گروه بازرگانی: به دنبال اختلالاتی که در تجارت ایران و عراق به‌وجود آمد، در دیدار رئیس شورای عمومی گمرک عراق با رئیس‌کل گمرک ایران سه مانع اصلی افزایش صادرات ایران به عراق اعمال نشدن تعرفه‌های جدید در مرز حاج ابراهیم و اقلیم کردستان، عدم تردد کامیون‌های ایرانی در داخل کشور عراق مطرح شد. مسعود کرباسیان، رئیس‌کل گمرک ایران در این دیدار از اقدامات ستاد توسعه اقتصادی ایران و عراق به‌منظور گسترش همکاری‌های تجاری دوجانبه تشکر کرد و گفت: درباره تعرفه‌هایی که به تازگی برای واردات کالا به عراق وضع شده گمرکات این کشور به نحوی دوگانه عمل می‌کنند و این موضوع مشکلاتی را برای تجار ایرانی به وجود آورده است.

 

وی خطاب به رئیس شورای عمومی گمرک عراق افزود: تعرفه‌های جدید در مرز حاج ابراهیم و اقلیم کردستان اعمال نمی‌شود ولی در مناطق مرکزی و جنوب عراق اجرا می‌شود و این کار موجب می‌شود تا کالاها در این مرزها گران‌تر به دست مشتری برسد.

کرباسیان مانع بعدی در افزایش صادرات ایران به عراق را عدم تردد کامیون‌های ایرانی در داخل کشور عراق عنوان و اظهار کرد: باید برای حل این مشکل هم تمهیداتی در نظر بگیریم چون عملا تخلیه و بارگیری مجدد در سر مرز و انبارداری هزینه‌های بیشتری را به صادرکنندگان ایرانی تحمیل می‌کند و قیمت تمام شده کالاها را برای مصرف‌کنندگان بالا می‌برد.

رئیس‌کل گمرک ایران تاخیر در صدور مجوز استاندارد کشور عراق را مانع بعدی خواند و گفت: اگر کالایی مجوز استاندارد و بهداشت ایران را دارد دیگر لزومی ندارد در سر مرز برای اخذ مجوز استاندارد طرف عراقی کالا معطل بماند و باید این مشکلات را حل کنیم. کرباسیان همچنین درخصوص مزایای پنجره واحد مشترک مرزی و اهمیت آن در تسهیل تجارت دو کشور، همکاری‌های آموزشی و برگزاری کارگاه‌های مشترک آموزشی مطالبی را بیان کرد. بنابر این گزارش، حکیم جاسم جسام رئیس شورای عمومی گمرک عراق نیز در این دیدار با بیان اینکه دولت و ملت عراق به مصرف کالاهای ایرانی علاقه‌‌مندند، گفت: تفاوت اختلاف رویه را در گمرکات عراق قبول داریم و در تلاش هستیم تا حقوق و عوارض یکسان در گمرکات سراسر این کشور اخذ شود.

وی افزود: تردد کامیون‌های ایرانی در عراق از نظر دولت‌ ما مشکلی ندارد و پیگیری خواهیم کرد تا پس از انجام هماهنگی‌های لازم این کار اجرایی شود.

رئیس شورای عمومی گمرک عراق در مورد مشکلات استاندارد هم گفت: امور استاندارد زیر نظر گمرک عراق نیست، اما هماهنگ شده که کارکنان استاندارد در محل گمرکات استقرار پیدا کنند تا تاخیرها برطرف شود.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در بحث ارتباطات بانکی هم باید هماهنگی بیشتری صورت گیرد، گفت: ما از گسترش همکاری‌های آموزشی با گمرک ایران استقبال می‌کنیم.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد