رییس دفتر رییس جمهوری، ایجاد شکاف، بدبینی و دامن زدن به سوء ظن ها در شرایط کنونی را خلاف مصالح ملی دانست و تصریح کرد:باید پیوسته در مساجد، دانشگاه ها، رسانه ها و شبکه های اجتماعی تلاش کنیم تا سرمایه امید و اعتماد در کشور را افزایش دهیم.

محمد نهاوندیان که به عنوان سخنران پیش از خطبه های نماز جمعه تهران صحبت می کرد، گفت:اگر چنین کردیم وهر کدام از ما وظیفه خود را شناختیم و به آن عمل کردیم ، در کنار دستور کار قرار دادن  تدبیر و تعامل و پیش رو قرار دادن سیاست های اقتصاد مقاومتی می توانیم  به روزی برسیم که در آن  اقتصاد، وحدت و انسجام ایران اسلامی در جهان بدرخشد و پیام موفقیت راه حل اسلامی را به همه جهانیان نشان دهد.

دکتر نهاوندیان در سخنان خود با اشاره به تقارن هفته دولت با میلاد مبارک ثامن الحجج امام رضا(ع) ، توجه به عقل و عقلانیت دینی و احتجاج منطقی و برهانی با مخالفان را دو درس بزرگ مکتب و فرهنگ رضوی دانست و در تشریح آموزه و درس نخست گفت:از امام رضا(ع) آموخته ایم که دوست هر انسانی عقل او و دشمنش جهل او است.

رییس دفتر رییس جمهوری با اشاره به اینکه “بسیاری از کمبودها و کاستی ها را نباید به دیگری نسبت داد چرا که گاهی عدم استفاده از خرد، مایه عمده این نارسایی ها و کمبودها است”، افزود: مکتب ائمه ما مکتب دعوت به تعقل دینی است.

وی اظهارداشت: پیرو امام رضا(ع) باید آیین زندگی خود را بر عقلانیت و خردورزی بنا کند و این یعنی تدبیر، اداره امور با تعقل و ملاحظه همه جوانب و در نهایت انتخاب بهترین روش با  بررسی گزینه های مختلف و مشورت با اهل تخصص.

نهاوندیان، درس دوم مکتب و فرهنگ رضوی را درس تعامل دانست و تصریح کرد: امام رضا(ع)  ابایی نداشتند که حتی با مخالفان امامت و ولایت در جمع منطقی بنشینند، شدیدترین حملات را بشنوند و در عین حال  با یک قوت منطقی، آنان را به اقناع در برابر دین خدا برسانند و درس امام به ما می آموزد که از گفت و گو با مخالفان نه تنها هراس نداشته باشیم بلکه از آن استقبال هم بکنیم و آن را فرصتی برای ارائه قوت منطق خودمان در برابر  چشم جهانیان بدانیم.

رییس دفتر رییس جمهوری در ادامه با بیان اینکه دولت یازدهم در دوسال گذشته در خصوص عمل به این دو درس بزرگ مکتب و فرهنگ رضوی یعنی تدبیر و تعامل ، کارنامه درخشانی داشته است ، گفت:دولت با تدبیر این ملت موفق شد در همین شرایط تحریم، وضعیت اقتصادی را به گونه ای تغییر دهد که پیامش به مخالفان، پیام قوت، مقاومت و توانمندی بود.

وی افزود: دولت یازدهم با کمک ملت و حمایت های رهبر معظم انقلاب اسلامی در همین شرایط تحریم، تورم لجام گسیخته بالای ۴۰ درصد در سال ۹۱ را به کمتر از ۱۴ درصد در سال جدید رساند و این روند و راه، باید با قوت، متانت و تدبیر ادامه یابد.

نهاوندیان، پیام این تدبیر به مخالفان را نشاندن آنان بر سر میز مذاکره واقعی دانست و گفت: نرخ رشد اقتصادی که دو سال پیاپی منفی ۶ و ۸ بود در سال ۹۳ با تدبیر دولت و به رغم تداوم تحریم ها و کاهش شدید بهای نفت، مثبت شد و دولت اکنون ایجاد فرصت های شغلی برای جوانان و فارغ التحصیلان دانشگاهی،جذب سرمایه گذاری های جدید  و حمایت از سرمایه گذاری های موجود را در اولویت فعالیتهایش قرار داده است.

رییس دفتر رییس جمهوری، آموزه دوم مکتب رضوی را تعامل عزتمند و سازنده  دانست و افزود: رویکرد این ملت در مناسبات بین المللی با همسایگان و قدرتهای بزرگ جهانی، رویکرد تعامل عزتمند و سازنده بود.در این رویکرد نشان داده شد  در عین حالی که نباید ذره ای از حقوق این ملت کوتاه آمد اما می توان با آمادگی و اعتمادبه نفس در مذاکره ای  واقعی و جدی حضور یافت و اثبات کرد آنچه ما می گوییم عین واقعیت است.

نهاوندیان در تشریح این پرسش که دستاورد این تعامل عزتمند و سازنده در مذاکرات چه بود؟، گفت:دستاورد این مذاکرات این شد که تاکید ایران مبنی بر صلح آمیز بودن برنامه هسته ای اش در متن برجام توسط همان مخالفان مورد تاکید و اقرار قرار گرفت و نتیجه این شد که همان شورای امنیت که شش قطعنامه را علیه کشورمان تصویب کرده بود حتی قبل از اینکه ایران اقدامات ذکر شده در توافق را اجرایی کند،  قطعنامه ای را تصویب و همه آن قطعنامه ها را کنار بگذارد.

رییس دفتر رییس جمهوری ، این فرایند را  ناشی قوت منطق ایران اسلامی دانست و اظهارداشت: همه جهان اکنون و در مرحله ای که هنوز وارد اجرای قطعنامه نشده ایم، با اشتیاق برای همکاری و کار با ایران اعلام آمادگی می کنند و این حاصل رویکرد تعامل سازنده است.

وی با تاکید بر اینکه “در این توافق چیزی که بدست آمده، فقط حفظ حقوق و فناوری هسته ای و غنی سازی و همه تاسیسات هسته ای نیست”، گفت: همان کسانی که اقتصاد و برنامه هسته ای ما را تحریم می کردند اکنون حاضر به همکاری هسته ای با ایران اسلامی شده اند و کشورمان  از این پس در تجارت جهانی هسته ای حضور رسمی قاعده مند دارد.

نهاوندیان حذف برخی تحریمهای ظالمانه پیش از موضوع هسته ای از جمله تحریم های مرتبط با ناوگان هوایی، مواد غذایی و کار با شرکتهای بین المللیرا  از دیگر دستاورد های این تعامل سازنده و توافق برجام خواند و تصریح کرد: این دستاوردهای عزتمندانه حاصل تحقق درس “پایداری بر اصول و ارزش ها و در عین حال استقبال از گفت و گوی منطقی، مستدل و برهانی” است که ما از مکتب رضوی آموخته ایم.

رییس دفتر رییس جمهوری در عین  دستاورد بزرگتر از موضوعات هسته ای و اقتصادی را دستاورد فرهنگی این ملت و شکست همه تبلیغات چندین دهه علیه ایران دانست و اظهارداشت: در جریان این مذاکرات ایران هراسی را که مخالفان با کمک دستگاه های رسانه ای و تبلیغاتی خود پراکنده بودند، نقش بر آب شد و برای همگان آشکار گردید که ایران کشوری صلح طلب و پرچمدار مبارزه با تروریسم، خشونت و افراطی گری است و برنامه هسته ای آن نیز کاملا صلح آمیز است و آنان که رسوا شدند گروه های تکفیری بودند.

نهاوندیان با تاکید بر اینکه “اکنون با بهره گیری از هدایت های رهبر معظم انقلاب اسلامی و انسجام ملی، فصل جدیدی از تدبیر و تعامل آغاز شده است” ، این پرسش را مطرح کرد که در این فضای جدید برای حرکت اقتصادی کشور، چگونه باید عمل کنیم؟

 وی در جواب این پرسش توضیح داد که درس و آموزه ما در این مرحله نیزهمان تدبیر و تعامل است و برنامه کار، باید همچنان که در سیاست های ابلاغی تاکید شده ، تداوم اقتصاد مقاومتی باشد و یکی از اصلی ترین نکاتی که در سیاست های اقتصاد مقاومتی برآن تاکید شده ،کاهش آسیب پذیری اقتصاد است و این معنای اقتصاد مقاومتی است.

