رئیس اتاق بازرگانی یاسوج با بیان اینکه بخشی از درآمدها و دارایی‌های تولیدکنندگان ما درون بانک‌ها بلوکه شده است، گفت: آزادسازی وثایق مازاد توسط بانک‌ها به پویایی فضای کسب و کار کمک می‌کند.
جبار کیانی در نشست کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: با توجه به رویکرد جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت برای رونق بخش تولید پس از مهار تورم، باید تغییر رفتارهای جدیدی در ستادهای تسهیل داشته باشیم به طوری که این تغییر رفتارها ستادهای تسهیل را کارآمدتر، ستادهای رونق را پویاتر و فضای کسب و کار را جدی‌تر کند.
وی افزود: هرچند ما امروز عملاً در کشور چیزی به نام کمبود تولید محصول نداریم، اما اشتغال ما متأثر از فضای کسب و کار است.
کیانی پور تصریح کرد: ما در بخش خصوصی معتقدیم با وجود با همه تلاش دولتمردان در حوزه‌های مختلف متأسفانه با کمبود نقدینگی روبرو هستیم و شاید این موضوع یکی از مهم‌ترین علل عیان نبودن مصوبات ستاد تسهیل و رفع موانع تولید باشد.
وی با تأکید بر اینکه امروز استمهال بدون تزریق نقدینگی مفهومی ندارد و تنها این دست و آن دست کردن صنعت است، بیان کرد: اگر استمهال انجام شود و هم‌زمان سرمایه در گردش نیز به واحدهای تولیدی تزریق شود و در عین حال بررسی و تجدیدنظر عملکرد واحدهای تولیدی  در دستور کار ستاد تسهیل قرار گیرد می‌توان به رونق تولید امیدوار بود.
این فعال بخش خصوصی با بیان اینکه آزادسازی وثایق مازاد توسط بانک‌ها به پویایی فضای کسب و کار کمک می‌کند، گفت: بخشی از درآمدها و دارایی‌های تولیدکنندگان ما درون بانک‌ها بلوکه شده است و با وجود مصوباتی که وجود دارد متأسفانه به جای اینکه محل اجرای واحد تولیدی ارزش پیدا کند در حال حاضر بی‌ارزش‌ترین وثیقه در بین بانک‌ها محل اجرای واحدهای تولیدی است.
کیانی پور با تأکید بر اینکه این موضوع ضرر بزرگی به بخش تولید کشور وارد می‌کند، عنوان کرد: دولت باید این موضوع را در دستور کار قرار دهد تا محل اجرای طرح‌های تولیدی در وثایق بانک‌ها قرار گیرد و بانک‌ها وثایق مازاد سرمایه‌گذران را آزاد کرده تا این وثایق با ورود به فضای کسب و کار به رونق تولید کمک کند.
وی کاهش نرخ سود بانکی را از دیگر مطالبات بخش خصوصی عنوان و اظهار کرد: با توجه به اینکه تورم از ۴۰ درصد به ۱۱ درصد رسیده امیدواریم این کاهش تورم در کاهش نرخ سود بانکی مؤثر واقع شود.
رئیس اتاق بازرگانی یاسوج با بیان اینکه با وجود کاهش تورم هنوز تسهیلات با نرخ ۲۱ درصد پرداخت می‌شود، گفت: باید شرایطی ایجاد شود که با کاهش نرخ سود بانکی از طریق شورای پول و اعتبار تمهیداتی برای رونق فضای کسب و کار ایجاد شود.
کیانی پور ایجاد بازار صادراتی برای جبران کمبود ارزی کشور را ضروری عنوان کرد و ادامه داد: تضمین فاینانس‌های بخش خصوصی نیز باید توسط دولت در دستور کار قرار گیرد که متاسفانه تاکنون کمتر به این مقوله پرداخته شده است.
وی با بیان اینکه بالغ بر ۹۰ درصد اشتغال استان کهگیلویه و بویراحمد متأثر از صنایع متوسط و کوچک است، ابراز کرد: تقاضا داریم سهم این استان در تخصیص اعتبارات به گونه‌ای باشد که در توسعه این استان نقش‌آفرینی کند.