدلی و انسجام در مجموعه اتاق‌های بازرگانی و بخش خصوصی وجود داشته باشد حتما برکت، استغنا و عزت برای اقتصاد و ملت ایران به همراه خواهد داشت.
وی لازمه پیشرفت را برنامه‌ریزی بلندمدت دانست و بیان کرد: هیچ ملتی را نمی‌توانیم پیدا کنیم که بدون برنامه‌ریزی آینده‌نگر به صورت پایدار پیشرفت کرده باشد.
رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه لازمه برنامه‌ریزی بلندمدت آرامش، اعتماد و امید به آینده است، گفت: دشمنان این ملت نمی‌خواهند در این کشور آرامش ایجاد شده و اعتماد بین ملت و دولت گسترش یابد و نمی خواهند امید به آینده ریشه بدواند، بنابراین هر کس به آینده این کشور علاقه‌مند است باید از این سرمایه آرامش، اعتماد و امید حراست کند.
نهاوندیان با اشاره به اینکه برخی می‌خواهند در کشور ناآرامی ایجاد شود، عنوان کرد: برخی حاشیه‌سازی‌ها و دروغ‌پردازی‌ها هدفی جز ایجاد ناآرامی و به هم زدن این حال آرامشی که مردم پیدا کرده‌اند ندارد.
وی نگهبان واقعی این آرامش و اعتماد و امید را مردم دانست و ابراز کرد: هر کدام از ما نیز باید وظیفه خود را در این زمینه انجام دهیم.
سرپرست نهاد ریاست جمهوری وجود جوان تحصیل‌کرده امیدوار و مصمم را لازمه توسعه و پیشرفت بلندمدت دانست و تصریح کرد: شما این سرمایه را در استان کهگیلویه و بویراحمد دارید، اما باید به این جوان راهنمایی داد و از او حمایت کرد.
نهاوندیان بیان کرد: من پیشنهاد مشخصی برای ایجاد اشتغال در این استان دارم و آن اینکه هر کدام از شما فعالان بخش خصوصی که توشه‌ای از تجربه و توانمندی و دانش دارید یک جوان یا بنگاه کوچک را تحت پوشش بگیرید.
وی اظهار کرد: در کشورهای توسعه یافته تجربه بزرگی در مدیریت وجود دارد و آن هم منتورینگ است، به این صورت که هر بزرگی مسئولیت مربی‌گری یک جوان یا بنگاه کوچک را به عهده می‌گیرد.
محمد نهاوندیان گفت: هر کدام از شما نیز می‌تواند یک بنگاه کوچک را به شاگردی پذیرفته و هفته ای دو ساعت او را راهنمایی کنید تا ببینید چه غوغایی در این استان رخ می‌دهد.
نهاوندیان تاکید کرد: اگر ما مسئولیت انتقال تجارب از نسل اصیل کارآزموده و باتجربه به نسل جوان پرشور و با دانش اما کم تجربه را به عهده بگیریم به هدف بزرگ توسعه بنگاه های خرد و کوچک که اشتغال زایی ایجاد کنند خواهیم رسید.
وی میانگین لازم برای ایجاد هر شغل در پروژه های بزرگ را حدود یک میلیارد هزینه عنوان و بیان کرد: این در حالی است که در بنگاه های خرد و کوچک با ۱۰ یا ۱۵ میلیون تومان می توان شغل ایجاد کرد.
رئیس رئیس دفتر رئیس جمهور تصریح کرد: مشکل اشتغال را باید با رویکرد اجتماعی در اشتغال حل کرد و این کار فقط از عهده دولت برنیامده و نیازمند مشارکت بخش خصوصی است.
نهاوندیان در ادامه با تاکید بر اینکه کلینیک های صنعت و تولید و دفاتر مشاوره تولید و بازاریابی باید حمایت شود، گفت:استان شما باید ۵ یا ۱۰ تا از این کلینیک ها داشته باشد تا به آنها مراجعه کنند و نسخه شفابخش برای بخش صنعت بنویسند.
وی با اشاره به اینکه صنعت گاهی از نظر حسابداری یا بازاریابی بیمار است و نیاز به تجویز نسخه دارد، عنوان کرد: از طرفی هر بنگاه کوچکی نیز نمی تواند یک واحد بازاریابی یا تحقیق و توسعه ایجاد کند، بنابراین کلینیک هایی نیاز داریم که نسخه بنویسند و نظارت کنند.
رئیس دفتر رئیس جمهور تاکید کرد: ما در صندوق شکوفایی و نوآوری از این کلینیک ها حمایت می‌کنیم.
نهاوندیان با تاکید بر تقویت رابطه بین صنعت ودانشگاه، ابراز کرد: این کار در کل کشور می تواند شفابخش وضعیت صنعت ما باشد.
وی عنوان کرد: همه ما نگران واحدهای تولیدی هستیم که تعطیل یا نیمه تعطیل شده آن، درست است که مشکل تعداد زیادی از این واحدها سرمایه در گردش است اما مشکل همه این نیست بلکه برخی از آنها تکنولوژیشان دیگر توان رقابت ندارد.
سرپرست نهاد ریاست جمهوری با بیان اینکه دولت با جدیت از شرکت های دانش بنیان حمایت می کند، گفت: این شرکت ها از موارد افتخارآفرین کارنامه دولت هستند و در استان کهگیلویه و بویراحمد نیز هر تعداد که شرکت دانش بنیان ایجاد شود ما قول حمایت و تأمین مالی می دهیم.
نهاوندیان با بیان اینکه پول، دانش و نیروی انسانی همه منوط به اصلاح فرهنگ است، افزود: باید فرهنگ ارزش بودن ابراز ناتوانی جای خود را به فرهنگ ارزش بودن ابراز توانمندی بدهد.
وی با اشاره به اینکه در فرهنگ اسلامی و ایرانی ما هیچ کس ابراز ناتوانی و نیاز نمی کرد و همه با سیلی صورت خود را سرخ نگه می داشتند، اظهار کرد: در سالهای گذشته چه اتفاقی رخ داد که فرهنگ ابراز عجز، نامه دادن و التماس کردن گسترش یافت.
رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه باید در جوان هایمان احساس استغنا را ایجاد کنیم
کنیم، عنوان کرد: با ایجاد این احساس، همه مشکلات ما حل می شود.
وی تاکید کرد: باید از این فرصت تأمین مالی که به طور استثنایی در این استان اعلام شده است استفاده کنید و اجازه ندهید حتی یک هفته از این فرصت بگذرد.
رئیس دفتر رئیس جمهور در ادامه گفت: رابطه تعاملی خوب بین اتاق بازرگانی یاسوج با مجموعه دولت در استان کهگیلویه و بویراحمد سرمایه ارزشمندی است که در همه جا وجود ندارد در این تعامل شورای گفت و گو تشکیل دهید، نتایج مصوبات سفر اخیر هییت دولت را پیگیری کنید و برای این اقدام گفته های رئیس جمهور را مبنی قرار دهید.
نهاوندیان گفت: اجازه دهید اجرای سریع این تصمیمات برای دیگران الگو و پایلوت شود.
ما در این مجموعه شرایطی که در منطقه داریم واقعا با انسجام و وحدت توانسته ایم هم امنیت داشته باشیم هم رشد.
وی در ادامه بیان کرد: در این شرایط سقوط قیمت های نفتی هیچکدام از کشورهای صادرکننده نفت هنوز نتواسته اند از زیر بار این ضربه و شوک که سال گذشته وارد شد کمر راست کنند و ایران اولین کشوری است که با وجود این فشار به رشد خود برگشت است.
وی افزود: که این حاصل انسجاام است و باید این انسجام را حفظ کنیم
نهاوندیان خاطر نشان کرد: فضای اتاق باید فضای همدلی و همبستگی باشد این انسجام سرمایه بزرگی است، چرا که اگر تفرقه ایجاد کنند با هیچ هزینه ای نمی توان آن را برگرداند.

