استاندار کهگیلویه وبویراحمد گفت: ۷۵طرح در همایش سرمایه گذاری بین المللی ایران که در یاسوج برگزار می شود به سرمایه گذاران داخلی و خارجی معرفی می شوند.

مهندس قوام نوذری در ستاد همایش فرصت سرمایه گذاری استان در یاسوج افزود: ۹۵ طرح به سازمان سرمایه گذاری کشور برای معرفی در این همایش ارسال شد که ۷۵طرح آن تصویب شده است.

وی اظهار داشت: از مجموع این طرحها پنج طرح پتروشیمی نفت، ۱۷طرح صنعتی و معدنی، ۱۴طرح کشاورزی، شش طرح صنایع روستایی، ۲۵طرح گردشگری و هشت طرح ساختگاه نیروگاهی می باشند.           استاندار تصریح کرد: اعتبار ریالی این طرحها نه هزار میلیارد تومان و معادل ارزی کل سرمایه گذاری شش هزار و  ۷۰۱میلیون یورو  و اشتغالزایی آنها ۱۷هزار و ۷۱۱نفر می باشد.

استاندار یاد آور شد: تمامی طرحهای ارائه شده به این همایش دولتی هستند و سرمایه گذاران با دولت سر و کار دارند که یک کار رقابتی است.

استاندار با بیان اینکه، دستگاههای اجرایی که طرحهای خود را برای شرکت در این همایش ارائه داده اند موضوع مالکیت طرح در مذاکره  با سرمایه گذار را به اثبات برسانند، افزود: لازم است زمین، مجوزهای قانونی، میزان سرمایه گذاری، میزان آورده و جزئیات این طرحها از سوی نهادهای دولتی هر چه سریعتر مشخص شوند.
وی به مدیران دستگاههای اجرایی بخصوص متولیان طرحهای سرمایه گذاری تاکید کرد:  این همایش بزرگ و مهم را به عنوان یک فرصت و آزمون ورودی  برای هم اکنون و آینده به عرصه توسعه و جذب سرمایه گذار استانی ، ملی و بین المللی به خوبی پشت سر بگذارند.

وی ببان کرد: هر چند سرمایه گذاران با اطلاعات کافی به استان می آیند اما باید شناخت کامل و روشن تر و به صورت چهره به چهره  از همه جنبه ها انجام پذیرد.

وی اظهار داشت: کهگیلویه و بویراحمد در برخی از مزیتها و ویژگی ها از دیگر استانهای کشور برتر است و از جمله در مسئله امنیت واستراتژی نظامی وهمه زوایا وامتیازات ویژه سرمایه گذاری و فراهم بودن همه ابزار و امکانات و منابع دسترسی به سرمایه گذاری مساعد است و این مسایل باید به خوبی و بطور واقعی، منظقی و شفاف  مطرح شوند.

وی تاکید کرد: همه طرحهایی که بنا است در همایش مطرح شوند باید همه شرایط آن در رابطه با منابع و سرمایه، آب و گاز، راه و برق، زمین و استعلام ها انجام گرفته باشد، بطوریکه در صورت مشخص شدن سرمایه گذار برای هر طرح، آن طرح  آماده عملیات اجرایی باشد.

معاون برنامه ریز استانداری هم گفت: این ۷۵طرح می بایست حتما شریک سرمایه گذاری استانی داشته باشند چرا که با اینگونه شرایط طرح  برای سرمایه گذاران خارجی بیشتر جلب توجه و مشارکت می کند.

مهندس عبدالحسین نافیان افزود: در کنار این همایش نمایشگاهی از توانمندیهای استان و همچنین مشارکت دیگر استانهای کشور برپا خواهد شد.

به گفته وی، بحث اطلاع رسانی ، تهیه زمین ، موضوع استعلامها در دستگاههای مختلف، تهیه زمین و محل برپایی همایش و نمایشگاه و محل اسکان مهمانان و زمینه حضورشان در استان انجام شده است و کمیته های مختلف در این خصوص تشکیل و وظایف آنها مشخص و مشغول به فعالیت هستند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری هم گفت: زمین کافی برای طرحهای بخش صنایع و معادن در همه شهرستانهای مهیا شده است و در این رابطه هیچگونه کاستی وجود ندارد.

دکترعلی حیدری افزود: زمین برای طرحهای سرمایه گذاری بخش کشاورزی از طریق کمیسون ماده ۳۱ و ۳۲ فراهم شده و برای طرحهای بخش گردشگری هم به مساحت ۵۰هکتاربطور کلی زمین تهیه شده است.

وی اظهار داشت: در بخش آب هم برای نیروگاهها که پروژه آنها در محدوده رودخانه ها می باشند مشکل زمین وجود ندارد.

دکتر حیدری یاد آور شد: برای تمام طرحهایی که در همایش ارایه می شوند مشکلی برای  استعلامها، آب ، گاز ، برق و جاده دسترسی وجود ندارد.