رییس دفتر رییس جمهوری گفت: اقتصاد مقاومتی آنگونه اقتصادی است که عوامل بیرونی کمترین اثر را بر آن تحمیل کنند. برای رسیدن به اهداف اقتصاد مقاومتی باید به مرحله ای برسیم که دیگر کسی اندیشه تحریم این اقتصاد را در مخیله اش خطور ندهد و به عبارتی اقتصاد ایران را  تحریم ناپذیر کنیم.

نهاوندیان در تشریح چگونگی تحریم ناپذیر بودن اقتصاد، گفت: راه تحریم ناپذیر بودن اقتصاد همان تدبیر و تعامل است و باید بجای وابسته کردن اقتصاد ایران به این و آن، مسیر مشارکت و سرمایه گذاری مشترک آنچنان پیموده شود که دیگران همان گونه که ما رشد اقتصاد ایران را می خواهیم آنها هم خواهان رشد اقتصاد ایران شوند.

رییس دفتر رییس جمهوری ، رمز موفقیت ایران در استفاده از منابع بین المللی را این سخن دانست که “دسترسی ما به منابع خارجی نباید واردات گرایانه و یا رانت جویانه تعریف شود بلکه باید اولویت جدی ما سرمایه گذاری مشترک با رویکرد صادراتی باشد”.

وی گفت: منابع کشور باید در راه ایجاد فرصت شغلی برای جوانان بکار گرفته شود و با حضور در بازارهای جهانی چنان عمل کنیم که نفع آنها نیز ادامه این مسیر تولید و صادرات در ایران باشد.

نهاوندیان با تشریح بخش هایی از ۲۴ بند سیاستهای ابلاغی اقتصاد مقاومتی و تاکید بر اینکه مفهوم اصلی اقتصاد مقاومتی همچنان که در مقدمه این سیاست ها آمده، اقتصادی است متکی بر دانش و فناوری، عدالت بنیان، درون زا و برون گرا، پویا و پیش رو،  گفت: خوشبختانه راهی که دولت یازدهم در این دو سال پیموده، راه اقتصاد مقاومتی بوده است.

رییس دفتر رییس جمهوری افزود: در بند یک سیاستهای ابلاغی اقتصاد مقاومتی تاکید شده که باید شرایط را برای توسعه کارآفرینی و مشارکت آحاد جامعه تامین کرد و سیاست جدی دولت طی دو سال گذشته ، مقابله با انحصار بوده است.

وی با تاکید بر اینکه ” اگر ما مشارکت می خواهیم باید همه ریشه های انحصار و رانت را بیابیم و ریشه کن کنیم”، تصریح کرد:  همه باید بتوانند در شرایط برابر از فرصت ها استفاده کنند و  لازمه آن بهبود رقابت و محیط کسب و کار است. خوشبختانه این دولت از آغاز، بنای خود را برایجاد فضای رقابتی برای رشد استعدادها و اجرای قانون مصوب بهبود مستمر فضای کسب و کار قرار داد و حاصل آن نیز در رتبه بندی های بین المللی نمایان شد به گونه ای که جایگاه ایران در این عرصه طبق اعلام نهادهای بین المللی بهبود یافته است.

رییس دفتر رییس جمهوری، بند دو سیاست های اقتصاد مقاومتی را  تاکید  بر اقتصاد دانش بنیان برشمرد و گفت:دولت یازدهم از روز نخست فعالیتش تصمیم گرفت به شرکت ها کمک کند و در همین ارتباط و با وجود محدودیت ها در اعتبارات، بیش از ۱۵۰۰ میلیارد تومان به صندوق شکوفایی و نوآوری اختصاص داده شد و  تا امروز ۱۶۰۰ شرکت دانش بنیان ثبت شده و هدف این است که این رقم تا پایان سال سه و نیم برابر شود و به این ترتیب جوان های مبتکر و با استعداد بتوانند با استفاده از این امکان این حوزه ای را که بهره وری بالا در آن است، گسترش دهند.

نهاوندیان  یکی دیگر از بندهای سیاست های اقتصاد مقاومتی را تاکید بر افزایش تولید داخلی نهاده ها و کالاهای اساسی دانست و افزود: با افتخار اعلام می کنم که ما در تولید داخلی کالاهای اساسی رشد خوبی داشته ایم و تراز منفی غذایی کشور که حدود ۸ میلیارد باید می دادیم کالاهای اساسی غذایی وارد کنیم  به ۵ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار کاهش یافته است که این بدان معناست که ما توانستیم با اتکا به تولید داخلی، واردات خود در این عرصه را   ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار کمتر کنیم و درمجموع واردات مواد غذایی را ۹ درصد کاهش دهیم.

وی تامین امنیت غذایی و درمان را از دیگر بندهای اقتصادی مقاومتی ذکر کرد و گفت: در این عرصه مردم ایران شاهد بودند و لمس کردند که اجرای طرح تحول سلامت چه تاثیر عمیقی بر زندگی آنان طی این دو سال برجای گذاشته است به گونه ای که حتی منکران فضیلت های ایران اسلامی هم ناچار به اذعان و اعتراف شدند که این طرح توانسته است یک رضایت مندی گسترده ایجاد کند و هم میزان پرداخت از جیب مردم را به شکل قابل توجهی کاهش دهد و هم پوشش بیمه سلامت را به حدود ده میلیون نفر که تحت پوشش نبودند گسترش دهد.

رییس دفتر رییس جمهوری یکی دیگر از رویکردهای جدی سیاست های اقتصاد مقاومتی را کاهش اتکا بودجه به درآمد نفتی دانست و افزود:همه آنهایی که با آمار سر و کار دارند اذعان می کنند که اتکا بودجه به درآمد نفت کاهش پیدا کرده و در اقتصاد پساتحریم همین مسیر با قوت، متانت، تدبیر و تعامل ادامه می یابد و البته لازمه عدالت اقتصادی مبارزه با فساد ، انحصار و رانت هم هست و همزمان باید برای رقابتی شدن اقتصاد ایران ریشه های فساد را خشکاند.

نهاوندیان با تاکید بر اینکه “شرط توفیق ما در این مسیر عزت بخش، حفظ انسجام ملی ، تامین مشارکت همگانی ، تقویت سرمایه اجتماعی و اعتماد بین مردم، بین مردم و دولت و میان همه ارکان حاکمیت با یکدیگر است”، گفت: اینها همان چیزی که در نامگذاری امسال، مقام معظم رهبری هوشمندانه بر آن تاکید کردند؛”همدلی و همزبانی ملت و دولت”.

رییس دفتر رییس جمهوری، “هدف، تحلیل و اطلاعات مشترک” را لازمه های همدلی و همزبانی دانست که منجر به همگامی و همکاری می شود و در همین ارتباط گفت: ما باید در هدف با هم یگانه بیندیشیم، نگاه ملی را بر نگاه جناحی حاکم کنیم، نگاه نسلی و بلند مدت را بر نگاه های لحظه پردازانه و کوتاه مدت فائق کنیم، در راه حل، نگاه مان را جهانی کنیم و ملاک های مشترک داشته باشیم.

نهاوندیان  با فراخواندن مسوولان فرهنگی و صاحبان تریبون ها برای کمک به رسیدن به این نگاه های مشترک، افزود:گاهی ناهمگونی ها به دلیل اطلاعات متفاوت است و باید  آن را مشترک کنیم، گاهی قضاوت هایی بر مبنای اطلاعات نادرست صورت می گیرد. رسانه ها، تریبون ها، تربیون دارها وظیفه مشخصی دارند چرا که  راستی آزمایی اطلاعات وظیفه است و هر چه را شنیدیم لزوماً درست نیست و باید آن را ارزیابی کنیم.

وی در عین حال وظیفه دولت را  پاسخگویی و شفاف سازی دانست و اظهارداشت: امسال سال  همدلی و همزبانی ملت و دولت است و در این میان باید همه آنهایی که تریبون در اختیار دارند از خود بپرسند من برای همدلی و همزبانی و برای افزایش سرمایه اجتماعی چه کرده ام؟