 

کیانی‌پور: اتاق بازرگانی یاسوج در همه رویدادهای اقتصادی کهگیلویه و بویراحمد نقش‌آفرینی می‌کند

رئیس اتاق بازرگانی یاسوج گفت: اتاق بازرگانی یاسوج در همه رویدادهای اقتصادی کهگیلویه و بویراحمد تأثیرگذار بوده و نقش‌آفرینی می‌کند.

جبار کیانی‌پور در ابتدای این نشست ضمن عرض خیرمقدم به رئیس‌جمهور و هیئت همراه که استان کهگیلویه و بویراحمد را به عنوان سی‌امین مقصد سفرهای استانی خود انتخاب کردند، از دکتر نهاوندیان رئیس دفتر رییس جمهور به عنوان معمار کارآمدی، تأثیرگذاری و شکوفایی در بخش خصوصی کشور و اتاق بازرگانی ایران و همچنین طراح اندیشه‌های نو و پویا یاد کرد.

وی با بیان اینکه اتاق بازرگانی یاسوج با مجموعه دولت و استانداری کهگیلویه و بویراحمد تعامل خوبی دارد، گفت: اتاق بازرگانی یاسوج با وجود اینکه کوچکترین اتاق بازرگانی کشور است در همه رویدادهای اقتصادی استان نقش‌آفرینی کرده و تأثیرگذار بوده است و استاندار کهگیلویه و بویراحمد نیز اهمیت ویژه‌ای برای آن قائل است.

رئیس اتاق یاسوج با اشاره به اینکه برای هر اقدام اقتصادی که بخواهد در این استان رخ دهد از مشاوره‌های اتاق بازرگانی یاسوج استفاده می‌شود، افزود: علاوه بر این، اتاق یاسوج با مجموعه قوه قضائیه نیز ارتباط خوب و تعامل بسیار سازنده‌ای داشته و کمیته‌های حمایت قضایی را به طور مرتب برگزار می‌کند.

