به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج صبح روز یک شنبه ۱۵ آذرماه ۹۴ نشست خبری رئیس اتاق یاسوج با اصحاب رسانه استان کهگیلویه و بویراحمد برگزار شد.
رئیس اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج در ابتدای این نشست با بیان اینکه اصحاب رسانه رکن اساسی توسعه اقتصادی کشور هستند، اظهار کرد: توسعه اقتصادی کشور بدون دخالت اصحاب رسانه به سرانجام نخواهد رسید.
رئیس اتاق یاسوج با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری پیرامون رونق فضای کسب و کار، تصریح کرد: امروزه کشوری قدرتمند است که بتواند بازارهای بین‌المللی را فتح کند.
وی ادامه داد: اعتماد مردم به دولت یازدهم نیز پیرامون معیشت مردم و رونق کسب و کار بود که وقتی دشمن نتوانست با جنگ سخت و به بهانه فن‌آوری هسته‌ای ما را مورد هجوم قرار دهند، با انواع تحریم‌ها اقتصاد کشور را نشانه گرفت.
کیانی‌پور در ادامه به ظرفیت و پتانسیل‌های استان کهگیلویه و بویراحمد اشاره کرد و گفت: در شرایطی که ایران پل ارتباطی بین کشورهای اروپایی و آسیایی بوده و کشورهای دنیا بر سر آن در رقابت هستند، بدون شک استان‌هایی مانند استان ما با ظرفیت و قابلیت‌های مورد توجه باید در این رویداد نقش آفرینی کنند.
وی گفت: اتاق بازرگانی کهگیلویه و بویراحمد طبق قانون در زمینه هزینه‌های انجام شده در امور مختلف استقلال دارد و نحوه کمک به اتاق منوط به هیئت‌رئیسه اتاق ایران است.
جبار کیانی پور به رسالت اتاق های بازرگانی اشاره کرد و افزود: کوشش در راه شناسایی بازار کالاهای صادراتی ایران در خارج از کشور را از اختیارات و وظایف مهم اتاق می باشد.
وی با بیان اینکه برقراری ارتباط با کشورهای خارجی و معرفی و صادر کردن محصولات استان به آن کشورها راه توسعه اقتصادی استان را هموار می‌کند، گفت: به جهت اینکه روسیه همواره شریک اقتصادی ایران در همه زمینه‌ها و در زمان تحریم بوده، اتاق بازرگانی آن کشور را جهت ارتباط اولیه و ورود به کشورهای خارجی انتخاب کرد.
وی افزود: ایران امنیت‌ترین کشور خاورمیانه است و به همین دلیل کشورهای اروپایی و آسیایی به دنبال تسخیر بازار ایران هستند و ما باید از این فرصت استثنایی که در کشور ما ایجاد شده، برنامه جامع و کاملی که از پتانسیل‌ها وظرفیت‌های استان آماده کردیم در اختیار اتاق بازرگانی کشور بدهیم تا در اختیار هیئت‌های خارجی قرار دهند.
کیانی پور در ادامه به چرایی انتخاب کشور روسیه برای مقصد این سفر اشاره کرد و گفت: مأموریت جدید اتاق بازرگانی گرفتن بازارهای بین‌المللی و رونق صادرات است.
وی ادامه داد: روسیه یکی از استراتژیک‌ترین کشورها در حمایت تمام قد از ایران است و آن کشور در دوره‌های مختلف تحریم از ایران حمایت کرد است، روسیه کشور پهناوری است و به دلیل سرمای زودرس و سخت در این کشور بازار پرمصرفی در بحث مواد غذایی دارد و سایر کشورها برای گرفتن بازار روسیه با هم رقابت دارند.
وی با بیان این‌که همه هزینه‌های این سفر از منابع اتاق بازرگانی تامین شد، یادآور شد: سفر هیئت اقتصادی کهگیلویه و بویراحمد حتی یک ریال برای دولت هزینه نداشت.
کیانی‌پور به ظرفیت‌های استان در بخش‌های نفت و گاز، جنگل، مزارع، آبزیان و تولیدات کشاورزی اشاره و گفت: این ظرفیت‌ها به سفارت ایران در کشور روسیه ارسال و آن کشور پس از بررسی و انجام مکاتبات لازم استان «امسک» روسیه را برای ورود هیئت اقتصادی استان انتخاب کرد.
این مسئول با اشاره به این که برنامه‌ریزی سفر هیئت اقتصادی کهگیلویه و بویراحمد روسیه از سال پیش انجام شده بود، یادآور شد: مهم‌ترین رسالت اتاق بازرگانی تدارکات، برنامه‌ریزی و حضور در نمایشگاه‌های خارجی است.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج ادامه داد: نیمی از افراد حاضر در سفر هیات تجاری استان به روسیه بخش دولتی بود چرا که بدون حضور مدیران دولتی نمی‌توانستیم تفاهم‌نامه اقتصادی امضاء کنیم و از آن طرف دولت هم باید پاسخگوی مطالبات بخش خصوصی باشد.
کیانی‌پور ضمن ابراز خوشحالی از سفر به روسیه، گفت این سفر دستاوردهای خوبی برای استان داشته و اتاق مصمم است نهضتی را که شروع کرده ادامه دهد تا به نتایج مفید و مورد نظر در جهت توسعه اقتصادی استان برسد.
رئیس اتاق یاسوج با بیان اینکه شناسایی ظرفیت‌ها، منابع، بازارها، قوانین و گمرک از مهم‌ترین عوامل تاثیر‌گذار بر صدور یک کالا است، اذعان کرد: تفاهم‌نامه‌هایی با کشور روسیه منعقد و امضاء کرده‌ایم که امیدواریم در توسعه اقتصادی استان موثر باشند.
وی امضاء تفاهم‌نامه در حوزه گیاهان دارویی (تولید دارو با پایه گیاهی) و فروش گل را از مهم‌ترین دستاوردهای این سفر عنوان کرد.
رئیس اتاق بازرگانی یاسوج حمایت از دولت تدبیر و امید و تلاش جهت دسترسی به بازارهای خارجی را از مهم‌ترین برنامه‌های اتاق بازرگانی دانست و گفت: کهگیلویه و بویراحمد علی‌رغم وسعت و جمعیت کم، ظرفیت و پتانسیل خوبی داشته و توانایی حضور در بازارهای خارجی را دارد.
وی از حضور هیئت اقتصادی کشور روسیه به ایران و کهگیلویه و بویراحمد در اوایل سال آینده خبر داد و اذعان کرد: پیش‌بینی می‌شود در اردیبهشت ۹۵ هیئت اقتصادی استان «امسک» جهت بازدید و بررسی منابع نفت و گاز استان به کهگیلویه و بویراحمد سفر کند.
کیانی‌پور در پایان از اعزام هیئت اقتصادی به کشورهای عربی، قطر، عراق، سوریه و امارات متحده عربی خبر داد و گفت: برقراری ارتباط و اعزام هیئت به این کشورها یکی از برنامه‌های مهم و مورد توجه اتاق بازرگانی بوده و آن را جهت برنامه‌ریزی و پیگیری در دستور کار قرار داده است.