کیانی‌پور با بیان اینکه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج در بین استان‌های کشور، جزء سه استان برتر از لحاظ برگزاری نشست‌های شورای گفت‌وگوی بخش خصوصی و دولت است، تصریح کرد: ما با برگزاری ۲۲ شورای گفت‌وگوی بخش خصوصی و دولت با استان‌های اصفهان و اردبیل رقابت می‌کنیم.

وی بیان کرد: فعالان اقتصادی که امروز در حضور شما هستند همه از اندیشمندان این استان بوده و کسانی هستند که با همه توان برای شکوفایی اقتصاد این استان تلاش می‌کنند و امروز نیز به سبب توفیق دیدار شما، یکی از روزهای خوب آنها است.

رئیس اتاق یاسوج با اشاره به سخنان رییس دفتر رییس جمهور مبنی بر ایجاد ظرفیت‌های کوچک کارآفرینی در استان کهگیلویه و بویراحمد با توجه به پتانسیل‌های موجود در این استان، اظهار کرد: ما بسیار بهتر می‌توانیم در این مقوله به بحث رونق فضای کسب و کار، اشتغال و پایین آوردن نرخ بیکاری در استان کمک کنیم و ایجاد کسب و کارهای خرد می‌تواند در حوزه‌های مختلف از جمله گردشگری، صنایع دستی، میراث فرهنگی و غیره نقش‌آفرینی کند.

وی به بحث ایجاد صندوق حمایت از توسعه استان کهگیلویه و بویراحمد اشاره داشت و تصریح کرد: امیدواریم با ایجاد این صندوق که قرار است طبق تأکید رئیس‌جمهور و دستور رئیس کل بانک مرکزی، با حمایت‌بانک‌ها ایجاد شود، بتوانیم این عقب‌ماندگی تاریخی استان را که با توجه به نبودن زیرساخت‌ها نصیب آن شده است را جبران کنیم.

رئیس اتاق یاسوج با بیان اینکه در این ماراتن نفس‌گیر توسعه به دلیل نبود زیرساخت ها شاید نتوانیم به استان‌های برخوردار برسیم، تأکید کرد: این موضوع نگاه ویژه رئیس دفتر رییس جمهور به این صندوق را می‌طلبد.

کیانی‌پور با تأکید بر اینکه دولت تدبیر و امید باید نگاه ویژه به استان کهگیلویه و بویراحمد داشته باشد، عنوان کرد: اگر این استان به صورت ویژه دیده نشود، به طور قطع ما نمی‌توانیم پاسخگوی نیاز اشتغال جوانان بیکاری باشیم که در این استان زندگی می‌کنند.

وی تصریح کرد: کهگیلویه و بویراحمد از جمله استان‌هایی است که به دلیل زاد و ولد بیشتر، عشایری بودن و نرخ رشد جمعیت بیشترین تعداد جوانان را داشته و بین ۱۲ تا ۱۵ هزار دانشجو دارد و اینها کسانی هستند که پشت درب‌های کار ایستاده‌اند و ما باید این موضوع را مورد توجه ویژه قرار دهیم.

رئیس اتاق یاسوج خطاب به نهاوندیان گفت: اندیشه شما این بوده که اتاق بازرگانی باید پایلوت کارآفرینی باشد و بیشتر از هرجای دیگر برای بحث کارآفرینی احساس مسئولیت کند، بنابراین توقع داریم در این سفر، استان کهگیولیه و بویراحمد به صورت ویژه دیده شود و ما نیز از برکت وجود شما و دولت تدبیر و امید در روز میلاد نورانی امام هشتم برخوردار شویم.

 

نائب رئیس اتاق یاسوج: لازمه کارآفرینی تأسیس پارک علمی فناوری، مرکز رشد و شرکت‌های دانش بنیان است

نائب رئیس اتاق یاسوج نیز در این نشست لازمه کارآفرینی در استان را تأسیس پارک علمی فناوری، مرکز رشد و شرکت‌های دانش بنیان عنوان کرد.

چنگیز هاشمی نیز در این نشست مشکل اساسی جامعه امروز را اشتغال دانست و گفت: تنها راهکار برای ایجاد اشتغال کارآفرینی است.
وی افزود: اگر به بیشینه تاریخ تمدن بشر نگاه کنیم می‌بینیم که از انقلاب صنعتی به بعد عملا کارآفرینی شکل گرفت، این در حالی است که بعد از گذشت بیش از ۴ قرن هنوز در برخی از مناطق استان کهگیلویه و بویراحمد نیروهای عامل تولید و کار همان بازوی انسان و حیوان است و این موضوع عملا نشان می‌دهد که ما هنوز با مرحله صنعتی شدن فاصله زیادی داریم.
این فعال بخش خصوصی کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: اگر قرار است وارد چرخه صنعت و دوران صنعتی شویم در حالی که دنیا امروز در حال گذار از دوران پساصنعتی است، پس عملا ما از دنیا بسیار عقب‌تر هستیم.
هاشمی عنوان کرد: بر این اساس، امروزه بحث کارآفرینی و تبدیل ایده به محصول امر مهمی است که لازمه و اساس آن مبتنی بر تأسیس پارک علمی فناوری، مرکز رشد و شرکت‌های دانش بنیان است.